Ve 26. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY si fotbalisté Prostějova přáli překvapit na půdě exprvoligové Karviné, která se však chtěla vrátit zpátky do čela druhé nejvyšší soutěže. A už první minuta naznačila, že v nedělním utkání eskáčku asi pšenka nepokvete. Domácí během relativně vyrovnané první půle dokázali skórovat ještě jednou, ještě předtím jim po ráně kapitána pomohlo břevno.

Když ovšem na startu druhé půle přišla třetí branka v síti prostějovského Vejmoly a brzy i čtvrtá, nebylo co řešit. Finální skóre naopak mohlo být pro svěřence kouče Šmardy ještě o něco horší... Fotbalisté Karviné po dvou ztracených zápasech zvítězili vysoko 5:0 a posunuli se na první místo druholigové tabulky, Prostějov po třetí prohře z posledních pěti zápasů zůstává třináctý jen s tříbodovým polštářem na příčky znamenající pád do MSFL.

Dvě změny v základní sestavě oproti slezskému derby v Opavě udělali trenéři MFK před utkáním s Hanáky. V bráně se poprvé od září 2022 objevil Jiří Ciupa, který nahradil jinak stálou jedničku Neumana, a místo zraněného Jana Žídka nastoupil na levém kraji obrany Filip Antovski. Dvě vynucené změny oproti vítěznému střetnutí proti Jihlavě musela provést i nově složená trenérská dvojice 1.SK Prostějov Šmarda – Machala, které scházely vykartované opory Bartolomeu s Koudelkou. V základní jedenáctce je nahradili Vlachovský a Danou Gouaneme. Toho ale už o přestávce nahradil Elbel, který nastoupil po téměř dvouměsíční pauze. Do hry se dostali ještě Blahuta a své první čtyři minutky v profesionálním fotbale si připsali i sedmnáctiletí dorostenci Jakub Čermák a Michal Procházka. To vše už za jasně rozhodnutého stavu.

Bezbrankové skóre vydrželo v nedělním střetnutí jen pětatřicet sekund. Centr Memiče si našel mezi obránci Adeleke Akinyemi a vůbec prvním dotekem se nemýlil – 1:0. Nemilý start hráče Prostějova nezlomil, snažili se domácím oplatit stejnou mincí. Blízko k tomu měl po čtvrthodině Schaffartzik, který se dostal ke dvěma střelám během jediné minuty. Nejprve z přímého kopu za přispění teče zdi trefil břevno a z následného rohového kopu jeho zakončení zastavila obrana na brankové čáře. Po půlhodině to zkoušel pro změnu Bolf z větší dálky a míč skončil těsně nad. Chvíli nato ale přišel únik Mikuše po pravé straně a zvolil skvělé řešení, kdy zpětnou přihrávkou našel Málka. Ten se trefil přesně, i když si Vejmola stačil na míč sáhnout – 2:0. Do konce poločasu se už pak nic zásadního neudálo a hra byla poměrně vyrovnaná.

Vstup do druhé půle byl ze strany Prostějova stejně tragický jako v první pětačtyřicetiminutovce. Rohový kop posadil Budínský na hlavu Memiče, který ještě Vejmola vyškrábl na břevno, ale následná dorážka Boháče už nebyla příliš složitá – 3:0. O zkorigování skóre se pokusil střídající Elbel střelou z voleje, ale brankář Ciupa předvedl skvělý zákrok. V 55. minutě přišel pro eskáčko další trest a znovu to bylo z rohového kopu. Míč z kopačky Budínského našel opět nikým nehlídaného Boháče a ten další úspěšnou hlavičkou přidal svou druhou trefu v zápase – 4:0. Po necelé hodině už to tak zavánělo debaklem a bylo jasné, že utkání se bude spíše už jen dohrávat. V 68. minutě přišel navíc ještě pátý gól v síti hostů. Memič ukazoval, že se chystá z pravé strany centrovat, ale místo toho zvolil přímé zakončení a míč zapadl přesně do branky – 5:0. O dvě minuty později mohlo být ještě hůř, Adeleke Akinyemi se dral sám na branku a brankář Vejmola měl štěstí, že míč minul zadní tyč. V poslední čtvrthodině musel ještě gólman eskáčka dvakrát zasahovat, když zlikvidoval hlavičku Ezeha a vzápětí nedovolil radovat se z hattricku Boháčovi. Jeho spoluhráči v poli už se však na nic kloudnějšího nezmohli a na tento duel budou chtít rychle zapomenout...

POZÁPASOVÉ HODNOCENÍ TRENÉRŮ

Tomáš HEJDUŠEK - MFK Karviná:

„Po dvou ztrátách jsme strašně moc chtěli uspět a dopadlo to asi nejlépe, jak mohlo. Měli jsme parádní začátek utkání, kdy jsme si vytvořili dvoubrankový náskok, a i celý zápas jsme měli pod kontrolou. Takhle se bojuje od první do poslední minuty. V průběhu jsme pak mohli poslat na hřiště mladé hráče. Kluci si touto výhrou nastavili laťku vysoko.“ (úsměv)

Michal ŠMARDA – 1.SK Prostějov:

