Svět svírají úzkosti z onemocnění covid-19. Teď se konečně objevilo světlo na konci tunelu. Týmy ze zahraničí postupně zkouší vakcíny proti koronaviru, některé úspěšně! I když mnozí lidé mají vůbec pochybnosti o existenci tohoto viru, pro ty, kteří nepochybují, je to skvělá zpráva.

Pomohli přistěhovalci!

Uğur Şahin a Özlem Türeciová. Tak zní jména výzkumníků a současně manželů, kteří se s obrovským nasazením zapojili do výzkumu vakcíny proti koronaviru. „Německou firmu Biontech, která vynalezla vakcínu ve spolupráci s americkou farmaceutickou firmou Pfizer, založili potomci tureckých imigrantů Türeciová a Şahin,“ uvedl mluvčí BioNTechu Christian Odendahl.

„Po vypuknutí pandemie koronaviru se společnost BioNTech spojila s americkým farmaceutickým gigantem Pfizer. Společně vyvíjejí vakcínu proti nemoci covid-19 a jsou na úspěšné cestě. 90% úspěšnost vyvolává naději u politiků i veřejnosti,“ vysvětlil článek serveru Novinky.cz.

Naděje z Ameriky

„Naše vakcína chrání očkované dobrovolníky ve více než 90 % před nemocí covid-19 způsobenou novým koronavirem (SARS-CoV-2),“ chlubila se americká firma Pfizer v tiskové zprávě.

Vakcína se podává ve dvou dávkách tři týdny po sobě. Experimentu se zúčastnilo na 45 tisíc dobrovolníků. „Musíme ještě prostudovat všechna data, ale to mi nekazí radost. Toto je fantazie,“ neskrývá nadšení virolog Florian Krammer z newyorské lékařské fakulty při nemocnici Mount Sinai.

Dvě miliardy dávek!

Samozřejmě i další farmaceutická velmoc Velká Británie se snaží přinést na světlo světa novou vakcínu proti koronaviru. Zapojily se firmy Moderna a AstraZeneca s vakcínou jménem ChAdOx1. Vakcíny od Zenecy se dokonce vyrobilo na milion dávek v Indii, ačkoli nebylo jisté, zda účinkuje. Chystá se vyrobit zhruba dvě miliardy dalších!