Čtyři výhry ze čtyř duelů zaznamenaly volejbalistky VK Prostějov na 35. ročníku mezinárodního přípravného turnaje v Olomouci, který nesl hned tři názvy: Tomi-Remont Cup, O pohár rektora Univerzity Palackého i Memoriál Jiřího Teplého 2023. V neděli během posledního dne akce přibyly po dvou předchozích výhrách nad Šternberkem i domácím souborem na konto celkových vítězek skalpy Salcburku a Liberce, což zařídilo obhajobu prvenství z loňska!

Sokol Šternberk – VK Prostějov 2:3 (16, -21, 24, -10, -12)

Čas: 115 minut. Sestava Prostějova: Bajusz 3, J. Smolková 14, Bažó, Dvořáková 4, Meidlová 13, Löff 12, libero Brunclíková. Střídaly: Trnková 11, M. Smolková 10, Abendroth. Trenéři: Michal Matušov a Lubomír Petráš.

Bodový vývoj – první set: 8:5, 16:8, 21:13, 25:16. Druhý set: 4:8, 12:16, 17:21, 21:25. Třetí set: 8:3, 16:12, 18:14, 18:18, 19:20, 22:22, 22:24, 26:24. Čtvrtý set: 5:8, 6:16, 10:21, 10:25. Pátý set: 2:1, 2:3, 4:3, 5:5, 7:5, 7:9, 8:12, 11:12, 12:13, 12:15.

Tým vékáčka začal v pátečním odpoledni špatně a úvodní část ztratil hladce 16:25. Potom se ale zlepšil, druhou sadu měl naopak pod kontrolou 25:21. Ve třetí pak dokázal obrátit ze 14:18 na 20:19, následně vedl už 24:22 a měl tedy dva setboly, které však nevyužil promarněnou koncovkou 24:26. Čtvrté dějství se neslo jasně v prostějovské režii 25:10, aby v tiebreaku měly zprvu navrch Sokolky (5:7). Rozhodla jak klíčová otočka favoritek na 9:7 a 12:8, tak jejich ukočírování dramatického závěru z téměř nerozhodného skóre 13:12 – 15:12 a 3:2.

„Chválím holky za vítězství a obrat, protože to vůbec nebyl jednoduchý zápas. V jeho průběhu jsme se nedokázali vypořádat se šikovně hrajícími krajními hráčkami soupeře, které nás opakovaně používaly na bloku a byli hernější. Mrzí mě koncovka třetího setu, kterou jsme měli dobře rozjetou a nevyužili v ní dva setboly za sebou. Navzdory dnešní zlepšené komunikaci na hřišti jsme si tam v klíčové chvíli nenahráli ubráněný míč. Takovým momentům se prostě musíme vyhnout a v koncovkách být sebevědomí. Odpracovat si přihrávku, nedarovat set soupeři našimi vlastními chybami,“ zhodnotil kouč VK Michal Matušov.

Neboť se z turnaje na poslední chvíli odhlásily slovenské Piraně Brusno, byly zrušeny základní skupiny a pět zbylých zúčastněných družstev se tak utkalo každé s každým. Od sobotního druhého dne navíc už jen na tři hrané sady.

UP Olomouc – VK Prostějov 1:2 (24, -11, -24)

Sestava Prostějova: Abendroth, Meidlová, Trnková, Dvořáková, M. Smolková, Bažó, libero Brunclíková. Střídaly: Bajusz, Löff. Trenéři: Michal Matušov a Lubomír Petráš.

Bodový vývoj – první set: 7:8, 12:14, 22:15, 22:19, 24:21, 24:24, 26:24. Druhý set: 5:11, 7:16, 11:25. Třetí set: 1:4, 10:9, 16:15, 19:15, 20:19, 21:22, 23:24, 24:26.

Hostující tým stále postrádal se zdravím laborující Jéssicu Silva, Karin Šunderlíkovou a Michaelu Pállovou, odpočinek navíc dostala Josefína Smolková, jen na podání prostřídávala Simona Bajusz a Raquel Löff šla na hřiště až ve třetí sadě místo Veroniky Trnkové.

Celé střetnutí tak za vékáčko bojovala převážně velmi mladá sestava, jež přesto odstartovala dobře a polovinu úvodního dějství vedla. Ani po razantním otočení soupeřek z 12:14 na 22:15 nic nevzdala, odvrácením tří setbolů za sebou (z 24:21 na 24:24) dostala průběh do dramatické koncovky. Která ale patřila družstvu z hanácké metropole – 26:24.

Ve druhé periodě se prostějovský kolektiv rozjel ke skvělému výkonu, jímž krajské rivalky doslova převálcoval 11:25. Rozhodující třetí část ovšem byla znovu vyrovnaná a po olomouckém odskočení na 19:15 to vypadalo na domácí úspěch. Nicméně parta VK i v mladém složení bez řady opor zabrala, aby úplný závěr těsně urvala – 24:26 a 1:2.

„Bylo to výborné týmové vítězství. Během celého utkání jsme měli energii i potřebné emoce. Přes velké zásahy do sestavy už před zápasem jsme fungovali, komunikovali a kolektivně tahali jedna za druhou, což mě nejvíc potěšilo. Mrzí mě naopak výpadek na přihrávce ve střední pasáži prvního setu, kde jsme navíc přidali i sérii chyb v útočné fázi,“ analyzoval kouč Prostějova Michal Matušov. „Krizi na přihrávce jsme se nevyhnuli ani ve třetím setu, takových šňůr obdržených bodů se musíme vyvarovat. Opět nás ale držel servis. Bránili jsme a dohrávali důležité dlouhé výměny, ve kterých jsme často byli úspěšnější. Navíc holky hledaly různá řešení v útoku,“ připojil Matušov.