Dobré ráno, dnes je úterý 18.6.2019
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Pozvat si Jaromíra Nohavicu do města není jen tak. Na jednu stranu máte záruku vyprodaného koncertu, na druhou stranu by jeho návštěva mohla být spojena s určitým rizikem. Nejde přitom o to, že by s ním do města dorazila početná skupina rozdivočelých baníkovských „fanoušků“, kteří by se přijeli poprat, dejme tomu, s příznivci prostějovského písničkáře Jiřího Drtila.
Ono nebezpečí spočívá v něčem jiném. V zájmu sebe a svých dětí bychom měli dohlédnout na to, aby pořadatelé zpěvákovi vyplatili slíbený honorář. Proč? Protože vše nasvědčuje tomu, že Nohavica je přímý potomek slavného krysaře z Hamelnu.
Ten dle známé středověké legendy vyřešil problém s krysami v německé městě tím, že jim zahrál na svou píšťalu. Zvířata jej pak následovala až do řeky Vezery, kde se utopila. Radní však posléze porušili slib a odmítli krysaři zaplatit za jeho práci. Ten se po určité době vrátil, aby znovu zahrál na píšťalu. Tentokrát však jeho melodii následovaly vedle dospělých i hamelnské děti...
Coby účastník dvou posledních Nohavicových koncertů jsem nabyl neodbytného dojmu, že ostravský bard by se svojí kytarou skutečně dokázal z Prostějova všechny děti bez odporu vyvést. Stačilo by mu hrábnout do strun, zahrát motiv Tří čuníků a naši potomci by v řadě za sebou, cestou necestou vyšli z města ven a ťápali si blátem.
Byl by to nepochybně veselý a hravý pochod, který by si všichni náramně užívali. Jenže kde by skončil? Myslím, že na rozdíl od německé legendy by Nohavica děti nevzal na výlet do jeskyně, ze které by už nikdy nikdo nevyšel. Tak mstivý on není. Spíše by je zavedl na některý ze dvorů mezi domy v Ostravě–Porubě, kde on sám trávil dětství. Tam by si s nimi zahrál buď fotbal, nebo hokej a samozřejmě by jim i zazpíval. Komu by se pak chtělo domů?
Nohavicovo kouzlo samozřejmě nepůsobí jen na děti. Kdyby tento písničkář vstoupil do politiky, čekala by jej oslnivá kariéra. Dokáže totiž neuvěřitelným způsobem ovládat dav, jako by to byla skupinka jeho přátel od hospodského stolu. Jenže on po ničem takovém netouží, sám naopak tvrdí, že chce jen „poezii a trochu pochopení“.
Jarek Nohavica v jedné ze svých posledních písní zpívá, že odedávna je to v naší české kotlině zařízeno tak, že polovina národa křičí „hanba, hanba“ a druhá zase „sláva, sláva“. Činí tak s „hravostí od kosti“ sobě vlastní a zároveň vzkazuje: „Nenechme se rozeštvat. Možná že každý z nás volil jiného prezidentského kandidáta, přesto na světě zůstávají věci, na kterých se dokážeme shodnout: dobrá hudba a poezie by mezi nimi nikdy neměly chybět.“
Hrajme a zpívejme tedy Nohavicu, neboť on všechny nás přežije. A to je dobře!

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ COCTAIL CAFÉ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments