Dobré odpoledne, dnes je pátek 25.9.2020
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea

10 davis_cupPo dlouhých letech tenisté České republiky nezvládli úvodní utkání v Davis Cupu. V sestavě Lukáš Rosol, Jiří Veselý, Adam Pavlásek a Jan Mertl nestačili na Austrálii. Prohráli 2:3 a díky tomu budou hrát ve druhé polovině září baráž o udržení v elitní skupině týmové soutěže.

Rosol ztratil skvěle rozehraný zápas

Začátek střetnutí byl nadějný. Rosol vstoupil do zápasu s Kokkinakisem sebevědomě. Okamžitě prolomil podání soupeře a náskok udržel až do konce setu. Povedená byla také druhá část utkání. Český tenista diktoval tempo a bez větších problémů se propracoval k vedení 2:0 na sety. Zlom přišel v závěru třetího dějství. Český hráč vedl 5:3 a 30:15 při podání soupeře a k vítězství chyběly dva míče. V kritické situaci australský tenista zabral, vyhrál čtyři hry v řadě a vynutil si pokračování střetnutí. Rosolovo sebevědomí bylo pryč. Kokkinakis se naopak lepšil s každým vyhraným míčem a dokázal srovnat krok. V rozhodující sadě ale český hráč získal servis protivníka a vedl 3:2, soupeře ale nezastavil. Do konce zápasu získal jedinou hru a musel australskému tenistovi poblahopřát k vítězství. „Dlouho to byl můj zápas. Měl jsem to vyhrát. Nezvládl jsem to. Beru to na sebe,“ soukal ze sebe po utkání zklamaný Rosol.

Veselý začal svůj duel proti australské jedničce nadějně. Dlouho držel vyrovnané skóre, v koncovce úvodní sady ale Tomic získal brejk a šel do vedení. Australan pak hrál uvolněně a rychle získal tři gamy v řadě. Náskok si pohlídal, i když Veselý bojoval o každý míč. Třetí sada byla hodně zamotaná. Český hráč dřel do úmoru a dostal sadu do zkrácené hry. V tie-breaku odvrátil tři mečboly, na obrat ale neměl sílu. „Soupeř byl dva sety lepší. V tom posledním se hra vyrovnala, ale v dlouhých výměnách jsem udělal nějaké chyby a to rozhodlo,“ uznal Veselý.

Prostějovský pár získal bod naděje

Do čtyřhry nominoval nehrající kapitán Jaroslav Navrátil dvojici Veselý, Pavlásek a ta vyzvala pár Groth, Hewitt. Favorizovaný soupeř dlouho potvrzoval svoji kvalitu a vedl 6:1, 3:0. Prostějovské duo se však z této situace dokázalo vyhrabat a srovnalo skóre duelu. Třetí sada sice skončila úspěchem Australanů, výkon českých tenistů ale měl vzestupnou tendenci a po čtyřech sadách bylo vyrovnáno na 2:2.

Pátý set se hrál ve výborné atmosféře a čeští tenisté se dovezli na vlně senzačního vývoje až k triumfu. Své podání prohrál Hewitt, a pak ztratil svůj servis i Groth. Překvapení bylo dokonáno. Mladíci odvrátili porážku už po druhém hracím dni. „Nebylo snadné zvolit sestavu. Nakonec rozhodlo, že Jirka s Adamem už spolu nějaké debly odehrál. Vyplatilo se to,“ uvedl nehrající kapitán Navrátil.

Austrálie proměnila hned první mečbol

O vyrovnání průběžného stavu v závěrečném dni usiloval Rosol proti Tomicovi. Výměny byly vyrovnané, soupeři si dlouho drželi servis a rozhodovala až zkrácená hra, v níž se dařilo více australskému hráči. V dalším průběhu Rosol v jednom případě prolomil podání soupeře, sám však ztratil dva servisy a za stavu 0:2 na sety hosté sahali po postupu. Český tenista se nezlomil a dotlačil následující set do dalšího tie-breaku. V něm ale rozhodující míče vyhrál Tomic a poslal Austrálii mezi nejlepších osm týmů. „Snažil jsem se, hrál na maximum. Tomic byl ale v klíčových momentech více trpělivý. Škoda, že jsem nezískal alespoň jednu zkrácenou hru. Mohlo to být jiné,“ litoval porážky Rosol.

Za rozhodnutého stavu nastoupil Mertl proti Grothovi a díky dobrému výkonu především v prvním setu získal druhý bod pro českou sestavu. V prvním setu sebral svému soupeři jeden servis a náskok 5:2 dovedl do vítězného konce v podobě 6:3, ve druhé sadě sebral Grothovi podání hned v úvodu, poté ještě jednou a vyhrál 6:2.