Hodně smolnou porážkou vstoupili do nového roku prvoligoví basketbalisté Prostějova. S Novým Jičínem prohráli v rámci utkání 15. kola východní skupiny první ligy 80:81, i když v průběhu zápasu dokázali zlikvidovat desetibodové manko a necelou půlminutu před koncem vedli. Po skončení navíc cítili křivdu, protože rozhodčí soupeři v samé koncovce odpustili faul na Sychru při střele, který mohl znamenat minimálně prodloužení.

V úvodu zápasu měli více ze hry hostující basketbalisté. Po šesti minutách vedli 12:8, když využili menší střelecké úspěšnosti Orlů. Ti sice dokázali vyrovnat, pak ovšem opět nabrali čtyřbodovou ztrátu. Do vedení 17:16 je dostal až Erik Klepač po tříbodové akci, když proměnil nájezd i následný trestný hod. Přesto byl po zahajovací čtvrtině stav 19:19, protože současně se sirénou proměnil trojku hostující Svoboda.

Nový Jičín se opíral o hráče se zkušenostmi z nejvyšší soutěže. Dlouhé minuty na palubovce trávila především ostravská trojice Týml, Svoboda a Prošek podporovaná zkušeným Bujnochem. Mladý prostějovský tým přesto dokázal držet krok a na konci poločasu se dokonce dostal do vedení. Sychra se Šiškou zajistili šňůrou čtyř bodů Orlům náskok tří bodů po dvaceti minutách (42:39).

Klíčová byla třetí čtvrtina, kterou trojkou odstartoval novojičínský Bukovjan. Hosté se dostali do náporu, který se hned ve dvou případech pokusila přerušit domácí střídačka oddechovým časem. Přesto basketbalisté Prostějova ve 27. minutě prohrávali 46:56. Po prostřídání se zlepšili a důrazným napadáním se propracovali až k přijatelnému výsledku 57:58 po třiceti minutách.

O chvíli později dokonce Orli vedli 66:60, pak se ale ukázalo, že úsilí vynaložené k vymazání dvouciferné ztráty stálo hráče hodně sil. Nový Jičín dokázal srovnat krok, přesto po trojce Šišky a trestném hodu Dokoupila vedli domácí 80:78 a do konce chybělo 22 sekund. Poslední slovo měl však Bujnoch a jeho střela za tři body. Zklamání prostějovských hráčů bylo v tu chvíli logicky obrovské...

1. LIGA BASKETBALISTŮ, SK. VÝCHOD – 15. KOLO

BCM Orli Prostějov – BC Nový Jičín

80:81 (19:19, 42:39, 57:58)

Sestava a body Prostějova: E. Klepač 16, Sychra, Rytíř 13, Šiška 12, Michalčík 11, Dokoupil 7, Havel 4, Schneider, Nábělek 2, Komárek, Strnad

Nejlepší střelci Nového Jičína: Bujnoch 19, Týml 12, Svoboda, Havlík 11, Prošek 10

Trojky: 6:5, Osobní chyby: 19:17. Trestné hody: 19/14 :17/14. Doskoky: 40:44.

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Byl to oboustranně dobrý zápas, který se musel líbit. Bohužel se špatným koncem pro náš tým. Hodně nám ublížila pasáž ve třetí čtvrtině, kdy jsme dali za šest minut dva body a nabrali větší ztrátu. Pak jsme se s menší sestavou dokázali vrátit, a dokonce se podařilo výsledek otočit. Stálo nás to ale hodně sil, které v koncovce chyběly. Přesto jsme mohli vyhrát, v závěru při zakončení Sychry nebyl potrestaný jasný faul, po kterém měly následovat šestky.“