Už dvanáct zápasů. Tak dlouho nebylo ve venkovním prostředí poraženo v této sezóně Fortuna:Národní ligy prostějovské eskáčko. A obdivuhodná série trvá i po výjezdu do Třince v rámci 24. kola druhé nejvyšší soutěže. Na první letošní gól Jana Koudelky totiž sice ještě dokázal krásnou střelou odpovědět domácí Weber. Ovšem zásah Tomáše Zlatohlávka už zůstal bez reakce v té chvíli již oslabeného soupeře. Výsledkem tak byla nejen tříbodová radost, ale také jubilejní desátá výhra Prostějova na venkovních hřištích! Body ztratili svěřenci trenéra Šustra pouze v podzimních duelech na pražské Julisce a v Líšni, na jaře jsou v půltuctech duelů stoprocentní.

Sobotní utkání začalo poměrně svižným tempem. Hned po dvou minutách hry centroval nebezpečně Celba, první střela nato minula břevno prostějovské brány. V 10. minutě měl obrovskou šanci Cienciala, ale neprosadil se. A záhy se potvrdilo pravidlo nedáš – dostaneš. Protiútok eskáčka totiž ještě zpoza vápna zakončil Koudelka, který střelu ještě otřel o soupeře – 0:1. Chvíli nato musel Třinec řešit přímý kop Juráska, Adamuška si ale s problémy poradil. Prostějov následně svého soupeře zatlačil, do útoku se dostal Píchal, ke střele Koudelka. Obrana, respektive brankář, ale zasáhla včas. Také polovina poločasu přinesla po velké šanci na každé straně. Nejprve se dobře uvolnil Cienciala, ale včas zasáhla obrana. Na druhé straně hlavičkou Jurásek tyč. 36. minuta přinesla nebezpečí pro třineckou bránu po rohu. Nakonec ale ani Omale situaci nezachránil a u tyče se neprosadil. Ve 38. minutě byl vidět znovu Cienciala, ale k hlavičce si dopomohl faulem. Na druhé straně po přímém kopu nebyl krátce před přestávkou přesný Jurásek. Konec poločasu poznamenalo časté kouskování hry pro fauly i ne tolik pohledná hra.

Druhý poločas přinesl trochu jinou hru. Třinec totiž zapnul a hned ve 48. minutě si vytvořil krátký tlak, nakonec z toho byla střela do boční sítě. Náznak šance si krátce poté vypracoval Omasta, míč ale nestihl. Podobně se hned poté vedlo Matouškovi. Dvě minuty nato už se ale domácí radovali. Weber se zpoza šestnáctky opřel do míče, vyslal ostrou střelu, na kterou Mucha nedosáhl – 1:1. V 59. minutě si opět Třinec vytvořil menší tlak, zakončil ho nepřesnou střelou bývalý Prostějovan Stáňa. Pět minut nato se naopak větší drama než u některé z branek odehrávalo mezi střídačkami. Domácí František Straka měl potřebu si tam vyříkávat něco s Pavlem Šustrem a je divu, že došlo jen na slova. Chvíli to vypadalo, že si koučové doslova vjedou do vlasů. Paradoxně však od této chvíle byl více vidět právě Prostějov. Od té doby byl totiž aktivnějším týmem. A tak v 66. minutě Píchal zachytil rozehrávku, pěknou kombinaci zakončila střela z postranní čáry. Dvě minuty nato Omale z velké vzdálenosti přestřelil. A právě Omale si na sebe vykoledoval faul potrestaný červenou kartou. Domácí ale nic nezabalili, naopak. Hýbl si naběhl na centr do vápna a Mucha měl co dělat, aby minisouboj vyhrál.

Přesto ale hra proti deseti pomohla eskáčku. Nejprve totiž Koudelka přešel přes čtyři hráče, zakončení jeho kolegy však bránu minulo. I tak se ale Prostějovu podařilo obranu soupeře doslova rozložit. Poté však po rohu nastřelil míč Stříž a balón po zásahu Zlatohlávka už v bráně skončil – 1:2. Domácí se sice dál snažili, přes půlku a zejména do vápna se ale s míčem dostávali jen sporadicky. Krátce před koncem zápasu se do šance dostával Píchal, nedostal se však přes posledního. Eskáčku pomáhaly četné menší fauly soupeře, díky kterým se hra neustále kouskovala, a často rozhodčí přiřkli míč na kopačky hostí. Třinec si už na konci nevytvořil žádnou větší šanci, nepomohlo mu ani čtyřminutové nastavení. A tak Prostějov mohl opět venku slavit.

HLASY TRENÉRŮ

Marek ČELŮSTKA – sportovní manažer FK Fotbal Třinec:

„Pro diváky to musel být dobrý zápas. My jsme ale neproměnili šance a dostali jsme dva smolné góly po tečích. Hodně to ovlivnila červená karta. Kdybychom ji nedostali, tak bylo jen otázkou času, kdy to otočíme. Takto se to otočilo proti nám. Nebylo to od nás špatné. Ale nic se nedá dělat, musíme jít dál, stále nejsme zachráněni.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 24. KOLO

FK Fotbal Třinec – 1.SK Prostějov 1:2 (0:1)

Branky: 54. Weber – 11. Koudelka, 83. Zlatohlávek. Rozhodčí: Vojkovský – Novák, Slavíček. Žluté karty: 88. Attah, 90. Bedecs – 34. Píchal, 85. Zlatohlávek, 90+3. Spáčil. Červená karta: 77. Habusta (T).

Střely na branku: 6:6. Střely mimo: 3:4. Rohové kopy: 7:8. Držení míče: 54%:46%

Sestava Třince: Adamuška – Omasta, Bedecs (46. Stáňa), Háč, Foltyn – Hýbl, Weber, Habusta – Celba (46. Janoščín), Cienciala (70. Javůrek), Nieslanik (54. Attah). Trenér: František Straka.

Sestava Prostějova: Mucha – Šmehyl, Bialek, Sus, Zapletal (70. Kopřiva) – Schuster, Omale – Jurásek (56. Zlatohlávek), Koudelka, Matoušek (56. Stříž) – Píchal (90+1. Spáčil). Trenér: Pavel Šustr.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

Ostatní výsledky 24. kola: Jihlava – Žižkov 3:2 (2:1). Branky: 33. Arroyo, 43. Červ, 65. Selnar – 45. Diviš, 56. Zoubele. Žluté karty: 9. Arroyo, 56. Číž – 30. Nabiyev, 39. Řezáč, 80. Žežulka, 86. Hušek * Blansko – Vyšehrad 1:1 (0:1). Branky: 90. Kepl – 6. Kříž. Žluté karty: 53. Buchta, 59. Aggoun, 90+1. Kopičár, 90+1. Ilko – 51. Stropek, 90+2. Vejvar * Vlašim – Chrudim 1:0 (0:0). Branky: 55. Breda. Žluté karty: 35. Kesner, 60. Verner, 84. Vencl * Varnsdorf – Hradec Králové 1:1 (1:1). Branky: 31. Schon – 44. Doležal. Žluté karty: 20. Schon – 43. Kateřiňák, 65. Čech, 88. Novotný.

KAM PŘÍŠTĚ:

dohrávky 24. kola, pondělí 17. května, 17.00 hodin: Líšeň – Ústí nad Labem (PP ČT SPORT), Dukla Praha – Táborsko.

25. kolo, sobota 22. května, 15.00 hodin: Třinec – Blansko, Hradec Králové – Líšeň, 1.SK Prostějov – Varnsdorf, Ústí nad Labem – Dukla Praha, Táborsko – Vlašim, Vyšehrad – Jihlava, Chrudim – Žižkov.