Nová politická garnitura, nové pořádky. A k nim vesměs nepatří kumulace funkcí. Alespoň takový signál zatím vysílá vedení Olomouckého kraje. Rada ve složení zástupců ODS, Spojenců pro Olomoucký kraj a Pirátů spolu se STAN má totiž mezi sebou také politiky, kteří dosud působili na komunální úrovni. Patří mezi ně i Ivo Slavotínek, rodák z Prostějova.

Dosud působil jako místostarosta ve Velké Bystřici, nově by měl být neuvolněným místostarostou, začátkem roku by ve funkci skončil zcela. Olomouckým zastupitelem už přestal být hejtman Josef Suchánek. „Při seznamování se s chodem kraje jsem zjistil, že si vyžádá ne stoprocentní, ale spíše dvousetprocentní nasazení. Z toho důvodu jsem se rozhodl místo zastupitele opustit,“ uvedl Suchánek. Kumulace podobných funkcí podle něj není vhodná. „Nejsem ale v pravém smyslu nadřízeným mých kolegů, nemám právo jim nařizovat, aby se jiných veřejných funkcí vzdali,“ dodal pro Večerník.

V minulosti přitom byla kumulace funkcí běžným jevem. Hejtmanský a poslanecký post například zastával i Suchánkův předchůdce Ladislav Okleštěk.