Dalo se to čekat, nicméně realita překonala veškeré představy. Zatímco na Velký pátek zůstaly všechny obchody zavřené, tak ve čtvrtek i v sobotu doslova praskaly ve švech. Pokud tedy někdo pátečním uzavřením obchodů chtěl zabránit shromažďování většího množství lidí, pak se tedy šeredně spletl.

Zatímco malé obchůdky, kam během dne zamíří pár lidí, musí být už měsíce zavřené, velké prodejny mají žně. „Už ve čtvrtek jsme projížděli kolem a vypadalo to, že snad všechna místa na rozlehlém parkovišti jsou obsazena. Vše nasvědčovalo tomu, že se lidé připravují na nastávající hladomor. Doufali jsme, že v sobotu bude situace lepší, ale kdepak! Naopak v obchodě byla hlava na hlavě, dokonce už byly rozebrané všechny košíky s čísly. Vzhledem k jejich počtu jsem nevěřil, že se to někdy může stát,“ komentoval situaci jeden z pravidelných návštěvníků Kauflandu v Okružní ulici. „Bydlíme kousek a tak jednou týdně zajdeme právě sem. Ale nedělám si iluze, že obdobná situace panovala i jinde,“ dodal muž.

Důvodem markantního zvýšení počtu zákazníků byly dva dny, kdy byly všechny obchody zavřené. Ty tradičně připadly na Velikonoční pondělí a nově také na Velký pátek. „Myslím, že to byl ze strany vlády záměr. Vzhledem k nedostatku vakcín je zřejmě promořování v obchodech jakousi alternativou očkování,“ neodpustil si na závěr zákazník kousavou poznámku.

Velikonoční nákupy byly jednou z posledních větších příležitostí, jak se koronavirem nakazit. Vzhledem k nastupujícímu teplému počasí, velkému množství lidí, kteří si už nemocí prošli, a zvyšujícím počtům očkovaných lze očekávat, že čísla nemocných budou v příštích měsících výrazně klesat.