Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.2.2019
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nejen politickou scénu zarmoutila zpráva z konce předminulého týdne. V nedožitých dvaasedmdesáti letech zemřela ve svém domě v Bedihošti bývalá europoslankyně Nina Škottová. Ta zastupovala prostějovský region v Evropském parlamentu v letech 2004 až 2009. Poslední rozloučení s akademickou vědkyní proběhlo minulý pátek v Olomouci, kam jí přišly vyprovodit desítky lidí.

Ve smutečním proslovu byla zdůrazněna její kariéra vysokoškolské učitelky a zejména špičkové vědkyně v oboru farmakologie. V tomto oboru byla docentka Škottová aktivní ve výzkumu například ve Slovenské akademii věd, na olomoucké univerzitě, ale také na švédské univerzitě v Umea. Vyzdvižen byl například i její výzkum na poli medicínského využití látek obsažených v rostlině ostropestřec mariánský, který je dnes často využívanou léčivou bylinou.
Připomenuto bylo také to, že Nina Škottová patřila k první, a to velmi výrazné generaci českých poslanců v Evropském parlamentu, kde v letech 2004 až 2009 pracovala ve výboru pro vzdělávání i v klíčovém rozpočtovém výboru. I tam dosáhla výrazných úspěchů, když byla například zpravodajkou nařízení o vzniku Evropského technologického institutu.
„Měl jsem tu čest pracovat s paní docentkou pět let jako její asistent. Byla to pro mne opravdu velká škola působit vedle tak zkušené osobnosti. Hodně jsem se naučil například při tom, když jsme spolu připravovali několik knih o našem členství v Evropské unii, a paní docentka k celé věci přistupovala s opravdovou vědeckou precizností. Moc si také vážím její práce pro ODS, které zůstala vždy věrná i v časech, kdy se naší straně nedařilo nejlépe. Až do své náhlé smrti byla součástí vedení ODS na Prostějovsku a nikdy neváhala usměrnit nás mladší svou autoritou, když jí připadalo, že někam ‚ujíždíme‘. Navždy budu vzpomínat i na to, jak jsem ji měl po jejím odchodu z Evropského parlamentu za úkol zásobovat jedním konkrétním druhem bruselské čokolády, kterou měla velmi ráda,“ zavzpomínal exkluzivně pro Večerník na Ninu Škottovou Petr Sokol.
Urna s ostatky docentky Niny Škottové byla uložena na hřbitově v Bedihošti. „Prostějovsko v ní ztratilo nejen výraznou akademickou a vědeckou osobnost, ale také historicky dosud jediného zástupce našeho okresu v Evropském parlamentu,“ povzdechl si Sokol.

Kdo byla Doc. RNDr. Nina Škottová, CSc.?
Bývalá česká europoslankyně Nina Škottová se narodila 6. října 1946 v Prostějově. Po vystudování Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě pokračovala v postgraduálním vzdělávání a zároveň působila jako akademický vědecký pracovník. V letech 1972 až 1982 byla zaměstnancem Ústavu experimentální endokrinologie Slovenské akademie věd. Od roku 1982 byla pracovníkem Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Působila tam jako odborný asistent, později docent lékařské biochemie a od roku 1999 jako přednosta Ústavu farmakologie UP.
Od roku 1994 byla členkou ODS v Bedihošti. Od roku 1998 zasedala v Oblastní radě ODS Prostějov, jejíž byla do roku 2002 místopředsedkyní. V roce 2004 byla zvolena poslankyní Evropského parlamentu. V rámci EP pracovala mimo jiné v rozpočtovém a kulturním výboru. V poslaneckém klubu ODS zastávala funkci rezortní mluvčí pro oblasti kultury a vzdělávání, práv žen a rovnost pohlaví. Zemřela 28. dubna 2018.

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments