Příjemnou noc, dnes je sobota 7.12.2019
svátek slaví Ambrož a Benjamín,
zítra Květoslava

11 otvirak_pv-prerovNa souboj otců trenérů proti synům hokejistům ve vrcholu play off východní skupiny druhé hokejové ligy nedojde. Potenciální finále Prostějova s Porubou nabízelo kromě střetnutí dvou nejlepších týmů po základní části i minisouboj Petra Zachara s Tomášem Sršněm mladším na jedné straně a Davida Zachara s Tomášem Sršněm starším na straně druhé! Vše je ale nakonec jinak... Dojde na třaskavé hanácké derby a další díly nekonečného seriálu bitev dvou rivalů - Prostějova a Přerova! První utkání je na programu již dnes, tj. v pondělí 17. března na prostějovském ledě, druhý špíl se odehraje ve středu v Přerově a třetí v pátek 21. března opět v Prostějově.

Jestřábi zdolali v úterý Vsetín i potřetí a jako první si po výsledku 3:0 zajistili postup, jejich soupeře určily teprve samostatné nájezdy rozhodujícího pátého semifinále mezi Porubou a Přerovem. Dál prošli hostující Zubři, zatímco pro domácí tým v sestavě s Tihlářem, Javínem, Krayzelem či právě Davidem Zacharem sezona skončila.

Až do sobotního dějství platilo, že si druhý i třetí tým dlouhodobé soutěže drží domácí neporazitelnost. Poruba nejprve doma vyhrála 2:1, aby venku padla 2:5, v úterním třetím utkání doma uspěla 3:0 a jela do Přerova s mečbolem. Čtvrté utkání ale lépe zvládli Hanáci a srovnali na 2:2, zcela stejný průběh pak mělo i závěrečné setkání obou mužstev.

Poruba začala lépe a Marek Sedlář ji v šestadvacáté minutě poslal do vedení, o tři minuty později srovnal Lubomír Kovařík. Ještě na konci druhé třetiny vrátil domácím vedení Lukáš Prokop, jenže stejný hráč se při oslavě dostal do konfliktu s hosty a dostal trest do konce utkání. Hosté pětiminutovou přesilovku v jejích závěrečných sekundách proměnili a za stavu 2:2 se šlo do prodloužení.

Deset nastavených minut rozuzlení nepřineslo a na rozdíl od extraligy přišly na řadu samostatné nájezdy. Začínali Přerovští a v úvodních dvou sériích uspěli Matula i Seidler, Osina i Sedlář. Před třetími exekutory nahradil Gleich v bráně Poruby Tihláře, ale ani on neuspěl, když ho překonal David Kudělka. Luděk Krayzel tak musel dát. Leč to se mu nepodařilo a v dramatickém vyvrcholené slavil Přerov.

Funkcionářům tak odpadla alespoň jedna starost, ve středu totiž patří stadion v Porubě Čínskému národnímu cirkusu a druhé finále by se tak muselo hrát v náhradním termínu, což by se následně dotklo i druhého prostějovského utkání. K ničemu takovému ale tedy nedošlo a platí původní rozpis zápasů pondělí, středa, pátek a případně i neděle a úterý.

Hanácká derby mezi Prostějovem a Přerovem tak napíší minimálně tři, ale možná až pět pokračování. Všechny čtyři vzájemné duely této sezony nabídly nesmírně vyrovnanou podívanou a hned třikrát se prodlužovalo, třikrát se radovali Jestřábi a jen jednou Zubři.

Poprvé na sebe tyto týmy narazily v polovině září v Přerově. V duelu třetího kola se oba celky střídaly ve vedení a konečný stav 4:3 určila až trefa Vladimíra Stejskala ze třiašedesáté minuty, odveta o měsíc a půl později dopadla přesně naopak. Dvougólový Tomáš Vlček vystřelil v nastavení Zubrům výhru 5:4.

Ve třetím duelu Jestřábi ztratili v závěru dvougólový náskok a vše opět směřovalo k prodloužení, to ale po chybě gólmana odmítl v poslední minutě Michal Černý. Opět se tak prodlužovalo až ve čtvrtém duelu, ovšem ani druhé setkání na prostějovském zimním stadionu až do nájezdů nedošlo. V proměňování přesilovek sice byli lepší hosté, kteří i díky tomu byli dlouho o dva kroky vpřed, právě v početní výhodě a za stavu 4:4 se ale opět Stejskal dočkal vítězné trefy.

Zubři si v první polovině sezony procházeli hlubokou krizí a vyvrcholilo to výměnou realizačního týmu, kdy na post hlavního trenéra nastoupil Vladimír Kočara. Mužstvu se postupně začalo dařit a vydařený závěr ledna společně s celým únorem rozhodly o tom, že z toho bude nejen play off, ale dokonce i posun hned za Prostějov a Porubu na třetí místo.

A v nastoleném trendu pokračují přerovští hráči i nyní. Z posledních patnácti zápasů jich hned dvanáct vyhráli, neuspěli jen jednou ve čtvrtfinále proti Technice Brno a dvakrát v semifinále s Porubou. Jejich formě se mohou rovnat právě jen Jestřábi, kteří před play off devětkrát v řadě neprohráli a nyní drží šňůru pěti výher.

Nejvíce bodů ze všech Přerovanů – konkrétně deset za tři góly a sedm nahrávek – získal již téměř čtyřicetiletý Richard Brančík, jen o dva body zpět je Lubomír Kovařík, jenž je současně se šesti góly největším kanonýrem.

V bráně disponují skvělými statistikami Jiří Sklenář i Martin Vojtek. Oba mají úspěšnost nad třiadevadesát procent a průměr na hranici dvou a čtvrt branky.