Příjemnou noc, dnes je sobota 22.2.2020
svátek slaví Petr,
zítra Svatopluk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tak právě tuto nabídku s všudypřítomně lehkou ironií dostala opoziční zastupitelka Hana Naiclerová (ZPP) od primátora Františka Jury během projednávání sportovních dotací na mimořádném čtvrtém zasedání zastupitelstva, které se konalo minulé úterý 15. ledna v útrobách prostějovské radnice. Důvodem bylo její pregnantní shrnutí problematiky mládežnického sportu. Jinak se ale víceméně žádné překvapení nekonalo a vše probíhalo podle předem sjednaných not. Až tedy na „maličkost“, že dva oddíly si musí na „štempl“ své žádosti počkat o měsíc déle...

Zatímco ve fotbale mohla čekat na Hanu Naiclerovou netušená kariéra, v hokejovém prostředí by asi pohořela. Pro tento sport ji zcela diskvalifikoval návrh schválit pro LHK Prostějov A-team pouhý zůstatek v režimu de minimis, činící přesně Kč 12 520,45. A to všechno pro subjekt, který svými výkony baví přes tři tisíce Prostějovanů v hledišti, jak připomněl primátor Jura.
„Máme koncepci sportu, víme, kam chceme příspěvky dávat,“ vzkázal první muž města všem pochybovačům a konkretizoval, že magistrát chce podporovat zejména kluby vychovávající vrcholovou mládež, přičemž důležitým kritériem je i počet dětí.
Radní Miloš Sklenka (ANO 2011) zdůraznil provázanost mládežnických kategorií se sportováním dospělých. „Není to primárně o penězích jako takových, hodně klubů především pálí zázemí, šatny, kabiny,“ specifikoval potřeby oddílů Sklenka.
Ze schvalování dotací byly na poslední chvíli vyjmuty kluby SK Prostějov 1913 a BK Olomoucko, u nichž ještě v den schvalovacího procesu chyběla zveřejněná účetní uzávěrka. Proč, to zjišťoval Večerník přímo u zdroje. „Bohužel naše účetní uzávěrka nebyla do projednávání žádosti zveřejněna na příslušných stránkách. Šlo o technickou záležitost. Vše je již v pořádku, jednání o přidělení dotace v průběhu února tak nic nebrání,“ uvedl tiskový mluvčí BK Olomoucko David Ševčík. Obdobné vysvětlení zaznělo i od činitelů mládežnického hokeje. „Zastupitelstvo nám neschválilo dotaci zcela poprávu, neboť víme, že účetní uzávěrku jsme neměli zveřejněnou v termínu. Vina ale není na naší straně, dokument jsme podávali již třikrát. Poprvé nám bylo zjištěno formální pochybení, které jsme obratem opravili, podruhé i potřetí proběhl přenos na rejstříkový soud do Brna přes datovou schránku, ale doteď není učetní uzávěrka zveřejněna. Podnikli jsme všechny kroky, aby se tak stalo v nejbližších dnech,“ objasnil Marek Černošek, člen výkonného výboru SK Prostějov 1913. „Očekávám, že veřejná finanční podpora nám bude schválena v rámci unorového zasedání zastupitelstva.“
V případě dotací na celoroční činnost mládeže byl zamítnut návrh na hlasování per partes, což znamenalo ztrátu podpory tří zastupitelů, kteří se neztotožnili s dotací 2 miliony Kč Tenisovému klubu Prostějov. Přesto navržené poskytnutí dotací získalo podporu pětadvaceti zastupitelů.
Bezproblémově a jednomyslně byla schválena dotace oddílu TJ Prostějov, šestadvacetihlasou podporou pak prošly dotace na celoroční činnost klubů v tzv. Režimu „extraliga“, u nichž byl účel poskytnutí dotace ohrazen pouze legislativními mantinely. Oproti původnímu návrhu byla dotace pro LHK Prostějov A-team nižší o půl milionu, tedy 4,5 milionu Kč, rovný milion korun poputuje druholigovým fotbalistům.
Při absenci opozičníků Aleše Matyáška a Jana Navrátila, sledujících soudní jednání v kauze Mantellan, tak trochu nezbytného koloritu přinesly pouze slovní přestřelky mezi primátorem a Petrem Ošťádalem (Na rovinu!), který si stěžoval, že neustálé primátorovy komentáře k vystoupení jednotlivých zastupitelů jsou proti platnému jednacímu řádu.

schválené dotace v oblasti sportu

celoroční činnost mládeže
Tenisovému klubu Prostějov, spolku 2 000 000 Kč
1. SK Prostějov z. s. 1 700 000 Kč
VK Prostějov, spolku 1 500 000 Kč
BCM Orli Prostějov, spolku 900 000 Kč
SKC Prostějov z. s. 300 000 Kč

ve vrcholových soutěžích
LHK Jestřábi Prostějov A - team s. r. o. 4 500 000 Kč
1. SK Prostějov z. s. 1 000 000 Kč
Prostějov – C 1885, spol. s r. o. 350 000 Kč
DTJ Prostějov, z. s. 300 000 Kč

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments