Týden od týdne klesající zájem o třetí dávku očkování je stále markantnější a řada lidí o třetí dávce v současné situaci ani neuvažuje. Že by se to ještě mohlo měnit, vypadá jako nepravděpodobné.
„Česko je patrně na prahu další menší vlny koronaviru,“ soudí Ústav zdravotnických informací a statistiky. Může za to více faktorů.
Dochází k obratu a další vlně nákazy covid-19? Zatím není důvod k panice, ovšem minimálně za pozornost stojí fakt, že několikatýdenní rapidní pokles nově pozitivně testovaných lidí v Olomouckém kraji se zastavil. Navíc od čtvrtka do soboty byly denní přírůstky nakažených osob vyšší než předcházející týden. Pravdu mají ale zřejmě ti, kteří už v nedávné minulost zastávali názor, že nad jarní vlnou epidemie covid-19 zdaleka není ještě vyhráno.
Povinnému nošení respirátorů zvoní umíráček! Posledních pár týdnů jsou čísla, která se týkají pandemické situace, příznivá. Vláda ČR tak přistoupila k dalšímu kroku rozvolňování opatření, která měla dříve šíření pandemie zabránit.
Od pondělí 14. března už budou moci lidé ve většině vnitřních prostor odložit roušky a respirátory. „Od 14.3. odložíme respirátory s výjimkou veřejné dopravy, zdravotnických a sociálních zařízeních,“ oznámil po včerejším jednání vlády na Twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Prostějovské hypermarkety se postavily v minulosti k vládním opatřením vesměs zodpovědně. Není to tak dlouho, kdy u vchodu stála ochranka a kontrolovala, zda už v obchodě není příliš mnoho lidí.
I nadále pokračuje postupný pokles nových případů na koronavirus, kdy čísla klesají už tři týdny. Jedinou výjimkou v tomto období byl start tohoto týdne. V pondělí totiž laboratoře potvrdily 10 387 pacientů, což byl oproti minulému pondělí nárust o necelých 250 pacientů.
Počet pacientů s koronavirem v nemocnicích společnosti AGEL nadále postupně klesá. V současné chvíli je jich hospitalizováno necelých padesát. O nejvíce pacientů se nadále stará prostějovská nemocnice, kde je nyní 27 pacientů a z nich jsou dva ve vážném stavu. Z toho je jeden na umělé plicní ventilaci.
Pokles počtu nově pozitivně testovaných lidí na covid-19 pokračuje v Olomouckém kraji už čtvrtým týdnem, byť v tom minulém už statistická čísla tak razantně dolů nešla. Přestože veškeré informace o nákaze koronavirem jsou nyní absolutně v ústraní kvůli válce na Ukrajině, je třeba zdůraznit, že covid-19 tu mezi námi stále je a do úplného vítězství nad nákazou je ještě hodně daleko. Během uplynulého týdne totiž v přímé souvislosti s nákazou covid-19 zemřelo v kraji dalších třiadvacet lidí.
Informace o průběhu nákazy covid-19 jdou v těchto dnech sice tak trochu do ústraní, nicméně koronavir zcela nezmizel a jen tak nezmizí. V nemocnicích Agel zůstává i nadála bezmála šest desítek pacientů, pouze jeden z nich je ale ve vážném stavu.
Povinnému testování už ve firmách odzvonilo. Po pozitivním antigenním testu nebo i bez pozitivity mohli konkrétní lidé až pětkrát za měsíc na PCR test.
Velký dopad na zdraví by podle lékařské komory mohla mít pandemie i kvůli rušení řady klasických zdravotních prohlídek, které občané neabsolvovali.
O deset pacientů s covid-19 méně než před týdnem je hospitalizováno v nemocnicích AGEL Středomoravské nemocniční, to znamená v Prostějově, Přerově a Šternberku. Aktuálně se zde zdravotníci starají celkem o 64 nemocných.
Zdá se, že pandemii koronaviru už skutečně odzvonilo. Za poslední dva týdny už v Česku došlo k poměrně zásadnímu rozvolnění opatření. Od úterý 1. března přijde na řadu druhá vlna rozvolnění a prakticky zůstane pouze nošení respirátorů a roušek ve vnitřních prostorách. Kapacity se ze současných padesáti procent zvýší na sto. Vláda o tom rozhodla už před třemi týdny a nadále tato slova platí.
Jak nedávno prohlásil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, zřejmě nás s ohledem na covid-19 čeká poklidné a radostné léto. Ano, i v minulém týdnu pokračoval výrazný pokles jak počtu nově pozitivně testovaných osob v kraji, tak i počet aktuálně nakažených. Stále ovšem není vyhráno, musíme vzít v potaz i smutnou stránku v podobě skutečnosti, že i minulý týden v Olomouckém kraji zemřelo v přímé souvislosti s koronavirem jednadvacet lidí.