„Na něco se celý týden připravujeme a hned v první minutě si necháme dát branku ze situace, na kterou jsme upozorňovali. Měli jsme tam pak dvě šance. Ani jednu jsme ale úspěšně nezvládli vyřešit a po půlhodině jsme špatně vyhodnotili centr, kdy jsme trefili prvního hráče a z brejku dostali druhou branku. Do druhého dějství jsme si něco řekli, že se ještě pokusíme s utkáním něco udělat, ale hned ve druhé minutě jsme zase inkasovali. Pak už bylo hotovo. My jsme nepředvedli dobrý výkon a soupeře naše napadání ani nebolelo. Zasloužená porážka.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 26. kolo

MFK Karviná – 1. SK Prostějov 5:0 (2:0)

Branky: 47. a 55. Boháč, 1. Akinyemi, 31. Málek, 68. Memić. Rozhodčí: Klíma - Šimáček, Cichra. Žluté karty: 45.(+1) Mikuš, 57. D. Krčík - 83. Moučka, 85. Elbel. Střely na branku: 8:3. Střely mimo branku: 12:4. Rohové kopy: 9:2. Držení míče: 52%:48%. Diváků: 1251

Sestava Karviné: Ciupa – Soukeník, D. Krčík (59. Moses), Bederka, Antovski – Boháč, Budínský (59. Bartl) – Mikuš (72. Mihalík), Málek (78. Papadopulos), Memić – Akinyemi (72. Ezeh). Trenéři: Tomáš Hejdušek a Lubomír Luhový.

Sestava Prostějova: Vejmola – Bialek, Gábriš, Schaffartzik, Bolf – Moučka, Gouamene (46. Elbel) – Vlachovský (87. Procházka), Chvěja (78. Blahuta), Rolinek (87. Čermák) – Malec.

Trenéři: Michal Šmarda a Oldřich Machala.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

Dohrávka 22. kola: Příbram – Slavia Praha „B“ 1:2 (0:1). Branky: 75. Wágner – 45+3. Šubert, 72. z penalty Singhateh. Žluté karty: 79. Fišl, 89. Stropek – 9. Šmiga, 60. Hájek, 89. Pech.

Ostatní výsledky 26. kola: Vyškov – Příbram 2:2 (2:0). Branky: 16. Fišl vlastní, 22. Mafwenta – 83. Zeronik, 89. Fišl. Žluté karty: 74. Vokřínek, 90.(+4) Dudl. * Jihlava – Třinec 2:1 (0:0). Branky: 56. Araujo-Wilson, 62. Selnar – 64. Holík. Žluté karty: 19. Vedral, 36. Gabriel, 58. Křehlík, 79. Svoboda, 90+2. Fila – 21. Holík. * Chrudim – Slavia Praha „B“ 0:0. Žluté karty: 80. Míka (Ch). * Líšeň – Opava 0:0. Žluté karty: 43. Černín, 63. Šumbera, 68. Pašek – 35. Tsykalo, 59. Omale, 72. Šigut, 90+4. Helebrand. * Vlašim – Sigma Olomouc „B“ 1:4 (1:1). Branky: 23. Suchan – 38. Slaměna, 51. a 65. Uriča, 90-(+4) Zlatohlávek z penalty. Žluté karty: 62. Vala, 68. Horský, 90.(+4) Kolář – 17. Galus, 31. Langer, 71. Israel, 90. Šíp. * Táborsko – Dukla Praha 2:1 (0:1). Branky: 54. Šašinka, 90.(+3) Kronus – 42. Matějka. Žluté karty: 64. a 74. Kopřiva, 90+5. Pastornický, 90.(+6) Plachý (všichni T). Červená karta: 74. Kopřiva (T) * Sparta Praha – Varnsdorf 2:0 (1:0). Branky: 41. Schánělec, 70. a 77. Cissé. Žluté karty: 44, Cissé, 45.(+2) Kamenović – 33. Švanda, 80. Kouřil, 85. Penc. Červená karta: 77. Cissé. Diváci: 512

PRŮBĚŽNÁ TABULKA

1. Karviná           26           14          4             8             49:35    46

2. Líšeň 26          12           7             7             34:20    43

3. Vyškov            26           11          9             6             40:28    42

4. Příbram          26           11          8             7             41:29    41

5. Dukla Praha  26           12          4             10          43:39    40

6. Varnsdorf      26           11          6             9             44:36    39

7. Sparta Praha B             26          11          4             11          29:33    37

7. Vlašim             26           10          5             11          49:40    35

8. Olomouc B     26           9             8             9             37:39    35

9. Táborsko        26           9             8             9             28:35    35

10. Chrudim       26           7             13          6             27:24    34

12. Jihlava           26           8             7             11          28:40    31

13. 1.SK Prostějov          26          7             8             11          32:50    29

14. Opava           26           6             9             11          22:25    27

15. Slavia Praha B            26          6             8             12          32:47    26

16. Třinec            26           6             8             12          28:43    26

KAM PŘÍŠTĚ

27. kolo, sobota 13. května, 17.00 hodin: Příbram – Opava (pátek 12. 5., 17.30), Třinec – Sparta Praha „B“ (10.15), Dukla Praha – Karviná (14.00), Vlašim – Vyškov, 1.SK Prostějov – Líšeň, Sigma Olomouc „B“ – Chrudim (neděle 14. 5., 10.15), Slavia Praha „B“ – Jihlava (neděle 14. 5., 10.15), Varnsdorf – Táborsko (neděle 14. 5., 17.00)