Příjemnou noc, dnes je pátek 18.1.2019
svátek slaví Vladislav,
zítra Doubravka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Pozvat si Jaromíra Nohavicu do města není jen tak. Na jednu stranu máte záruku vyprodaného koncertu, na druhou stranu by jeho návštěva mohla být spojena s určitým rizikem. Nejde přitom o to, že by s ním do města dorazila početná skupina rozdivočelých baníkovských „fanoušků“, kteří by se přijeli poprat, dejme tomu, s příznivci prostějovského písničkáře Jiřího Drtila.
Ono nebezpečí spočívá v něčem jiném. V zájmu sebe a svých dětí bychom měli dohlédnout na to, aby pořadatelé zpěvákovi vyplatili slíbený honorář. Proč? Protože vše nasvědčuje tomu, že Nohavica je přímý potomek slavného krysaře z Hamelnu.
Ten dle známé středověké legendy vyřešil problém s krysami v německé městě tím, že jim zahrál na svou píšťalu. Zvířata jej pak následovala až do řeky Vezery, kde se utopila. Radní však posléze porušili slib a odmítli krysaři zaplatit za jeho práci. Ten se po určité době vrátil, aby znovu zahrál na píšťalu. Tentokrát však jeho melodii následovaly vedle dospělých i hamelnské děti...
Coby účastník dvou posledních Nohavicových koncertů jsem nabyl neodbytného dojmu, že ostravský bard by se svojí kytarou skutečně dokázal z Prostějova všechny děti bez odporu vyvést. Stačilo by mu hrábnout do strun, zahrát motiv Tří čuníků a naši potomci by v řadě za sebou, cestou necestou vyšli z města ven a ťápali si blátem.
Byl by to nepochybně veselý a hravý pochod, který by si všichni náramně užívali. Jenže kde by skončil? Myslím, že na rozdíl od německé legendy by Nohavica děti nevzal na výlet do jeskyně, ze které by už nikdy nikdo nevyšel. Tak mstivý on není. Spíše by je zavedl na některý ze dvorů mezi domy v Ostravě–Porubě, kde on sám trávil dětství. Tam by si s nimi zahrál buď fotbal, nebo hokej a samozřejmě by jim i zazpíval. Komu by se pak chtělo domů?
Nohavicovo kouzlo samozřejmě nepůsobí jen na děti. Kdyby tento písničkář vstoupil do politiky, čekala by jej oslnivá kariéra. Dokáže totiž neuvěřitelným způsobem ovládat dav, jako by to byla skupinka jeho přátel od hospodského stolu. Jenže on po ničem takovém netouží, sám naopak tvrdí, že chce jen „poezii a trochu pochopení“.
Jarek Nohavica v jedné ze svých posledních písní zpívá, že odedávna je to v naší české kotlině zařízeno tak, že polovina národa křičí „hanba, hanba“ a druhá zase „sláva, sláva“. Činí tak s „hravostí od kosti“ sobě vlastní a zároveň vzkazuje: „Nenechme se rozeštvat. Možná že každý z nás volil jiného prezidentského kandidáta, přesto na světě zůstávají věci, na kterých se dokážeme shodnout: dobrá hudba a poezie by mezi nimi nikdy neměly chybět.“
Hrajme a zpívejme tedy Nohavicu, neboť on všechny nás přežije. A to je dobře!

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments