Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR zrealizuje nápad, jak pomoci seniorům v koronavirové situaci. Slib, který jim poslanci dali již během krize na jaře, splní v prosinci. Těsně před Vánoci, jež navíc dost možná vláda České republiky nějak omezí.

Celkově 15 miliard v prosinci předá stát seniorům. „Dávku 5 000 korun by měli dostat na účet nebo složenkou,“ informovalo Ministerstvo financí.

Jenže stát se v důsledku toho dostane ještě do většího dluhu, než je nyní. „Jdeme na dluh. Myslím si, že bychom měli zejména důchody, které budou potřeba platit za rok, za pět, za deset, za dvacet let, mít na srdci my všichni,” apelovala na poslance předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová. Zdálo se jí nevhodné, aby návrh sněmovnou prošel.

Pětaosmdesátiletá paní Anna nad tím kroutí hlavou. „K čemu mi bude pět tisíc navíc, když ani nemůžu vylézt ven? Ať si to tamti papaláši nechají na něco lepšího!“ nechápe žena. Juraj Just navrhuje Andreji Babišovi jiné řešení. „Babiši, nech těch politických triků a prodej Agrofert. Peníze rozděl mezi důchodce a zdravotníky,“ komentuje muž rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Podle Tomáše Diviše by senioři neměli děkovat poslancům. „Důchodci by neměli děkovat Babišovi, ale svým vnoučatům a pravnoučatům, která to později splatí i s úroky. Nebo se dluhy nevrací?“ zeptal se Diviš. Reagoval tak i na čím dál vyšší zadluženost České republiky.

Senioři jsou přitom jedna z mála skupin obyvatel, která nepřišla ani o část příjmu. „Ano, tohle dává vskutku smysl, pane Babiši, když senioři jsou prakticky jedinou skupinou, která během pandemie nepřišla o příjem či jeho část,“ uvedl další ze seniorů Jan Sýkora.

Jedno je ale jasné. Dle předvolebních průzkumů valná většina seniorů volí buď Babišovo ANO2011, nebo komunisty. Příští rok máme volby, tak můžeme být jen zvědaví, jak dopadnou.