Příjemnou noc, dnes je pátek 6.12.2019
svátek slaví Mikuláš,
zítra Ambrož a Benjamín
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

45 nemocnice vyroci01Ve čtvrtek 7. listopadu úderem sedmnácté hodiny zahájil ředitel prostějovské nemocnice Tomáš Uvízl s Jiřím Šťastným, primářem centrálních sálů, vernisáž výstavy k 125. výročí založení nemocnice. Výstava plná vzpomínek a historických relikvií je věnována také dalším dvěma výročím. Na konci listopadu to bude právě deset let, co se „špitál“ definitivně přestěhoval ze starých prostor v Brněnské ulici a v těchto dnech si rovněž připomeneme šedesát let od úmrtí MUDr. Jaroslava Mathona, excelentního primáře chirurgie a prvního ředitele tohoto zdravotnického zařízení, po kterém je také pojmenována ulice, v níž současná nová nemocnice sídlí.

V letošním roce je tomu 125 let, kdy prostějovská nemocnice začala léčit první pacienty. Zaměstnanci jednotlivých oddělení nemocnice proto shromáždili řadu historických dokumentů a fotografií zobrazujících nejen vznik původní nemocnice i její tehdejší provoz, ale také snímky ze stavby nového areálu v Mathonově ulici. Součástí výstavy jsou i kroniky některých oddělení, plné zajímavých historických vzpomínek a momentek.
Nová nemocnice, nesoucí jméno korunní princezny Stefanie, byla otevřena po dvouleté výstavbě na pozemcích bývalého vojenského cvičiště na „Brněnském předměstí“ v roce 1888. „Z dnešního pohledu je úsměvné, že tehdejší pacienti měli
k dispozici dva externí lékaře a čtyř laické ženy – ošetřovatelky. Tento personál zajišťoval péči pro nemocné na stoosmnácti lůžkách,“ připomněl na vernisáži jednu z perliček ředitel současného ´špitálu´ Tomáš Uvízl.  
Prvním samostatným primářem nemocnice byl později jmenován MUDr. Jaroslav Mathon, chirurg, který přišel do Prostějova po svém působení na několika klinikách ve Vídni a který se celkově o rozvoj všeobecné městské nemocnice významně zasloužil. „Prvnímu primáři a řediteli Mathonovi proto logicky náleží v rámci výstavy důstojné místo. Za jeho působení byla v nemocnici mimo jiné započata přístavba operačního sálu s předsíní a sterilizační místností. Počet operovaných případů pak rychle stoupal a tím rostl i celkový počet ošetřovaných,“ uvedl MUDr. Jiří Šťastný, který se na přípravě vernisáže významně podílel.
V padesátých letech minulého století pak bylo kvůli nevyhovujícím podmínkám rozhodnuto o výstavbě nového nemocničního areálu. Projektovou přípravu provázela řada problémů, docházelo k mnoha změnám, až byl nakonec zvolen projekt inspirovaný nemocnicí ve švýcarském St.Gallenu. Vlastní stavba nové prostějovské nemocnice byla zahájena v roce 1996 a dokončena právě před deseti lety, tedy v roce 2003. „Myslím, že Prostějov má krásnou a moderní nemocnici. Vážíme si práce našich předchůdců a chceme proto jejich podíl na současné skvělé kondici prostějovské nemocnice náležitě připomenout i ocenit. Otcové-zakladatelé by patrně žasli nad tím, jaký učinila medicína za stopětadvacet let pokrok i jak se zvýšil obecný standard péče o pacienty.  Proto zahajujeme oslavy vernisáží, která připomene původní reálie nemocnice i její významné osobnosti. Vyvrcholením oslav potom bude slavnostní setkání bývalých a současných zaměstnanců s oficiálními hosty i návštěvníky nemocnice, které připravujeme na konec listopadu“, řekl ředitel nemocnice Tomáš Uvízl k programu, kterým si chce nemocnice připomenout svou dlouhou historii.
Výstava fotografií a dokumentů týkajících se historie nemocnice bude ve vestibulu k vidění až do konce listopadu.

45 nemocnice vyroci0245 nemocnice vyroci0445 nemocnice vyroci03

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments