Dobré odpoledne, dnes je středa 21.8.2019
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nejen politickou scénu zarmoutila zpráva z konce předminulého týdne. V nedožitých dvaasedmdesáti letech zemřela ve svém domě v Bedihošti bývalá europoslankyně Nina Škottová. Ta zastupovala prostějovský region v Evropském parlamentu v letech 2004 až 2009. Poslední rozloučení s akademickou vědkyní proběhlo minulý pátek v Olomouci, kam jí přišly vyprovodit desítky lidí.

Ve smutečním proslovu byla zdůrazněna její kariéra vysokoškolské učitelky a zejména špičkové vědkyně v oboru farmakologie. V tomto oboru byla docentka Škottová aktivní ve výzkumu například ve Slovenské akademii věd, na olomoucké univerzitě, ale také na švédské univerzitě v Umea. Vyzdvižen byl například i její výzkum na poli medicínského využití látek obsažených v rostlině ostropestřec mariánský, který je dnes často využívanou léčivou bylinou.
Připomenuto bylo také to, že Nina Škottová patřila k první, a to velmi výrazné generaci českých poslanců v Evropském parlamentu, kde v letech 2004 až 2009 pracovala ve výboru pro vzdělávání i v klíčovém rozpočtovém výboru. I tam dosáhla výrazných úspěchů, když byla například zpravodajkou nařízení o vzniku Evropského technologického institutu.
„Měl jsem tu čest pracovat s paní docentkou pět let jako její asistent. Byla to pro mne opravdu velká škola působit vedle tak zkušené osobnosti. Hodně jsem se naučil například při tom, když jsme spolu připravovali několik knih o našem členství v Evropské unii, a paní docentka k celé věci přistupovala s opravdovou vědeckou precizností. Moc si také vážím její práce pro ODS, které zůstala vždy věrná i v časech, kdy se naší straně nedařilo nejlépe. Až do své náhlé smrti byla součástí vedení ODS na Prostějovsku a nikdy neváhala usměrnit nás mladší svou autoritou, když jí připadalo, že někam ‚ujíždíme‘. Navždy budu vzpomínat i na to, jak jsem ji měl po jejím odchodu z Evropského parlamentu za úkol zásobovat jedním konkrétním druhem bruselské čokolády, kterou měla velmi ráda,“ zavzpomínal exkluzivně pro Večerník na Ninu Škottovou Petr Sokol.
Urna s ostatky docentky Niny Škottové byla uložena na hřbitově v Bedihošti. „Prostějovsko v ní ztratilo nejen výraznou akademickou a vědeckou osobnost, ale také historicky dosud jediného zástupce našeho okresu v Evropském parlamentu,“ povzdechl si Sokol.

Kdo byla Doc. RNDr. Nina Škottová, CSc.?
Bývalá česká europoslankyně Nina Škottová se narodila 6. října 1946 v Prostějově. Po vystudování Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě pokračovala v postgraduálním vzdělávání a zároveň působila jako akademický vědecký pracovník. V letech 1972 až 1982 byla zaměstnancem Ústavu experimentální endokrinologie Slovenské akademie věd. Od roku 1982 byla pracovníkem Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Působila tam jako odborný asistent, později docent lékařské biochemie a od roku 1999 jako přednosta Ústavu farmakologie UP.
Od roku 1994 byla členkou ODS v Bedihošti. Od roku 1998 zasedala v Oblastní radě ODS Prostějov, jejíž byla do roku 2002 místopředsedkyní. V roce 2004 byla zvolena poslankyní Evropského parlamentu. V rámci EP pracovala mimo jiné v rozpočtovém a kulturním výboru. V poslaneckém klubu ODS zastávala funkci rezortní mluvčí pro oblasti kultury a vzdělávání, práv žen a rovnost pohlaví. Zemřela 28. dubna 2018.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments