Dobré odpoledne, dnes je sobota 20.4.2019
svátek slaví Marcela,
zítra Alexandra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nejen politickou scénu zarmoutila zpráva z konce předminulého týdne. V nedožitých dvaasedmdesáti letech zemřela ve svém domě v Bedihošti bývalá europoslankyně Nina Škottová. Ta zastupovala prostějovský region v Evropském parlamentu v letech 2004 až 2009. Poslední rozloučení s akademickou vědkyní proběhlo minulý pátek v Olomouci, kam jí přišly vyprovodit desítky lidí.

Ve smutečním proslovu byla zdůrazněna její kariéra vysokoškolské učitelky a zejména špičkové vědkyně v oboru farmakologie. V tomto oboru byla docentka Škottová aktivní ve výzkumu například ve Slovenské akademii věd, na olomoucké univerzitě, ale také na švédské univerzitě v Umea. Vyzdvižen byl například i její výzkum na poli medicínského využití látek obsažených v rostlině ostropestřec mariánský, který je dnes často využívanou léčivou bylinou.
Připomenuto bylo také to, že Nina Škottová patřila k první, a to velmi výrazné generaci českých poslanců v Evropském parlamentu, kde v letech 2004 až 2009 pracovala ve výboru pro vzdělávání i v klíčovém rozpočtovém výboru. I tam dosáhla výrazných úspěchů, když byla například zpravodajkou nařízení o vzniku Evropského technologického institutu.
„Měl jsem tu čest pracovat s paní docentkou pět let jako její asistent. Byla to pro mne opravdu velká škola působit vedle tak zkušené osobnosti. Hodně jsem se naučil například při tom, když jsme spolu připravovali několik knih o našem členství v Evropské unii, a paní docentka k celé věci přistupovala s opravdovou vědeckou precizností. Moc si také vážím její práce pro ODS, které zůstala vždy věrná i v časech, kdy se naší straně nedařilo nejlépe. Až do své náhlé smrti byla součástí vedení ODS na Prostějovsku a nikdy neváhala usměrnit nás mladší svou autoritou, když jí připadalo, že někam ‚ujíždíme‘. Navždy budu vzpomínat i na to, jak jsem ji měl po jejím odchodu z Evropského parlamentu za úkol zásobovat jedním konkrétním druhem bruselské čokolády, kterou měla velmi ráda,“ zavzpomínal exkluzivně pro Večerník na Ninu Škottovou Petr Sokol.
Urna s ostatky docentky Niny Škottové byla uložena na hřbitově v Bedihošti. „Prostějovsko v ní ztratilo nejen výraznou akademickou a vědeckou osobnost, ale také historicky dosud jediného zástupce našeho okresu v Evropském parlamentu,“ povzdechl si Sokol.

Kdo byla Doc. RNDr. Nina Škottová, CSc.?
Bývalá česká europoslankyně Nina Škottová se narodila 6. října 1946 v Prostějově. Po vystudování Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě pokračovala v postgraduálním vzdělávání a zároveň působila jako akademický vědecký pracovník. V letech 1972 až 1982 byla zaměstnancem Ústavu experimentální endokrinologie Slovenské akademie věd. Od roku 1982 byla pracovníkem Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Působila tam jako odborný asistent, později docent lékařské biochemie a od roku 1999 jako přednosta Ústavu farmakologie UP.
Od roku 1994 byla členkou ODS v Bedihošti. Od roku 1998 zasedala v Oblastní radě ODS Prostějov, jejíž byla do roku 2002 místopředsedkyní. V roce 2004 byla zvolena poslankyní Evropského parlamentu. V rámci EP pracovala mimo jiné v rozpočtovém a kulturním výboru. V poslaneckém klubu ODS zastávala funkci rezortní mluvčí pro oblasti kultury a vzdělávání, práv žen a rovnost pohlaví. Zemřela 28. dubna 2018.

Total Comments

  • FED Cup
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Prostějovské Velikonoce
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte projekt sdílených kol v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

V Metru vše v pořádku.

Kontrola provozu a hlavně hospodaření prostějovského kina Metro 70 dopadla na výbornou. Komise až na nějaké malé „prkotiny“, které nestály ani za řeč, neshledala žádné pochybení. Ředitelka Barbora Prágerová si tak mohla oddechnout a vedení magistrátu je rovněž spokojeno.

Chování hvězdy.

Týmu BK Olomoucko závěr nadstavbové části Kooperativy NBL nevyšel. Nejenže prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ale těsně před play off neunesl porážku v Opavě americký pivot Javonte Douglas, který při konflitku s jedním z hráčů domácích udeřil asistenta trenéra a po utkání nepodal soupeřům ruku...

Total Comments

Osobnost týdne

Leoš NOHA
15 noha
Zdravotník a sukničkář Adolf „Áďa“ Větvička z oblíbeného seriálu Okresní přebor se objevil v Prostějově! Známý herec vystoupil v rámci divadelní hry Macbeth - Too Much Blood. A byla to z jeho strany další jízda...

Total Comments

Číslo týdne

1711
Nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji opět výrazně poklesla, tentokrát v součtu o osm procent! V Prostějově je aktuálně bez práce jen 1 711 osob, na druhé straně zdejší pobočka Úřadu práce ČR registruje pouze něco přes pět set volných míst. A pak si firmy nemají stěžovat, že není kde brát lidi...

Total Comments

Výrok týdne

„VYHROŽOVAL MI, ŽE KDYŽ S NÍM NEBUDU, TAK MĚ ZABIJE.“

Být chtěnou ženou, není pokaždé jednoduché. Takto si posteskla před Okresním soudem v Prostějově Renata G., bývalá družka Martina Biháriho, který nezvládl rozchod...

Total Comments