Program 19. kola skupiny „B“ I.B třídy Olomouckého KFS nabídl mimo jiné regionální derby mezi TJ Haná Prostějov a Smržicemi. Kdo očekával opatrné oťukávání a pak tajfun favorita, nebo jednoznačný průběh od první do poslední minuty, v obou předpokladech se velmi mýlil.

Sobotní zápas nabídl naopak velké množství šancí na obou stranách a taky velké obraty. Smržice po první polovině vedly, následně vedení ztratily, aby si jej pak během chvilky málem znovu vzaly zpět. Utkání musel rozhodnout důraz svátečního střelce Ivana Jančiara, jemuž přitom bude brzy již šedesát roků!!!

Favorit střetnutí byl jasný. Haná Prostějov se i po nepříliš povedené druhé polovině podzimní části pohybuje v polovině tabulky nejnižší krajské soutěže. A navíc se do oddílových barev vrátil střelec Patrik Gábor. V předešlém zápase navíc Haná vyhrála v Doloplazech. Naopak Smržice zatím v probíhající sezóně 2023/2024 zapsaly pouze jednu výhru a krčí se na samém dně tabulky. Úvod jara ovšem naznačoval, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Pak ale přišly další porážky a sestup týmu do struktur OFS Prostějov je už nějakou dobu jistý.
Zprvu byla aktivnější Haná. Její hráči byli více na míči, lehčeji kombinovali a dostávali se tak snadno do šancí. V cestě ke gólu jí stála nepřesnost, a pak také brankář Tomiga. Smržice na druhé straně pouze hrozily ze střel, které šly vesměs z uctivé vzdálenosti. Oba týmy hodně srážela nepřesnost, k vidění byly i negativní emoce, zvlášť ve chvíli, kdy hrozil brejk Smržic a sudí mávl ofsajd... Po půlhodině hry byly lepší Smržice, které si vypracovaly několik příležitostí, taky zpřesnily a zrychlily hru a také šly do vedení.
Zkraje druhého poločasu se zpět do hry dostala Haná. Kromě šancí pak dokázala v rychlém sledu vsítit tři branky, kdy jedna trefa patřila k výstavním, druhá zase ke kuriózním. Hosté pak znovu zlepšili hru, povzbudil je snižující gól a brzy dokonce vyrovnali. Následně měly Smržice dvě stoprocentní šance, neproměnily, a to je hodně mrzí. V závěru to byl totiž prostějovský Ivan Jančiar, který u levé tyče zužitkoval centr a regionální souboj rivalů rozhodl ve prospěch domácích.

HODNOCENÍ TRENÉRŮ
Daniel KOLÁŘ – Haná Prostějov:
„Byl to bláznivý zápas. První poločas byl asi jeden z nejhorších, co jsem s tímto týmem zažil. Přizpůsobili jsme se hře hostů. Výkon neměl žádnou kvalitu z obou stran. Zaslouženě jsme pak prohrávali. V poločase jsme si něco řekli a určitou dobu to fungovalo velmi dobře, obrátili jsme zápas. Pak jsme bohužel přestali hrát, přišlo vyrovnání, a nakonec šťastné vítězství gólem nejzkušenějšího hráče. Takže s výsledkem spokojenost, i když Smržice si bod asi zasloužily. My jsme ale rádi za tři body.“
Jiří PŘIKRYL – TJ Smržice:
„Remíza by byla zasloužená, bohužel to tam domácí v závěru dotlačili a nám zůstaly opět oči pro pláč. První polovina proběhla ve vlažném tempu, ve druhé už se hrálo nahoru – dolů. Byly šance, padly góly, bylo se na co dívat. Bohužel vítězný tam měl více štěstí a už nebyl čas s tím něco udělat. Takže s výkonem jsem spokojený, s výsledkem pochopitelně nikoliv.“

19. kolo: Haná Prostějov – Smržice 4:3 (0:1). Branky: 57. Kotlár (vl.), 60. Kolář, 61. Novák, 86. Jančiar – 45., 63. a 64. Komárek. Žluté karty: 84. Čermák – 28. Verner, 37. Daniel, 90.+2 Kotlár.

Další výsledky: Zvole – Slatinice 0:4 (0:3). Branky: 6. a 40. Vronka, 33. Fiala, 88. Křeček. Žluté karty: 66. Nejedlý – 68. Kryl. * Moravský Beroun – Šternberk „B“ 1:2 (1:0). Branky: 11. Kraus – 48. Radimský, 64. John. Žluté karty: 85. Lacman – 15. Smrček. Červená karta: 84. Smrček. * Haňovice – Hodolany 3:2 (1:1). Branky: 42. a 75. Vilímec, 55. Přidal – 33. Alka, 64. Dočkal. Žluté karty: 53. Přidal, 63. Vilímec, 90.+1 Prachař, 90. +2 Jarmal – 47. Sládek, 87. Duba. * Doloplazy – Černovír 2:2 (2:0). Branky: 24. Dočkal, 25. Zábranský – 67. Zachar, 70. Vyroubal. Žlutá karta: 90. Kropáček. * Velký Týnec – Mostkovice 0:0. * Kožušany – Hněvotín 2:1 (2:0). Branky: 5. Zlámal, 42. Thomas – 68. Křižan. Žluté karty: 77. Herzán, 89. Zmeškal – 60. Sova, 74. Křižan. *