Petra Maráka do soutěže přihlásila jeho přítelkyně. Širší veřejnost se o jeho činu dozvěděla až teprve díky reportáži odvysílané na TV Nova v rámci tří nominací na prestižní cenu. Následně o něm informoval i Večerník. Ukázalo se, že příběh pětačtyřicetiletého Prostějovana dokázal zaujmout jak porotu, tak i širokou veřejnost, a to v neuvěřitelné konkurenci skutečně nervydrásajících a dojemných zápletek, které dokáže zauzlovat pouze sám život. Výsledky byly zveřejněny v pátek 13. listopadu.

 

„Bylo to pro mě obrovské překvapení. O vítězství jsem se dozvěděl v pátek z televizních novin na Nově. Měl jsem z toho určitě neskutečnou radost. Obdržel jsem již nespočet gratulací. Ze všech nejvíc mě potěšila ta od tatínka zachráněného chlapce,“ prozradil Večerníku Petr Marák, s nímž vám v dohledné době přineseme obsáhlý rozhovor.

Co se vlastně stalo?

Připomeňme si ještě, že jen díky jeho bleskovému zásahu se 15. srpna 2020 rodinná oslava v Otaslavicích nezměnila v tragédii. Zemřít mohl malý chlapec, který se zřítil do septiku. Petr Marák se nejprve pokusil klučinu vytáhnout, když se to nepodařilo, tak za ním do žumpy skočil. Zachytil ho a snažil se, aby měl vystrašený hoch hlavu nad splašky do té doby, než se po spuštěném žebříku oba dostali nahoru do bezpečí. Přítomní se shodli, že nebýt pana Maráka, dítěti by do příjezdu profesionálů určitě došly síly.

Odložený ceremoniál

Slavnostní vyhlášení jména 15. držitele tohoto morálního ocenění pro neprofesionály se mělo konat hned na počátku listopadu, ale vládní opatření vztahující se k zamezení pandemie koronaviru to neumožnila. Organizátoři se proto rozhodli, že nejprve prostřednictvím reportáže TV Nova veřejnosti oznámí, komu náleží hlavní cena. Později, až to bude možné, se uskuteční tradiční ceremoniál v Praze v primátorské rezidenci, jehož se zúčastní všichni finalisté, hosté a média.