Úterní dohrávka 40. kola na ledě jistého sestupující z Benátek nad Jizerou přinesla Jestřábům další tři důležité body směrem k závěru základní části. Benátky by se daly v této sezóně nazvat oblíbeným soupeřem pro Prostějov, protože i ve třetím vzájemném duelu v této sezóně získal plný počet bodů a znovu se tak vrátil na šestou příčku zaručují přímý postup do čtvrtfinále.

V úvodu utkání se z prvních vážnějších příležitostí prosadily oba celky. Po necelých pěti minutách poslal domácí celek do vedení Lukáš Pabiška, kterého našel pasem za brankou Zajíček a střelec dokázal poslat puk za záda brankáře Bláhy – 1:0. Prostějov ale velmi rychle našel odpověď. Na začátku sedmé minuty pláchnul obráncům Švec a našel skulinu mezi betony domácího brankáře – 1:1. Po brance na každé straně se hra opět uklidnila a vyložené šance v první třetině scházely.

Druhou část začali daleko lépe Jestřábi a dostali soupeře pod tlak. První velkou možnost druhé třetiny měl Klimíček, ale branku přestřelil. Ve 24. minutě měl velkou příležitost Petr Mrázek, který dostal po faulu Dvořáka možnost trestného střílení. Zkoušel brankáře oklamat rychlou kličkou, což se mu podařilo, ale kotouč mi z čepele utekl. V 26. minutě byl za zdržování hry vyloučen domácí brankář Král, který úmyslně posunul branku a Prostějov se tak krátce před polovinou střetnutí dočkal přesilové hry a tu dokázal využít. Jan Kloz si udělal prostor a bekhendem zamířil přesně k bližší tyči – 1:2.

I po vstřelené brance pokračoval Prostějov v aktivitě a byl lepším mužstvem. Ve 32. minutě ještě dokázal brankář Král na poslední chvíli zamezit kotouči v cestě do branky, ale o pár sekund později byl i on krátký na zakončení Šimona Jelínka, kterého našel mezi kruhy Koblížek – 1:3. Tlak Prostějova pak otupily dvě přesilovky domácích hráčů, ale ani ty jim ke kýženému snížení nepomohly.

Snížení pak přeci jen přišlo ve třetí části. V čtyřicáté šesté minutě se domácím podařila sehrát pěkná akce, na jejímž konci se ocitl sám před brankářem Dlouhý a kličkou do bekhendu dokázal překonat brankáře Bláhu – 2:3. Krátce po snížení dostali domácí i výhodu přesilové hry a vyrovnání příliš nescházelo. Pabiškovu ránu dokázal Bláha vyrazit a z následné dorážky neuspěl ani Kolmann. Pak už ale aktivitu opět převzal Prostějov.

Utéct na rozdíl dvou branek mohli Jestřábi po akci Mrázka, ale v 54. minutě na Krále nevyzrál. O dvě minuty později už to ale stejnému hráči vyšlo, když využil přihrávku Račuka a střela z voleje skončila přesně v levém horním rohu branky – 2:4. Na tuto branku už pak domácí hráči do konce duelu nenašli odpověď a Prostějov si své vítězství pohlídal. 22.2.2022 tak Prostějov zvítězil o dvě branky a poskočil o dvě pozice zpátky na šestou příčku zajišťující přímý postup do čtvrtfinále. Boj o další důležité body je čeká už dnes na ledě Vrchlabí od 18.00 hodin.

Chance liga, 40. kolo:

HC Benátky nad Jizerou – LHK Jestřábi Prostějov 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Pabiška (Zajíček, Kolmann), 46. A. Dlouhý (Zajíček, Kalaj) – 7. M. Švec (Klimíček, T. Jáchym), 27. J. Kloz (Martin Novák, Klimíček), 33. Š. Jelínek (T. Koblížek, Štefka), 56. Mrázek (Račuk, Martin Novák). Rozhodčí: R. Svoboda, Zavřel – Jindra, Štofa. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. Střely na branku: 24:34. Diváku: 145.

HC Benátky nad Jizerou: D. Král (Žajdlík) – Dvořák, Kolmann, Bukač, F. Kovář, Kunst, Patzelt – Měchura, Dušek, Daniel Špaček – A. Dlouhý, E. Čermák, Wiencek – Pabiška, Kalaj, Zajíček – Křepelka, Vomáčka. Trenér: Jiruš.

LHK Jestřábi Prostějov: Bláha (20.–21. M. Altrichter) – Klimíček, Staněk, A. Havlík, M. Jáchym, Zajíc, Vala – M. Švec, T. Jáchym, P. Beránek – Rudovský, J. Kloz, Jiránek – Mrázek, Račuk, Martin Novák – Š. Jelínek, T. Koblížek, Štefka. Trenér: Totter.

Hodnocení utkání

Valdemar Jiruš, trenér HC Benátky nad Jizerou: „Náš tým se letos loučí s Chance ligou. Bude to znít pro někoho hloupě, ale ten, kdo viděl naše zápasy ví, o čem mluvím a dá mi za pravdu. Jen kvůli nesmyslnému zúžení soutěže přijde tato liga o tým, který hraje moderní, bruslivý, agresivní hokej, a to s mladými hráči a takový tým bude v soutěži scházet. Hráčům chybí jen zkušenosti, které potřebují získat tím, že budou hrát. Místo toho vznikne soutěž, v níž mladé hráče odstřelíme. Je to pro český hokej dobře? Není a je to k zamyšlení. Je mi z toho smutno.“

Aleš Totter, trenér LHK Jestřábi Prostějov: „Dohrávali jsme odložené utkání. Čekaly se od nás tři body, což nebylo lehké. Domácí tým hraje dobře, má šikovné hráče a trošku doplatil na to, že letos tato soutěž je, co se týče sestupujících týmu, drastická. Myslím si, že si to Benátky nezasloužily, protože hrají rychlý hokej, mají tam spoustu šikovných hráčů jeden na jednoho. Chybí jim ale zkušenost. Klobouk dolů před benáteckým týmem, protože všechny tři zápasy s ním byly vyrovnané. Prohrávali jsme 0:1, rychle jsme ale dokázali vyrovnat, což považuji za důležitý moment. Poté jsme se dostali do náskoku a za stavu 3:2 jsme ubránili nějaké soupeřovy šance. Dnešní zápas mohl skončit jakkoliv a my jsme rádi za tři body.“