Poslední dějství podzimní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY se dohrávalo v samém úvodu jarní sezóny a prostějovské fotbalisty vyhnalo až do výspy severních Čech. Trudné putování do Varnsdorfu ovšem poslední dobou nese ovoce a nejinak tomu bylo i první březnovou neděli. Přestože se domácí dostali do vedení, ještě do poločasu srovnal z penalty Kopřiva, který po změně stran dokončil obrat skóre. Ve druhé půli rozhodly o výsledku dvě brejkové situace, které zakončili Matoušek a nováček v týmu Zlatohlávek, jenž tak oslavil své jmeniny.

Aktivněji začali domácí, jejichž taktika spočívala především v centrovaných míčích do šestnáctky, kde jim ovšem dobře zformovaná a zkušená obrana Hanáků příliš prostoru nenechávala. Naopak hosté vsázeli na rychlý přechod do útoku, což předvedl po pěti minutách Machynek, jehož centr zblokoval na roh Novák.

Rohových kopů po brejových situacích se urodilo více, po jednom z nich byla Matouškova střela zblokována domácí obranou. Na opačné straně si s centrovaným míčem po rohu poradil Bárta. V závěru úvodní dvacetiminutovky předvedli domácí pohlednou akci, kdy Velich potáhl míč po levé straně, nabízený přízemní centr do šestnáctky pak usměrnil skluzem Ondráček mimo branku.

Skóre se v prvním poločase měnilo po standardních situacích. Nejprve byl kousek za hranicí velkého vápna spáchán šlapák na Rudnického a z následného přímého kopu otevřel skóre střelou kolem zdi Ondráček – 1:0.

Deset minut před přestávkou přišla šance na druhé straně. Matoušek dostal dlouhý balón, vnikl s míčem do šestnáctky před obráncem, byl podražen a nařízenou penaltu bezpečně proměnil Kopřiva – 1:1. Tlak domácích v závěru první půle přinesl jen sérii centrů do vápna bez efektivního zakončení.

To naopak předvedli hosté krátce po změně stran. Koudelka nastartoval podél pomezní čáry, nacentroval pod sebe a ze druhé vlny se střelou z voleje trefil opět Kopřiva – 1:2! Krátce nato hlavičkoval Omale centrovaný míč pouze do břevna. Domácí sice jevili zřetelnou snahu udělat něco s výsledkem, ale na organizovanou defenzivu Prostějova neměli, naopak riskovali brejky do otevřenější obrany.

Dvacet minut před koncem střídal na hrotu útoku Píchala Zlatohlávek a hned po pěti minutách se zapsal do střelecké listiny. Nováček v dresu Prostějova proměnil právě samostatný únik za domácí obranou – 1:3.

Domácí bleskurychle odpověděli, hned po třech minutách nedal Bártovi přesnou střelou k tyči šanci Bláha – 2:3. Naděje na určitý bodový zisk jim vydržela jen další tři minuty, když další brejkovou situaci zužitkoval po zpětné přihrávce Matoušek, který tak pokračuje ve svých střeleckých hodech. Utkání se pak už v relativním poklidu pouze dohrávalo. (tok)

Pozápasové hodnocení trenérů

Pavel ŠUSTR - 1.SK Prostějov:

„Byl to první zápas. Sami jsme byli zvědaví, jak kluci po minimu tréninků na přírodní trávě všechno vstřebají. Nevstoupili jsme do zápasu úplně v klidu, ale zase ne ustrašeně. Měli jsme dost ztrát, hra byla celkem rozháraná. Nakonec jsme z trestňáku dostali branku, ale do poločasu se nám podařilo vyrovnat, což bylo dobře. Do druhého poločasu jsme už našli větší klid ve hře. Z toho pramenily i tři góly, které jsme dali. A všechny navíc padly po hezkých akcích. Můžeme být spokojení.“

Pavel DRSEK - FK Varnsdorf:

