Jeden z největších i nejkvalitnějších turnajů na území České republiky v tenisové čtyřhře neregistrovaných Prostějov Cup nabídl milovníkům bílého sportu již 12. ročník nesoucí letopočet 2023. Celou sobotu 24. června se tradičně hrál v profesionálním areálu TK Prostějov za Kosteleckou ulicí, který šéf marketingové agentury TK PLUS Miroslav Černošek poskytl organizátorům zdarma. Nejen díky tomu měla vyhlášená akce opět vynikající úroveň!

Startovní pole skvěle zajištěného podniku mělo podle původních předpokladů čítat více než třicet dvojic, ale řada odhlášek v posledních dvou dnech před konáním jej srazila na šestadvacet párů. Což je stále víc než dost, ale přece jen méně než v předchozích letech. Každopádně si všichni zúčastnění zahráli výborně a opravdu do sytosti.

 

Nejprve v šesti základních skupinách (dvě po pěti, čtyři po čtyřech), poté už vyřazovacím způsobem v hlavní soutěži – áčkovém pavouku. A kdo z něj vypadl během prvních dvou kol, dostal další šanci v soutěži útěchy – pavouku B.

Aktérům včetně jednoho odvážného dua žen přitom přálo ideální počasí. Polevilo totiž úmorné vedro, optimální teplota o kousek přesahovala dvacet stupňů Celsia, bylo zataženo a skoro nefoukalo. Díky ne tak objemnému kvantu účastníků navíc celodenní zápasový maraton nekončil až v pozdním večeru se soumrakem, ale už před devatenáctou hodinou.

Každé střetnutí se klasicky hrálo na jeden set. A základní skupiny se povedlo zkompletovat nezvykle brzy: hodinu po poledni. Nedošlo v nich k žádnému velkému překvapení, byť prvenství Kopelce s Veselíkem v jedné z pětičlenných grup před spolufavority Crhou a Janíčkem se až tolik nečekalo. V každém případě do play-off postupovali úplně všichni.

Tudíž pořádné grády letošní Prostějov Cup tradičně dostal až se začátkem vyřazovací části, kde si vítězové skupin zajistili pro úvodní kolo volný los. Hned ve druhém dějství zmínění Kopelec - Veselík překvapivě vypadli s Pinterou a Srnánkem 3:6, načež neuspěli ani v soutěži útěchy.

Tu ovládli Vít Krejčiřík a Jan Herman, kteří v hlavní soutěži trochu doplatili na tvrdý los a brzké vypadnutí s patrně největšími favority Mališem a Ščudlíkem těsně 4:6. Následně si spravili chuť v pavouku B, kde přesvědčivě porazili všechny soupeře. Finále jim kvůli velké únavě vzdali domácí bratři Šilhánkové, třetí skončili Lukáš Bartoněk - Tomáš Schromm a Jaroslav Krsička starší plus mladší (otec a syn).

Mezitím pokračoval elitní pavouk A, do jehož čtvrtfinále neproklouzli ani další premianti jedné základní grupy Pintera - Hrazdílek vinou podlehnutí dvojce Pytelů 4:6. Právě osmička nejlepších přitom byla pomyslnou hranicí extratřídy, neboť počínaje čtvrtfinálovými bitvami se kvalita duelů posunula na extrémně vysoký level odpovídající spíše profi turnajům.

Prostějovští obhájci trofeje z minulých dvou ročníků Stanislav Husařík - Daniel Trčka procházeli kláním bez větších problémů a ve čtvrtfináke si poradili s mostkovickým deblem Milan Kubeš - Martin Šlambor jasně 6:1. Šimon Mališ a Rudolf Ščudlík, kteří měli do té doby až nečekaně značné trable, obratem na 6:2 zpacifikovali oba Pytely. Také velice silní Jakub Pavlištík s Janem Jarmarem zdolali pár Pintera - Srnánek 6:3 a loňští finalisté Lukáš Dillenz - Tomáš Bláha o prsa přemohli Jiřího Crhu s Radimem Janíčkem (Vřesovice) 6:4.

Co semifinále? Úřadující šampioni Husařík - Trčka šli proti Pavlištíkovi a Jarmarovi bleskově do vedení 3:0, což jim dalo rozhodující náskok pro následné uhájení vcelku bezpečné výhry 6:3. Ani druhý mač v top kvartetu nepřinesl žádné drama, když Mališ a Ščudlík běžně hrávající podniky kategorie Futures si tentokrát pohlídali vstup a loni stříbrným Dillenzovi s Bláhou nedali větší šanci 6:2.

Finálové utkání, to byl opravdový a pro přihlížející vskutku nádherný vrchol. Aktéři předváděli špičkový tenis, přičemž klíčovým se ukázal hned úvod závěrečného duelu. Dan Trčka totiž okamžitě ztratil servis, tudíž mírně favorizovaní soupeři pak neustále měli brejk k dobru. Domácí Staňa Husařík s Trčkou podporovaní fanoušky sice bojovali jako lvi, při podání protivníků vedli jednou 30:15 a podruhé dokonce 30:0. Mališ a Ščudlík však hrozbu vyrovnání vždy excelentně odvrátili, aby krásný titulový zápas zkušeně doservírovali až do zlatého finiše těsným poměrem 6:4.

