Dobré ráno, dnes je pondělí 16.12.2019
svátek slaví Albína,
zítra Daniel

14 davis_cup2Počtvrté za posledních pět let si tenisté České republiky zahrají semifinále Davis Cupu. Tým pod vedením nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila porazil Kazachstán 3:1. K vítězství se dopracoval bez své zraněné jedničky Tomáše Berdycha a vyrovnal se také s absencí Radka Štěpánka v singlu. Vítězné body zařídili Lukáš Rosol a prostějovský Jan Hájek. „Kluci dostali šanci a využili ji na 300 procent. Jsem na tým hrdý.

Dosáhli jsme na cenný úspěch, protože Kazaši jsou především v domácím prostředí těžkým soupeřem,“ prohlásil po zisku rozhodujícího bodu nehrající kapitán Navrátil. V semifinále nastoupí daviscupový tým České republiky, snad už i s Berdychem a Štěpánkem, proti Argentině. V rámci pravidelného střídání nastoupí obhájci trofeje doma, s největší pravděpodobností v pražské O2 Aréně. A na to se Češi těší! „Bude to další svátek tenisu,“ konstatoval s úsměvem Miroslav Černošek, jehož agentury se o tenisty ČR starají.

Luxusní start přinesl nadějné vedení

Jako první vstoupil na kurt Jan Hájek, jehož soupeřem byl Michail Kukuškin. Zpočátku se Kukuškin tlačil do útoku a častěji chyboval. O vítězi první sady rozhodl jediný brejk v sedmé hře, po kterém si Hájek náskok udržel a získal vedení. Ve druhé sadě se projevila nerozehranost domácího hráče, žebříčkové postavení soupeřů i to, že Hájkovi daleko víc sedí antukový povrch. Kukuškin uhrál pouze dva gamy a český tenista se přiblížil k zisku úvodního bodu. K žádné změně nedošlo ani v následující sadě. Hostující hráč pokračoval v soustředěném výkonu a přesvědčivě získal důležitý bod. „Hrál jsem dobře, zodpovědně. Na druhou stranu soupeř nepatří mezi top hráče. Ale byl jsem soustředěný, dodržel jsem taktiku a odvedl dobrou práci. Zpočátku nebyl výkon ideální. Důležitý byl první set, ustál jsem jediný brejkbol, který on za zápas měl, pak jsem ho brejknul a vyhrál. O té doby se má hra hodně zlepšila,“ konstatoval prostějovský tenista a člen reprezentačního výběru Hájek. Lukáš Rosol, který při absenci Tomáše Berdycha plnil roli týmové jedničky, po téměř třech hodinách vydřel ve čtyřech setech první vítězství nad Golubjovem, 205. hráčem žebříčku ATP. Sice ztratil první sadu, v dalších už ale soupeře přehrál, i když poslední sadu urval až ve zkrácené hře. „Určitě to nebyl lehký zápas, ale na konci druhého setu jsem využil situace, kdy se Andrejovi moc nedařilo, pak vyhrál třetí set a nakonec i vyrovnanou poslední sadu. Nakopnulo mě vítězství Honzy Hájka. Šel jsem na kurt s tím, že kdybych prohrál, byla by to ostuda,“ usmíval se po utkání Rosol.

Porážka v deblu po deseti výhrách

Čtyři roky neprohrál v Davis Cupu český tým čtyřhru. Naposledy byly nad síly tenistů Španělé ve finále v Barceloně v roce 2009. Úspěšnou sérii ukončila až dvojice Jurij Ščukin a Andrej Golubjov. Nově složený pár Radek Štěpánek, Jan Hájek prohrál ve třech setech, když v průběhu zápasu nevyužil několik příležitostí k obratu. O prvním setu rozhodl tie-break, v němž byli i díky Golubjovovu suverénnímu podání úspěšnější domácí. Důležitý moment druhého setu přišel v šestém gamu, kdy měli Češi tři brejkboly v řadě. Golubjov s pomocí zlepšujícího se parťáka Ščukina všechny hrozby odvrátil. Další čtyři brejkboly promarnila česká dvojice za stavu 4:5. Také ve třetím setu byl domácí pár lepší. Golubjov, který se dostal do nominace místo Jevgenije Koroljova až hodinu před zápasem, byl nejlepší na kurtu. Skvěle podával a výrazně přispěl ke zdramatizování celého střetnutí. „Udělal jsem maximum, ale cit a reflexy scházely,“ uznal Štěpánek, který ostrý zápas před operací páteře hrál naposledy při lednovém Australian Open. „Jim pomohla koncovka prvního setu. Nechci pořád říkat kdyby, ale vyhrát první set, mohlo to být jiné,“ dodal nejzkušenější český tenista.

Postup zařídil svým druhým bodem Rosol

Poprvé v kariéře nastoupil Lukáš Rosol proti Jevgeniji Koroljovovi. Oba soupeři se prezentovali kvalitním servisem a první tři sety také z tohoto důvodu rozhodovala až zkrácená hra. Ve dvou případech byl úspěšnější český tenista a za stavu 2:1 zlomil odpor soupeře. Ve čtvrtém pokračování duelu už Rosol ovládl antukový kurt a poslal svůj tým do semifinále týmové soutěže. „Pro vývoj zápasu bylo hodně důležité, že mi fungovalo podání. Na servisu je moje hra postavená. Byl to klíč k vítězství,“ uvedl Rosol, česká jednička čtvrtfinálového střetnutí. „Bez Tomáše bylo zřejmé, že musím týmu pomoci a pochopitelně jsem spokojený, že se to podařilo. Dosáhli jsme na kvalitní výsledek, pro který jsme si přijeli. Můžeme se chystat na semifinále a to je nádhera,“ dodal spokojeně tenista.

Závěrečná dvouhra se po dohodě nehrajících kapitánů za rozhodného stavu už nehrála.

čtvrtfinále Davisova poháru:

Kazachstán - Česko 1:3

Pátek:
Kukuškin - Hájek 3:6, 2:6, 4:6
Golubjov - Rosol 6:4, 4:6, 2:6, 6:7 (6:8)

• 5

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.