„Za stavu 1:0 jsme soupeře posadili na koně, jelikož jsme ho nechali hrát. Dostal se zpátky kombinační hrou. Něco jsme si v kabině řekli, jenže ve druhém poločase jsme dostali tři branky z brejkových situací, na které jsme se připravovali a měli jim zabránit. To byl hlavní důvod porážky. Bohužel jsme předvedli naivní chyby, nebyli v tom jenom obránci. Všechno špatně určitě nebylo, ale spokojení být nemůžeme. Za stavu 1:0 tam měl velkou šanci Velich. Kdyby proměnil, mohlo to vypadat jinak. Trochu se na nás projevil fakt, že jsme celou dobu trénovali na umělce. Poradili jsme si s tím daleko hůř než soupeř.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 13. kolo

FK Varnsdorf – 1.SK Prostějov 2:4 (1:1)

Branky: 25. Ondráček, 78. Bláha – 36. z penalty a 50. Kopřiva, 75. Zlatohlávek, 81. Matoušek

Rozhodčí: Černý – Hurych, Leška. Žluté karty: 53. Zbrožek, 66. Hasil – 52. Koudelka, 54. Omale, 86. Schuster. Hráno bez diváků.

Sestava Varnsdorfu: Vaňák – M. Richter, Zbrožek, Hasil – Lehoczki (72. Schön), Bláha (89. Macháček), Kubista, Novák (72. Kazda) – Rudnickij, Ondráček (75. Kocourek) – Velich. Trenér: Pavel Drsek.

Sestava Prostějova: Bárta – Machynek (82. Šmehyl), Bala, Schuster, Stříž – Omale (82. Spáčil) – Matoušek, Koudelka (89. Jurásek), Kopřiva, Zapletal (89. Langer) – Píchal (70. Zlatohlávek). Trenér: Pavel Šustr.

Fortuna:Národní liga

13. kolo: FC Vysočina Jihlava – FC Slavoj Vyšehrad 1:1 (1:0). Branky: 22. Ševčík z penalty – 89. Vandas z penalty. Žluté karty: 30. Vlček – 44. a 46. Králíček. Červená karta: 46. Králíček * SK Líšeň – FC Hradec Králové 2:1 (1:0). Branky: 7. Lutonský, 70. Málek – 49. Prekop. Žluté karty: 56. Silný, 62. Kučera, 82. Krška – 56. Prekop, 69. Kateřiňák, 89. Čech * Fotbalový klub Blansko – FK Fotbal Třinec 2:0 (1:0). Branky: 44. Helebrand, 60. Sedlo. Žluté karty: 66. Sukup, 73. Machálek * FK Viktoria Žižkov – MFK Chrudim 1:3 (0:2). Branky: 54. Súkenník – 7. a 28. Rybička, 51. Mužík z penalty. Žluté karty: 32. Hušek, 49. Švenger, 65. Quintero, 66. Pudil, 73. Zoubele, 90+4. Auer – 37. Verner, 39. Breda, 90. Čáp, 90+4. Řezníček * FC Sellier & Bellot Vlašim – FC MAS Táborsko 0:1 (0:0). Branky: 57. Holiš. Žluté karty: 56. Svoboda – 41. Boula, 61. Liepa, 90+2. Pecháček * Fotbalový klub Varnsdorf – 1.SK Prostějov 2:4 (1:1).

Kam příště:

Dohrávka 13. kola, pondělí 8. března, 14.30 hodin: Dukla Praha – Ústí nad Labem.

14. kolo, sobota 13. března, 14.30 hodin: Ústí nad Labem – Vlašim (pátek 12. 3., 18.00), Táborsko – Chrudim (neděle 14. 3., 14.30), Hradec Králové – Jihlava (pondělí 15. 3., 15.00), Blansko – Líšeň (10.15, Třinec – Varnsdorf, Vyšehrad – Žižkov, 1.SK Prostějov – Dukla Praha.