Dobré ráno, dnes je úterý 21.5.2019
svátek slaví Monika,
zítra Emil
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Už před delším časem se v hlavě šéfa Sportcentra DDM Jana Zatloukala zrodil originální nápad: uspořádat na veřejném venkovním kluzišti u prostějovského muzea curlingový turnaj. A v pátek 4. ledna se možná trochu bláznivý sen stal skutečností. Měl zcela konkrétní podobu spontánně vydařené akce Hanácké curling 2019.

Obzvláště u premiéry takto nezvyklého klání ve sportu, jenž není na území České republiky příliš rozšířen, byly maximálně důležité přípravy. Na těch si právě Sportcentrum DDM ve spolupráci s Domovní správou Prostějov a Sportovní komisí města Prostějova dalo pečlivě záležet.
„Úplně prvním krokem bylo oslovení Českého curlingového svazu s dotazem, jestli by bylo možné vypůjčit si originální hrací kameny. Rychle však vyšlo najevo, že hned ze dvou důvodů to nepůjde. Za prvé jeden kámen má cenu dvanáct tisíc korun a jen tak se nepůjčuje, za druhé musí klouzat po zcela čistém i speciálně nachystaném ledě. Což na prostějovském kluzišti pod širým nebem opravdu nejde,“ vysvětlil Zatloukal, co zjistil nový zaměstnanec Sportcentra DDM Karel Ondrůj.
Další jeho úkol byl tudíž nesnadný a přitom naprosto klíčový: pokusit se o výrobu vlastních hracích kamenů na curling, které by optimálně fungovaly ve specifických podmínkách náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. „Kája se do problému naprosto ponořil a výsledek jeho skvělé práce byl obdivuhodný: šestnáct dokonale vymyšlených i vlastnoručně vyrobených kamenů s přesně takovými vlastnostmi, jaké jsme potřebovali. Základní materiál beton, výrobní náklady 333 Kč za jeden kus,“ prozradil s úsměvem Zatloukal.
Dalším krokem bylo namalovat na ledovou plochu dvě curlingová hřiště, to znamená především cílové kruhy v červenomodrých barvách. „Tohoto úkolu se vynikajícím způsobem zhostili pracovníci Domovní správy, kteří se o venkovní kluziště starají. Večer po skončení čtvrtečního programu obětavě malovali přesně podle dodaných instrukcí až skoro do půlnoci a z výsledku jejich práce jsme v pátek ráno doslova užasli. Plocha vypadala přesně jako pro curlingové profíky,“ nešetřil Zatloukal oprávněnou chválou.
První část Hanáckého curlingu 2019 obstarali 4. ledna dopoledne mládežníci z osmých a devátých tříd prostějovských základních škol. Za ideálních povětrnostních podmínek několika stupňů Celsia pod nulou a bez srážek vyzkoušeli během školního turnaje, že podomácku vyrobené kameny klouzají po krásně nalajnovaných drahách přesně tak, jak by při daném sportovním odvětví správně měly. „Jediná potíž nastala s košťaty na umetání, jejichž životnost se vzhledem k velkému nadšení mladých curlerů ukázala býti nedostatečnou,“ zasmál se ředitel Sportcentra DDM.
Do odpoledne, kdy odstartoval časově předem naplánovaný turnaj pro širokou veřejnost, se tenhle problém podařilo uspokojivě vyřešit. A tak mohly od 15:00 hodin a naplno od 17:30 propuknout boje celkem dvaadvaceti přihlášených týmů, přičemž každý tvořilo čtyři až šest členů libovolného pohlaví. Zjednodušená curlingová pravidla postavila vždy dvě družstva do soubojů proti sobě, hrálo se na čtyři takzvané endy a sčítaly se dosažené body. Před osmou hodinou večerní tak po ledově úžasných bitvách zasypávaných občas vydatným sněžením vzniklo pořadí základní části, ze které osm nejlepších kolektivů postoupilo do závěrečného play-off.
Vyřazovací boje následně měly opravdu vysokou úroveň na to, že podobné curlingové zápolení proběhlo v našem regionu premiérově. Zejména finále mezi rozjetými Jehlami a Low carb Prostějov bylo herně i takticky hodnotné, navíc též velmi dramatické. Jehly famózně otočily z 0:3 po prvním endu na 5:3 před posledním čtvrtým endem, jenž přinesl nervydrásající rozuzlení vedoucí pouze ke snížení na konečných 5:4. Pomyslný bronz pak vybojovaly Čajníky a smetáky díky vítězství 6:2 nad Ušáky v duelu o třetí místo.
Těsně před dvaadvacátou hodinou fantastická akce napsala svou tečku vyhlášením výsledků včetně předání cen nejen medailistům, kteří si odnesli například zájezdy do Vídně, láhve chutného moku, diplomy a vítězové dokonce i lahodný medovník. „Podle spokojených ohlasů soudím, že si to aktéři skutečně užili a Hanácké curling je bavil. Dokonce jsme vzbudili zájem Českého curlingového svazu, neboť člen jeho vedení osobně dorazil do Prostějova a z našeho turnaje byl prý nadšen. Pokud tohle platí pro všechny účastníky, máme radost. A do budoucna nevylučuji třeba prostějovskou curlingovou ligu, pokud bude zájem. Velké poděkování každopádně patří Kájovi Ondrůjovi za ohromný podíl na přípravách i samotném průběhu akce, s níž pomáhal také Radek Pařenica a někteří další kluci. Moc děkujeme rovněž pracovníkům Domovní správy jak za výraznou a nezištnou pomoc, tak za trpělivost. A zapomenout pochopitelně nesmím na náměstka primátora Jana Krchňavého, který nad Hanáckým curlingem 2019 převzal záštitu i věnoval některé ceny, stejně jako prostějovská radní Milada Sokolová,“ připojil Jan Zatloukal.


Total Comments

  • Noc Kostelů
  • Muzejní noc
  • Lázně Skalka
  • Hořava
  • Semo Smržice
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějov nejlepší v ČR!

Po absolutním vítězství v prestižní anketě v rámci Olomouckého kraje se statutární město Prostějov ocitlo i na samém vrcholu hodnocení Měst pro byznys také v celé České republice. Prostějov se tak stal nejlepším městem v celém tuzemsku, které dokáže vytvořit ty správné podmínky pro firmy, podnikatele a živnostníky.

K výbuchu nic nového.

Minulé pondělí uspořádalo vedení Policie ČR - územního odboru Prostějov tiskovou konferenci, na které kromě jiných kauz informovalo také o pokračujícím prověřování okolností tragického výbuchu domu v Mostkovicích. Nic nového jsme se ale nedozvěděli, případ stále není uzavřen...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR ČÍŽEK
19 cizek
Řidič kamionu obdržel minulé pondělí ocenění z rukou šéfa prostějovské policie i zástupce organizace BESIP za to, že 5. března zablokoval svým nákladním vozidlem provoz na dálnici D46 u Prostějova a zabránil tak fatálním následkům, které mohl způsobit řidič jedoucí v protisměru.

Total Comments

Číslo týdne

23

Už po třiadvacáté v řadě měli Prostějované možnost na náměstí T. G. Masaryka sledovat nádherné skvosty historických vozidel. Nedělní přehlídku i následnou tradiční projížďku napříč městem sledovaly stovky spokojených návštěvníků.

Total Comments

Výrok týdne

„POSEČKEJTE MI PROSÍM, JÁ SE TOTIŽ V SOBOTU VDÁVÁM!“

Večerník požádal ředitelku Barboru Prágerovou o odpovědi na otázky k tématu fungování kina Metro 70,
obdrželi jsme však velice roztomilou omluvu.

Total Comments