Po více než šesti měsících se znovu otevřely hotely, penziony a další ubytovací zařízení i pro rekreační účely. Možnost začít znovu ubytovávat turisty vláda ale podmínila tím, že při příjezdu se lidé budou muset prokázat negativním PCR nebo antigenním testem na koronavirus ne starším než 48 hodin. Uznávané budou ale jen testy laboratorně prováděné v odběrových centrech.

Takovou podmínku Hospodářská komora označila za nadbytečnou, podle ní by stačil např. test ze zaměstnání. Hospodářská komora také navrhuje, aby se režim pro předkládání potvrzení v hotelech sjednotil alespoň s režimem ve službách.

Vláda by podle největšího reprezentanta podnikatelů – na základě nedávných rozporů u kontrolování potvrzení na zahrádkách restaurací i rozhodnutí soudů – měla také podnikatelům i veřejnosti sdělit, na jakém právním základu stojí povinnost ukládaná provozovatelům ubytovacích zařízení, aby po zákaznících vyžadovali a kontrolovali potvrzení.

O změnách v rozvolňovacích krocích včera jednali zástupci Hospodářské komory s vicepremiérem Karlem Havlíčkem. Podnikatelé požádali o následující úpravy, některým vláda vyhověla:

  • Od pondělí 31. května povolit návštěvu hradů, zámků a podobných míst homogenním skupinám 30 osob, jako jsou školy a domovy důchodců. Skupinové prohlídky památek vláda dnes povolila, umožnila vstup do památek 10 lidem nebo 30 lidem s potvrzením. „Školy a senioři z domovů důchodců tvoří v červnu významnou část návštěvníků památek, navíc od května jsou povoleny školy v přírodě a nedávalo by logiku, aby třída mohla vyjet na školu v přírodě, ale v jejím rámci nemohla podniknout společnou prohlídku místního hradu,“ vysvětlil viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.  
  • Umožnit cvičícím použití šaten ve fitness centrech a změnit omezení kapacity z max. 10 osob bez ohledu na velikost centra na omezení dle velikosti, tedy počet zákazníků na metry čtvereční.
  • Od 31. května umožnit provoz privátních saun a wellness, což je důležité mj. pro hotely, ale i pro další subjekty působící v oblasti ubytovacích služeb.
  • Otevřít food courty v nákupních centrech za režimových opatření, jaká jsou platná na zahrádkách restaurací.
  • Sjednotit pravidla pro konference a eventy, aby byla shodná s pravidly pro kulturní akce. Kulturní akce uvnitř se mohou konat s účastí do 500 lidí, akcí pod širým nebem se může ode dneška účastnit až 1 000 sedících lidí s respirátory. Kongresů a konferencí se ale bude moci od 31. května zúčastnit jen 250 lidí uvnitř i venku.
  • Otevřít kasina bez povolení konzumace. Jde o monitorované prostory, kde lze dodržování opatření, jako je nošení respirátorů, jednoduše kontrolovat. Navíc v prostorách se pohybuje menší uskupení lidí, o kterých jsou archivovány informace pro případné trasování.
  • Od 7. června spustit poslední rozvolňovací balíček, který umožňuje i provoz vnitřních prostor (restaurace apod.). Otevřít vnitřní prostory restaurací či vnitřní bazény vláda podle jejího vyjádření zvažuje až od 14. června.