První domácí zápas mají za sebou fotbalisté 1. SK Prostějov. Na Hanou zavítal v sobotním odpoledni nevyzpytatelný Třinec, který nepatří ke špičce FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Nicméně kdo očekával ofenzivní hody, byl zklamaný. V utkání 2. kola bylo k vidění jen pár vyložených šancí, místy chyběla fotbalovost. Nakonec se ale každý z týmů jednou prosadil, což znamená, že si soupeři odnesli z utkání po jednom bodu.

Oba celky vstupovaly do druhého kola druhé nejvyšší české soutěže v odlišném rozpoložení. Zatímco Prostějov v úvodním zápase dokázal posbírat plný počet bodů s „B“-týmem Slavie, Třinec na domácí půdě padl rozdílem třídy proti Karviné. Na poslední vzájemný duel však vzpomínali lépe hosté, kteří minule vyhráli vysoko 4:0. Minimálně podobný výkon chtěli předvést i tentokrát, museli se však obejít bez svého nejlepšího střelce z loňské sezony Reného Dediče, jenž přestoupil do Viktorie Plzeň. Domácí kouč Šustr oproti tradici změnil vítěznou sestavu, když na pravý kreaj obrany se místo Bolfa postavil Blahuta a do stoperské dvojice pochopitelně naskočil minule se ženící Schaffartzik, což odnesl místem v sestavě Gáč.

Úvod zápasu patřil k těm opatrnějším. Zprvu měli míč více na kopačkách domácí, k šanci se však nedostali. Po standardce v šesté minutě naopak musel zasahovat Krynskyi, ale Habusta mu moc práce nenadělal. V dalších minutách byl více vidět Třinec. Nicméně hosté se nedokázali dostat s míčem do vápna. A centry jim srážela pozorná obrana. Potom přišla šance pro Prostějov: Koudelka se postavil k rohu, poslal míč do chumlu před bránou. Balón si našel Bartolomeu, který odvrátil hrozící protiútok, přistrčil Kušejovi a ten poslal míč na hlavu Bialka – 1:0. Hra se poté trochu otevřela. Juřena nicméně šanci nedotáhl. A Koudelka zase nemířil přesně nahrávkou na rozběhnutého Kušeje. Ve 26. minutě byla poprvé vidět střela z dálky, Koudelka však minul. Po půlhodině hry to zkoušel z dálky i Foltyn, obrana pokus srazila. Následně 36. minuta přinesla sporný moment. Třinec několikrát fauloval, naposledy zataháním za dres Kušeje. Ten mohl nahrát do pohybu a úniku Koudelkovi, ale rozhodčí probíhající akci přerušil. Do konce poločasu už viděli diváci jen fauly a taky nepřesnou střelu Habusty.

Ve 49. minutě nebyl Prostějov daleko od zvýšení skóre. Pinc ovšem v souboji s Hasalíkem zatahal za kratší konec a míč před prostějovským útočníkem bral brankář. Na hřišti pak přibývaly spíše strkanice než šance. Jednu viděli diváci v 55. minutě, kdy byl „oceněn“ žlutou kartou Solomon Omale. Třinec měl tou dobou v utkání mírně navrch: dostával se ke standardkám a centrům. Dlouho se však hostím nedařilo na prostějovskou obranu v čele s Krynskyim najít recept. Po hodině hry si vyměnily oba týmy po šanci, Foltyn nicméně mířil hlavou vedle. A centr Omaleho adresáta nakonec nenašel. V 65. minutě se pak Třinec prosadil. Akce vedená po pravé straně vyústila ve sražený balón na Foltyna, který se z voleje trefil k pravé tyči – 1:1. Prostějov byl poté znovu trochu aktivnější. V 73. minutě z toho bylo nepřesné zakončení, následně se nepovedla nahrávka Koudelky do šance Zapletalovi. Třinec pak hrozil hlavně ze standardních situací. V obrovské šanci se následně ještě objevil Pinc, který ale centr Vlachovského poslal hlavou vedle. V závěru se ještě střelou z dálky připomněl Koudelka. To ale bylo vše. I přes drobný závar Prostějova těsně před koncem se už skóre neměnilo.

pozápasové hodnocení trenérů

Pavel ŠUSTR - 1. SK Prostějov:

