Důležitý krok za postupem do hlavní fáze vyřazovacích bojů Chance ligy udělali uplynulou sobotu hokejisté Prostějova. V Kolíně sice Jestřábi museli otáčet nepříznivý stav, to se jim povedlo a na Hanou si tak přivezli důležitou výhru. K ní pomohla dobře ubráněná oslabení i obrovské zkušenosti. Duel okořenila i hromadná bitka, po které nebylo na trestné lavici k hnutí. To nejdůležitější je ale vedení v sérii, k postupu nyní Prostějovu stačí jediná výhra ze dvou domácích zápasů, které jsou na programu dnes, tj. v pondělí 7. března, případně v úterý.

Úvod zápasu nabídl atraktivní podívanou plnou šancí. První měl ve 2. minutě Račuk. Domácí zahrozili v přesilové hře Štohanzlem. Po skončení početní výhody se hra obrátila a byl to Prostějov, kdo udával tempo. Jenže přišlo zbytečné vyloučení, kdy v 9. minutě vyhodil puk mimo led Kloz. V další přesilovce zahrozil eprostějovský Krejčík, skvěle proti němu zasáhl Bláha. V 15. minutě nešťastně upadl na mantinel Račuk a dohrál. Záhy šli Kozlové do vedení. Pinkas si klepl o nahrávku, dostal ji a z hranice kruhu mířil přesně – 1:0.

Druhá třetina zprvu moc vzrušení nenabídla. Až ve 25. minutě po akci na ose Mrázek – Husák – Novák vznikla obrovská šance, ruský gólman mezi třemi tyčemi Kolína při ní posunul bránu. Krátce poté nastřelil od modré čáry Zajíc tyč. Jestřábi dále tlačili a nutili soupeře k chybám. Střelecké štěstí zkoušeli Klimíček i Tomáš Jáchym. Až poté se připomněl útok Kolína, konkrétně Pajer. Ještě větší nebezpečí přišlo ve 31. minutě, kdy Čížek nedal v situaci, kdy byl Bláha mimo bránu. Kloz zase zakládal velkou šanci, ze které bylo přečíslení tří na jednoho. Největší nególová šance třetiny ale přišla z hole Sklenáře. Za vyjetého Bláhu posílal puk bekhendem po ledě – orazítkoval ale tyč. Zde chyběly milimetry. Klíčové okamžiky ale přišly až v závěru třetiny. Prostějov se nechal dvakrát v krátkém sledu vyloučit. Nicméně se ubránil. Navíc při návratu z trestné lavice se Jiránek ujal puku a brejk proměnil – 1:1. Asistenci na této brance si připsal i gólman Bláha. V závěru navíc po střele Husáka zavládl zmatek, ovšem bez brankového vyjádření.

Třetí dvacetiminutovka nabídla podle očekávání drama. Začala aktivitou Prostějova a přesilovkovou střelou Jáchyma z kruhu, na kterou navázalo zakončení Havlíka a Nováka. V obrovské šanci byl ve 45. minutě také Švec, ale ani on neproměnil. A v 50. minutě už Prostějov udeřil. Beránek zavezl podél hrazení puk, naservíroval jej Švecovi a ten trefil růžek branky – 1:2! Poté začala klasická hra kdo s koho, ubrání Jestřábi těsný náskok? Vyhecovaný zápas ještě vyšperkovala hromadná bitka, kterou načal faul a oplácení mezi Husákem a Veselým. A tak se trestná lavice značně naplnila. Jestřábi si závěr pohlídali v klidu a nepustili soupeře přes půlku. Po zásluze se tak mohli radovat z prvního bodu v sérii o boj mezi nejlepší osmičku druhé nejvyšší soutěže.

Chance liga 2021/2022; předkolo play-off - 1. zápas:

SC Marimex Kolín– LHK Jestřábi Prostějov 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Pinkas (Síla, Matějček) – 38. Jiránek (M. Jáchym, Bláha), 49. Švec (Zajíc, Kloz). Střely na branku: 30:25. Rozhodčí: Kostourek, Hucl – Otáhal, Vašíček. Vyloučení: 5:11, navíc Veselý 5 minut a osobní trest za nesportovní chování, Štohanzl (oba K) 5 minut za nesportovní chování – Štefka osobní trest 10 minut za hrubost, Jiránek (oba Pv) 5 minut za nesportovní chování. Bez využití. Oslabení: 0:1. Diváků: 1355

sestava Kolína: Kuzněcov – KuklaPieglNikoPinkasČížekČápZorko – VeselýŠafránekJankovský – OuřadaŠtohanzl, Krejčík – PajerMorong, Sklenář – SílaMatějček, Svoboda Trenér: Jan Šťastný.

sestava Prostějova: Bláha – KlimíčekM. JáchymHusákStaněkZajícA. HavlíkVala –RudovskýT. JáchymJiránek – MrázekRačuk, Novák – Švec, Kloz, Beránek – JelínekKoblížekŠtefka. Trenér: Aleš Totter.

50. kolo: Jihlava – Šumperk 5:1 (2:0, 1:0, 2:1). Branky: 6. T. Harkabus (M. Zadražil, Helt), 7. F. Seman (T. Havránek), 26. M. Juda (Kachyňa, Chvátal), 53. Menšík (Helt, F. Seman), 60. T. Havránek (Kowalczyk) – 48. Vildumetz (D. Kindl) * Vsetín – Kolín 1:2 (0:1, 1:0, 0:1). Branky: 32. Rob – 15. Jan Veselý (Z. Král, Čáp), 47. L. Krejčík (Štohanzl) * Poruba – Benátky nad Jizerou 5:4 pp (1:3, 3:0, 0:1 – 1:0). Branky: 5. Žovinec (Guman, Korkiakoski), 30. T. Voráček (M. Špaček), 35. Stloukal, 39. Stloukal (Hrníčko, Korkiakoski), 63. Stloukal – 12. Křepelka (Wiencek, Cikhart), 13. Gajda (D. Špaček, Dušek), 15. Cikhart (Dušek), 46. Pabiška (Kunst) * Litoměřice – Ústí nad Labem 3:4 sn (0:1, 2:0, 1:2 – 0:0). Branky: 23. Berka (Křehlík, J. Jícha), 30. M. Procházka (Válek, Kracík), 59. J. Jícha (Křehlík, Klikorka) – 5. O. Bláha (T. Urban, D. Tůma), 52. E. Mareš (Vrdlovec, Bernat), 60. Š. Bláha (D. Tůma, Vrdlovec), rozh. náj. Trávníček * Třebíč – Sokolov 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 – 1:0). Branky: 5. Meluzín (Vodný, Střondala), 23. Lang (Hunkes, M. Zabloudil), 61. Poizl – 10. Tomi (Jurčík, Vrhel), 46. J. Pohl (Tomi, D. Přibyl) * Přerov – Frýdek-Místek 3:4 sn (0:0, 2:0, 1:3 – 0:0). Branky: 28. Krisl (Ševčík), 31. Suss (Goiš), 55. Matěj Svoboda (Dluhoš, R. Černý) – 45. Christov (O. Šedivý), 46. O. Šedivý (Šlahař), 60. D. Bartoš (Komorski, Klimša), rozh. náj. Komorski * Slavia Praha – Prostějov 5:4 sn (3:2, 1:1, 0:1 – 0:0). Více v kupónu * Utkání Vrchlabí – Havířov bylo kontumováno 5:0 ve prospěch Havířova z důvodu neoprávněného nastoupení hráče domácího celku.