Dobrý večer, dnes je sobota 11.7.2020
svátek slaví Olga,
zítra Bořek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

45 nemocnice vyroci01Ve čtvrtek 7. listopadu úderem sedmnácté hodiny zahájil ředitel prostějovské nemocnice Tomáš Uvízl s Jiřím Šťastným, primářem centrálních sálů, vernisáž výstavy k 125. výročí založení nemocnice. Výstava plná vzpomínek a historických relikvií je věnována také dalším dvěma výročím. Na konci listopadu to bude právě deset let, co se „špitál“ definitivně přestěhoval ze starých prostor v Brněnské ulici a v těchto dnech si rovněž připomeneme šedesát let od úmrtí MUDr. Jaroslava Mathona, excelentního primáře chirurgie a prvního ředitele tohoto zdravotnického zařízení, po kterém je také pojmenována ulice, v níž současná nová nemocnice sídlí.

V letošním roce je tomu 125 let, kdy prostějovská nemocnice začala léčit první pacienty. Zaměstnanci jednotlivých oddělení nemocnice proto shromáždili řadu historických dokumentů a fotografií zobrazujících nejen vznik původní nemocnice i její tehdejší provoz, ale také snímky ze stavby nového areálu v Mathonově ulici. Součástí výstavy jsou i kroniky některých oddělení, plné zajímavých historických vzpomínek a momentek.
Nová nemocnice, nesoucí jméno korunní princezny Stefanie, byla otevřena po dvouleté výstavbě na pozemcích bývalého vojenského cvičiště na „Brněnském předměstí“ v roce 1888. „Z dnešního pohledu je úsměvné, že tehdejší pacienti měli
k dispozici dva externí lékaře a čtyř laické ženy – ošetřovatelky. Tento personál zajišťoval péči pro nemocné na stoosmnácti lůžkách,“ připomněl na vernisáži jednu z perliček ředitel současného ´špitálu´ Tomáš Uvízl.  
Prvním samostatným primářem nemocnice byl později jmenován MUDr. Jaroslav Mathon, chirurg, který přišel do Prostějova po svém působení na několika klinikách ve Vídni a který se celkově o rozvoj všeobecné městské nemocnice významně zasloužil. „Prvnímu primáři a řediteli Mathonovi proto logicky náleží v rámci výstavy důstojné místo. Za jeho působení byla v nemocnici mimo jiné započata přístavba operačního sálu s předsíní a sterilizační místností. Počet operovaných případů pak rychle stoupal a tím rostl i celkový počet ošetřovaných,“ uvedl MUDr. Jiří Šťastný, který se na přípravě vernisáže významně podílel.
V padesátých letech minulého století pak bylo kvůli nevyhovujícím podmínkám rozhodnuto o výstavbě nového nemocničního areálu. Projektovou přípravu provázela řada problémů, docházelo k mnoha změnám, až byl nakonec zvolen projekt inspirovaný nemocnicí ve švýcarském St.Gallenu. Vlastní stavba nové prostějovské nemocnice byla zahájena v roce 1996 a dokončena právě před deseti lety, tedy v roce 2003. „Myslím, že Prostějov má krásnou a moderní nemocnici. Vážíme si práce našich předchůdců a chceme proto jejich podíl na současné skvělé kondici prostějovské nemocnice náležitě připomenout i ocenit. Otcové-zakladatelé by patrně žasli nad tím, jaký učinila medicína za stopětadvacet let pokrok i jak se zvýšil obecný standard péče o pacienty.  Proto zahajujeme oslavy vernisáží, která připomene původní reálie nemocnice i její významné osobnosti. Vyvrcholením oslav potom bude slavnostní setkání bývalých a současných zaměstnanců s oficiálními hosty i návštěvníky nemocnice, které připravujeme na konec listopadu“, řekl ředitel nemocnice Tomáš Uvízl k programu, kterým si chce nemocnice připomenout svou dlouhou historii.
Výstava fotografií a dokumentů týkajících se historie nemocnice bude ve vestibulu k vidění až do konce listopadu.

45 nemocnice vyroci0245 nemocnice vyroci0445 nemocnice vyroci03

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-