Dobré ráno, dnes je pondělí 25.3.2019
svátek slaví Marián,
zítra Emanuel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Pozvat si Jaromíra Nohavicu do města není jen tak. Na jednu stranu máte záruku vyprodaného koncertu, na druhou stranu by jeho návštěva mohla být spojena s určitým rizikem. Nejde přitom o to, že by s ním do města dorazila početná skupina rozdivočelých baníkovských „fanoušků“, kteří by se přijeli poprat, dejme tomu, s příznivci prostějovského písničkáře Jiřího Drtila.
Ono nebezpečí spočívá v něčem jiném. V zájmu sebe a svých dětí bychom měli dohlédnout na to, aby pořadatelé zpěvákovi vyplatili slíbený honorář. Proč? Protože vše nasvědčuje tomu, že Nohavica je přímý potomek slavného krysaře z Hamelnu.
Ten dle známé středověké legendy vyřešil problém s krysami v německé městě tím, že jim zahrál na svou píšťalu. Zvířata jej pak následovala až do řeky Vezery, kde se utopila. Radní však posléze porušili slib a odmítli krysaři zaplatit za jeho práci. Ten se po určité době vrátil, aby znovu zahrál na píšťalu. Tentokrát však jeho melodii následovaly vedle dospělých i hamelnské děti...
Coby účastník dvou posledních Nohavicových koncertů jsem nabyl neodbytného dojmu, že ostravský bard by se svojí kytarou skutečně dokázal z Prostějova všechny děti bez odporu vyvést. Stačilo by mu hrábnout do strun, zahrát motiv Tří čuníků a naši potomci by v řadě za sebou, cestou necestou vyšli z města ven a ťápali si blátem.
Byl by to nepochybně veselý a hravý pochod, který by si všichni náramně užívali. Jenže kde by skončil? Myslím, že na rozdíl od německé legendy by Nohavica děti nevzal na výlet do jeskyně, ze které by už nikdy nikdo nevyšel. Tak mstivý on není. Spíše by je zavedl na některý ze dvorů mezi domy v Ostravě–Porubě, kde on sám trávil dětství. Tam by si s nimi zahrál buď fotbal, nebo hokej a samozřejmě by jim i zazpíval. Komu by se pak chtělo domů?
Nohavicovo kouzlo samozřejmě nepůsobí jen na děti. Kdyby tento písničkář vstoupil do politiky, čekala by jej oslnivá kariéra. Dokáže totiž neuvěřitelným způsobem ovládat dav, jako by to byla skupinka jeho přátel od hospodského stolu. Jenže on po ničem takovém netouží, sám naopak tvrdí, že chce jen „poezii a trochu pochopení“.
Jarek Nohavica v jedné ze svých posledních písní zpívá, že odedávna je to v naší české kotlině zařízeno tak, že polovina národa křičí „hanba, hanba“ a druhá zase „sláva, sláva“. Činí tak s „hravostí od kosti“ sobě vlastní a zároveň vzkazuje: „Nenechme se rozeštvat. Možná že každý z nás volil jiného prezidentského kandidáta, přesto na světě zůstávají věci, na kterých se dokážeme shodnout: dobrá hudba a poezie by mezi nimi nikdy neměly chybět.“
Hrajme a zpívejme tedy Nohavicu, neboť on všechny nás přežije. A to je dobře!

Total Comments

  • Muzeum Kočárů
  • Prostějovské Velikonoce
  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII HRADEBNÍ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už mají plán.

Uběhl už nějaký ten týden od rozhodnutí brněnského soudu, který zneplatnil smlouvy mezi městem a společností Manthellan. Zdálo se, že si magistrát neví rady, co bude dělat se Společenským domem a jeho okolím. Minulou středu ale radní poprvé zveřejnili své plány s rekonstrukcí kulturáku i okolí. A bude se opravovat!

Škoda za 300 tisíc?!

V minulém vydání Večerník referoval o vandalském činu, který poškodil auto prostějovské zastupitelky Hany Naiclerové. Ta při prvotním šetření odhadla pro policii škodu na „zničeném“ autě politém barvou částkou tří set tisíc korun. Záhy vyšlo ale najevo, že někdo jí vozidlo polil Balakrylem, který za pár dní myčka odstranila...

Total Comments

Osobnost týdne

ANEŽKA FELNEROVÁ
12 felnerovaSpeciální ocenění si z mezinárodní koktejlové soutěže juniorů pod názvem HANÁCKÁ BARMAN SHOW 2019, která se konala v přednáškovém sále Národního domu, odnesla tato studentka pořádající Střední odborné školy Prostějov.

Total Comments

Číslo týdne

25 000
Společný koncert pěveckého sboru Nota Bene, dětí ze ZUŠ Vladimíra Ambrose a klavíristy Daniela Juna, který proběhl minulou středu v Městském divadle v Prostějově, vynesl rovných pětadvacet tisíc korun. Částka poputuje organizaci UNICEF.

Total Comments

Výrok týdne

„KDO JINÝ BY SI MĚL PROSTĚJOV UKLIDIT, KDYŽ NE MY SAMI!“

Náměstkyně primátora Milada Sokolová zvala všechny dobrovolníky, aby přiložili ruku k dílu při akci Ukliďme si Česko

Total Comments