Velký putovní pohár i prize money ve výši 14 000 korun vítězům a další menší poháry i spoustu hodnotných cen všem medailistům osobně předávali náměstek primátora statutárního města Prostějov Jiří Pospíšil společně s organizátory Prostějov Cupu Martinem Krupičkou a Petrem Dosedělem. Načež ti nejvytrvalejší uzavřeli maximálně vydařenou sportovní akci večerním posezením u výtečného jídla i pití, kterého bylo celý den, co hrdlo ráčí. Včetně obligátního selátka na rožni.

PROSTĚJOVSKÝ Večerník, který byl opět exkluzivním mediálním partnerem, vám v rámci ohlédnutí za Prostějov Cupem 2023 přinese exkluzivní rozhovory s poraženými finalisty Stanislavem Husaříkem a Danielem Trčkou či s bývalým hokejovým gólmanem Pavlem Cagašem, jenž tenisové klání na Hané rovněž absolvoval.

 

 

HODNOCENÍ ORGANIZÁTORA MARTINA KRUPIČKY

„Celkově se letošní dvanáctý ročník Prostějov Cupu vydařil skvěle. Účast z hlediska kvality byla vynikající, startovala celá řada tenisově špičkových dvojic. A o vysoké sportovní úrovni nejlépe svědčí fakt, že perfektně hrající Prostějováky Staňu Husaříka s Danem Trčkou, kteří turnaj ovládli předchozí dvě léta, tentokrát v úžasném finále těsně porazili ještě trošku lepší Šimon Mališ s Rudou Ščudlíkem. Loni stříbrní Lukáš Dillenz a Tomáš Bláha přitom zůstali v semifinále. Jen mě trochu mrzí, že v posledních dnech před akcí zrušilo svou účast několik párů a startovní pole proto kleslo na dvacet šest deblů. Kvalitu turnaje to ale nijak neovlivnilo. Věřím, že si všichni aktéři Prostějov Cup zase maximálně užili, díky podpoře řady partnerů bylo jeho celkové zajištění znovu výborné. Obzvlášť chci vyzvednout pomoc statutárního města Prostějov a náměstka primátora Jirky Pospíšila, který tradičně předával ceny nejlepším, a také pana Miroslava Černoška, jenž nám opět dal k dispozici krásný areál Národního tenisového centra, a letos navíc zdarma! Obrovské díky za to, poděkovat chci též Pupovi Dosedělovi, Ondrovi Remencovi i všem dalším z pořadatelského týmu za podíl na organizování turnaje. Už teď se všichni těšíme na příští ročník!“

Martin Krupička, hlavní organizátor Prostějov Cupu 2023

 

 

VÝSLEDKY PROSTĚJOV CUPU 2023

- vyřazovací část

Pavouk A – hlavní soutěž

1. kolo:

Husařík, Trčka přímý postup, Bartoněk, Schromm – Jeřábek, Skulník 6:0, Bořil, Zbořil – Cagaš, Lačňák 6:3, Kubeš, Šlambor – Krsička, Krsička 6:1, Kopelec, Veselík přímý postup, Pintera, Srnánek – Bujáčková, Boháčová 6:0, Kandráč, Kastner – Fojtaník, Kořalka 6:4, Pavlištík, Jarmar přímý postup, Mališ, Ščudlík přímý postup, Krejčiřík, Herman – Šilhánek, Šilhánek 6:2, Pytela, Pytela – Dobeš, Šťourač 6:2, Pintera, Hrazdílek přímý postup, Hradil, Gadas – Bělohlávek, Bělohlávek 7:5, Crha, Janíček – Rybka, Schikora 6:1, Pastorek, Grepl – Ondráček, Ondráček 6:2, Dillenz, Bláha přímý postup

2. kolo:

Husařík, Trčka – Bartoněk, Schromm 6:2, Kubeš, Šlambor – Bořil, Zbořil 6:2, Pintera, Srnánek – Kopelec, Veselík 6:3, Pavlištík, Jarmar – Kandráč, Kastner 6:1, Mališ, Ščudlík – Krejčiřík, Herman 6:4, Pytela, Pytela – Pintera, Hrazdílek 6:4, Crha, Janíček – Hradil, Gadas 6:1, Dillenz, Bláha – Pastorek, Grepl 6:0

Čtvrtfinále:

Husařík, Trčka – Kubeš, Šlambor 6:1, Pavlištík, Jarmar – Pintera, Srnánek 6:3, Mališ, Ščudlík – Pytela, Pytela 6:2, Dillenz, Bláha – Crha, Janíček 6:4

Semifinále:

Husařík, Trčka – Pavlištík, Jarmar 6:3, Mališ, Ščudlík – Dillenz, Bláha 6:2

Finále

Mališ, Ščudlík – Husařík, Trčka 6:4

Pavouk B – soutěž útěchy

Čtvrtfinále:

Krsička, Krsička – Cagaš, Lačňák 6:3, Šilhánek, Šilhánek – Dobeš, Šťourač 6:2, Bartoněk, Schromm – Ondráček, Ondráček 6:1, Krejčiřík, Herman – Pintera, Hrazdílek 6:2

Semifinále:

Šilhánek, Šilhánek – Krsička, Krsička 6:4, Krejčiřík, Herman – Bartoněk, Schromm 6:2

Finále:

Krejčiřík, Herman – Šilhánek, Šilhánek skreč