„Bylo od nás podobné jako proti Slavii. Viděl jsem ve hře více bojovnosti, toho fotbalu se tam moc neobjevilo. Byl to takový boj o výsledek, což samozřejmě do fotbalu patří. Nás to ale zbytečně svazovalo a brzdilo. Kluci zaslouží ocenění za to, že v zápase pracovali, na druhé straně je potřeba do budoucna zapracovat na některých věcech. Zejména na tom, abychom dokázali víc držet míč a zkusili tempo hry diktovat. Neberu to dnes jako ztrátu. Beru to tak, že pro nás je bod dobrý.“

Martin ZBONČÁK - FK Třinec:

„Pro nás je to bod z venku, který se počítá a jsme za něj rádi. (úsměv) My jsme zápas odpracovali, nemůžu nikomu nic vytknout. Celou druhou půli jsme šli za vyrovnáním, já i věřil, že jsme schopni otočit. Na druhé straně hrozil Prostějov z brejků a standardek, kdy nás mohl potrestat. Ale kluci dneska opravdu šli za vítězstvím, měli vůli. Myslím si, že druhý poločas byl v naší režii. Brankových situací moc v zápase nebylo, utkání bylo hodně bojovné. Klukům jsem musel poděkovat.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 2. kolo

1. SK Prostějov – FK Třinec 1:1 (1:0)

Branky: 17. Bialek – 65. Foltyn. Rozhodčí: Vokoun – Matoušek, Mojžíš. Žluté karty: 55. M. Mach, 65. Bartolomeu, 90.(+3) Omale – 29. Hýbl, 36. Kania, 44. Kateřiňák. Diváků: 650

Střely na branku: 1:2. Střely mimo branku: 4:5. Rohové kopy: 5:4. Držení míče: 42%:58%.

sestava Prostějova: Krynskyj – Blahuta (62. Bolf), Bialek, Schaffartzik, Elbel (81. Píchal) – Bartolomeu (62. Vlachovský), Omale, Koudelka, M. Mach (81. Gáč), Kušej (74. Zapletal) - Pinc. Trenér: Pavel Šustr.

sestava Třince: Hasalík – Jursa (90. Szewieczek), Foltyn, Straňák, Hýbl – Machuča (46. Holík), Habusta – Omasta (58. Gembický), Kateřiňák, Kania (58. Tandara) – Juřena. Trenér: Martin Zbončák.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

ostatní výsledky 2. kola: Karviná – Vlašim 3:2 (2:1). Branky: 6. Nešický, 73. Boháč, 81. Durosinmi – 34. a 38. Suchan. Žluté karty: 13. Cienciala, 27. Málek, 77. Žídek, 84. Boháč – 27. Hošek, 77. Rigo, 84. Breda. Červená karta: 32. Málek * Jihlava – Olomouc „B“ 1:1 (1:1). Branky: 3. Zoubele – 45. Uriča. Žluté karty: 31. Vedral, 72. Tall – 61. Spáčil * Opava – Dukla Praha 3:0 (2:0). Branky: 5. Kopečný, 12. Pikul, 82. Rataj. Žluté karty: 34. Kopečný – 11. Piroch, 42. Peterka, 63. V.  Svoboda  * Chrudim – Příbram 3:0 (3:0). Branky: 2. Průcha, 15. Záviška, 22. Jedlička. Žluté karty: 6. Záviška, 87. Řezníček – 88. Vokřínek. Červená karta: 57. Jeřábek * Táborsko – Slavia Praha „B“ 1:1 (0:0). Branky: 49. Babacar – 53. Kopáček. Žluté karty: – * Líšeň – Varnsdorf 3:0 (3:0). Branky: 29., 30. a 36. Vandas. Žluté karty: 27. A. Čermák, 79. Pašek – 37. Žák, 54. Ondráček, 71. Ludvíček, 83. Bláha, 89. Dordič  * Sparta Praha „B“ – Vyškov 1:1 (1:0). Branky: 43. Schánělec – 75. Vintr. Žluté karty: 85. O. Novotný, 90+4. Horák – 33. Klesa, 86. Lual, 90+1. Ilko.

16. Dukla Praha 2 0             0             2             0:4         0

3. kolo, sobota 13. srpna, 10.15 hodin: Příbram – Karviná (pátek 12. 8., 17.00), Vlašim – Líšeň (17.00), Chrudim – Jihlava, Třinec – Dukla Praha, Slavia Praha „B“ – Sparta Praha „B“ (PP ČT SPORT), Vyškov – Táborsko, Olomouc „B“ – Opava (neděle 14. 8., 10.15), Varnsdorf – 1.SK Prostějov (neděle 14. 8., 17.00)