„Jindřich Štreit dokáže svým objektivem zachytit něco, co se těžko vyjadřuje slovy. Proto je lepší jeho novou výstavu ve Vlastivědném muzeu navštívit, než ji dlouze popisovat. Jsem si jistý, že každému nabídne hluboký zážitek. Já osobně se na ni velmi těším, protože mám fotografie profesora Štreita moc rád,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

 

Vlastivědné muzeum v Olomouci

28. 1. – 13. 3. 2022

www.vmo.cz

Fotografická výstava Ze tmy ke světlu od světoznámého fotografa Jindřicha Štreita přibližuje divákům vězeňské prostředí nevšedním pohledem objektivu, zaměřeným na práci vězeňských kaplanů. Soubor fotografií vznikal ve dvou etapách v letech 2018 – 2020, kdy Jindřich Štreit navštívil společně s hlavním kaplanem Vězeňské služby ČR a předsedou zapsaného spolku Vězeňská duchovenská péče na dvacet vězeňských zařízení. Každé setkání s jednotlivými kaplany a způsob jejich služby bylo jiné.  Nejen proto, že kaplani i lidé, se kterými pracují, jsou různí, ale rozdíly vycházely i z odlišného církevního zázemí a tradice kaplanů, stejně jako z různého prostředí věznic a samotné skladby vězňů. Ve Vězeňské službě České republiky působí 54 kaplanů z 11 církví na různě veliký pracovní úvazek. Každá z fotografií v sobě skrývá nepřenositelnou atmosféru spojenou s lidským osudem a příběhem, který se snažil autor zachytit a zprostředkovat.

 

„Profesor Štreit patří mezi ikony naší fotografické scény. Jeho poslední výstava to jasně dokazuje a mě těší, že si ji mohou lidé prohlédnout právě u nás, v srdci Olomouckého kraje,“ řekl radní Olomouckého kraje pro oblast kultury Jan Žůrek.

Způsob, jakým Jindřich Štreit pořizuje své fotografické záběry, je sám o sobě malým uměleckým dílem i velikým lidským počinem. Záměrně si vybírá prostředí, kde se obyčejný návštěvník cítí nesvůj, kde často bývá ztělesněné lidské utrpení, kterému se mnozí vyhýbají. Fotografova přítomnost zde přesto nepůsobí nepřístojně, právě naopak. Jindřich Štreit je osobností nejen uměleckého formátu, ale především ve své lidskosti a vnímavosti, s jakou dokáže pozitivně oslovit ty, které zachycuje na svých fotografiích. Jak se mu to podařilo, může každý návštěvník této výstavy fotografií z cyklu Ze tmy ke světlu posoudit sám. Možná, že pocítí i něco z emocí a atmosféry, která se odehrává při těchto nezapomenutelných setkáních.

 

„Je mi ctí, uvést výstavu ZE TMY KE SVĚTLU světově uznávaného českého fotografa a jedné z nejvýznamnějších kulturních osobností Olomouckého kraje profesora Jindřicha Štreita. Muzeum, jako paměťová instituce, má za úkol uchovávat naše kulturní dědictví pro budoucí generace. A právě dílo profesora Jindřicha Štreita, pro svoje neocenitelné umělecké kvality, by se mělo bezesporu stát jednou z důležitých součástí našeho kulturního a nehmotného dědictví,“ uvedl na úvod ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Jakub Ráliš.