Prymula, Kalousek, Jurečka. Kde je u nich pravda? Kalouskovo uznání chyby a omluva ve formě 10 tisíc do fondu proti koronaviru jsou vysloveně výsměchem. Přinejmenším s jeho platem politika. Prymula musel rezignovat. A Jurečka? Ten alespoň uznal svoji chybu, když dle svých slov rychle „vyžahnul“ pivo na veřejnosti ve chvíli, kdy se mu chystalo jídlo u výdejního okénka. Kolik trpělivosti ještě lidé budou mít?

Kupříkladu kauzu piva Mariana Jurečky komentoval Jaroslav Ch. z Prostějova. „Myslím, že je vůl, ale charakterní a férový, já mu to prominu, udělal jsem v životě možná horší věci,“ postavil se za šéfa lidovců.

Kauza Roman Prymula

Notoricky známý případ bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly v restauraci na Vyšehradě bez roušky obletěl Českou republiku i Evropu rychlostí blesku. „Nemůžeme kázat vodu a pít víno,“ pronesl tehdy předseda vlády Andrej Babiš na jeho adresu.

Jenže Prymulova počínání si všimla i zahraniční média! Americká agentura The Guardian hodnotila jeho chování na svém Twitteru. „Ministr zdravotnictví ČR Prymula ztratí svoji práci poté, co porušil svá vlastní nařízení.“

Články o něm se objevily i ve slovenském periodiku SME a rakouskému deníku Der Standard. Tehdy jsme byli k smíchu snad celé Evropě. „Opozice ho zkritizovala, ministerský předseda Andrej Babiš se k ní brzy připojil. To byl konec krátké politické kariéry virologa Prymuly jako hlavního krizového bojovníka proti pandemii, která Česko podle oficiálních čísel zasáhla tak zle, jako žádnou jinou zemi na světě,“ uvedl Der Standard.

„Vysmáli se nám“ i Poláci. „Problém je v tom, že restaurace jsou v České republice od 14. října zavřené. Ráno vypukl v Česku skandál,“ zmínil polský list Viadomosci.

Nejde ani o to, že pan Prymula zavařil sám sobě, ale stejně jako se to tolikrát podařilo prezidentovi Miloši Zemanovi, zesměšnil celou naši zemi na mezinárodní půdě.

Miroslav Kalousek

Zavařil si i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. 4. listopadu ho média nachytala v jedné z pražských restaurací, která má mít oficiálně otevřeno jen okýnko. Ostatně jako každá jiná. „Byl jsem si jen pro pivo a jídlo,“ hájil se Kalousek.

„Byla to chyba, za kterou se omlouvám. Nebude se to opakovat. Abych omluvu podpořil i materiálně, věnuji 10 tisíc korun na dobročinné účely související s pandemií koronaviru,“ omluvil se exministr financí na svém Twitteru.

Otázka zní: Je to dostačující? Kalousek dokonce odmítá podobnost s kauzou Prymula. „Já jsem kritizoval pana Prymulu za to, že v době, kdy byla uzavřená výdejní okénka, pařil v restauraci. Nic takového jsem neudělal,“ vysvětlil předseda klubu TOP 09. Proti Kalouskovi se postavil i mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. „Pokud došlo k dalším porušením vládních nařízení, například nenošení roušek, je možné, že se případem bude zabývat i Hygienická stanice hlavního města Prahy,“ řekl Hofman. Dodal, že Miroslavu Kalouskovi hrozí pokuta až 20 tisíc korun.

Věřme, že na všechny platí stejný metr.

Marian Jurečka „vyžahl“ pivo

Již ve středu jsme psali o tom, jak si předseda politické strany KDU-ČSL Marian Jurečka zavdával piva před restaurací. Svým chováním se dokonce chlubil na Twitteru. „Neporušoval jsem toto nařízení vědomě. Jsem si vědom chyby, omlouvám se za ni, mrzí mě to. Na funkcích nelpím, na odchod z politiky ze dne na den jsem připraven celou dobu, co jsem v politice. Projednám toto na jednání poslaneckého klubu a celostátního výboru,“ omlouval se Jurečka ve středu.

Je to prakticky jediný z těchto politiků, který nabídl svoji rezignaci dobrovolně. Zachoval se asi nejvíce „chlapsky“ ze všech z této „svaté trojice“. „Šel jsem večer z města na byt a u výdejního okénka kousek od mého bytu jsem si objednal jídlo s sebou a u toho pivo, které tam bylo k dispozici na čepu. Než mi jídlo bylo připraveno a zabaleno, tak jsem si sedl na patník a pivo žahnul,“ dodal šéf lidovců.

„I když na patníku, chutná po takové době skvěle,“ komentoval svou fotografii na Twitteru.