Ocenění v soutěži Stavba roku 2020 Olomouckého kraje putuje letos i Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje. 

V architektonickém klání uspělo moderní sídlo územního odboru a požární stanice v Přerově, do nějž se příslušníci přestěhovali loni o prázdninách. Nový areál se zázemím pro výkon služby hasičů i jejich fyzickou přípravu zaujal odbornou porotu, která se rozhodla v silné konkurenci udělit Čestné uznání v kategorii Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor.

Ocenění si na slavnostním ceremoniálu převzal ředitel HZS Olomouckého kraje Karel Kolářík. „Cesta k prosazení nové výstavby stanice a sídla územního odboru v Přerově byla složitá, ale úspěšná. Získali jsme prostory pro výkon služby a státní správy odpovídající 21. století. To, že se stavba líbí a byla oceněna odbornou porotou v rámci ankety, je krásným bonusem završujícím několikaleté úsilí. Děkuji všem, kteří se na její realizaci podíleli,“ shrnul krajský ředitel hasičů.

Soutěž Stavba roku 2020 Olomouckého kraje

Kategorie 2: Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor

Čestné uznání: Požární stanice Přerov a související pracoviště pro činnost HZS

  • Autor: Ing. Arch. Tomáš Velehradský, Ing. Arch. František Tűrk, Ateliér Velehradský, s.r.o.
  • Investor: ČR – Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje
  • Dodavatel: Zlínstav a.s.

Sídlo Územního odboru Přerov a stanice Přerov HZS Olomouckého kraje bylo slavnostně otevřeno v září 2020. Moderní komplex se stavěl necelé dva roky na zelené louce na okraji Přerova. Jeho součástí je kromě kanceláří pro státní správu také zázemí pro výkon služby výjezdových hasičů, prostorné šatny, posilovna a tělocvična. Součástí areálu jsou také venkovní prostory pro praktický výcvik hasičů a běžecký ovál s multifunkčním hřištěm pro jejich fyzickou přípravu.

Nová budova rovněž nabízí prostorné garáže pro hasičské automobily. Jejich součástí je velký mycí box, strojní dílna i montážní jáma pro servis zásahových vozů. Nové zázemí získali také příslušníci spojové, technické a chemické služby, kteří se starají o technické vybavení a dýchací přístroje profesionálních i dobrovolných hasičů.