V rámci nedávných hodových oslav (Večerník informoval v minulém čísle - pozn.red.) otevřeli v Němčicích nad Hanou kolumbárium. Na místním hřbitově se o jeho rekonstrukci hovořilo už od dob konce minulého století a postupnými kroky se nyní obci daří tento slib naplnit. Po opravě vodovodní přípojky a osvětlení přišla na řadu oprava chodníků. V další etapě proběhla práce na západní straně obvodového zdiva, se kterou bylo spojeno i vybudování nového kolumbária, díky čemuž vzniklo 78 nových urnových schránek v hodnotě přesahující sedm milionů korun. V poslední etapě prací budou chtít radní vybudovat parkoviště.
Co je to za člověka?! Sedmdesátiletý řidič Fordu srazil minulé pondělí odpoledne na přechodu pro chodce ženu, která po bílé zebře přecházela směrem ke Smetanovým sadům. Senior sice na chvíli zastavil a vydal se směrem ke zraněné chodkyni. Pak si to ale rozmyslel, vrátil se k autu a ujel! Policisté se za ním honili až na Olomoucko, kde ho zadrželi. Proč postarší muž od nehody, kterou způsobil, odjel? Policistům důvod sdělil, a ten byl hodně podivný. To prostě nevymyslíte!
Letošní červenec byl z hlediska teplot nadprůměrný, což oceňují hlavně provozovatelé koupališť či rekreačních zařízení. Absolutně nejvyšší teplotu ve městě naměřili meteorologové prostějovské hvězdárny v Kolářových sadech ve čtvrtek 21. července, a to 35,4 stupně Celsia.
Předminulou sobotu měl namále mladý ježek, který na Husově náměstí v Prostějově spadl do metr a půl hluboké šachty. Bez pomoci strážníků by se ježeček zpátky na svobodu nedostal! „V podvečerních hodinách vyjížděli strážníci na Husovo náměstí, kde si oznamovatel povšiml ježka spadeného do šachty, ze které by se sám bez lidské pomoci nebyl schopen dostat.
Tady se děje něco jedinečného! Archeologové v uplynulých týdnech pokračovali na odkrývání největšího známého keltského sídliště ve střední Evropě. To se nacházelo v těsné blízkosti nynějších Němčic nad Hanou. Na poli v lokalitě zvané „Kratiny“ mezi lety 300 až 120 před naším letopočtem přebývaly tisíce Keltů. Kdo na toto místo někdy zavítal, zjistil, že z něj měli nádherný výhled do okolní, převážně rovinaté krajiny. Sami archeologové tu v průběhu uplynulých dní odhalili keltskou svatyni, jantarovou dílnu i dům, v němž kdysi žili tito stateční bojovníci, svědomití hospodáři i šikovní řemeslníci. Zajímavostí je i nález „keltského casina“.
Jedna věc je dům odpálit, druhá věc je popasovat se s následky takového činu. Právě před tím stojí v těchto dnech mnoho lidí z Olšan u Prostějova po ničivém výbuchu z pondělí 18. července. Zatímco většina poškozených sousedů má aktuálně starosti s odstraňováním následků, na místě stále zůstává nepříliš bezpečně vyhlížející ruina dlouho neobývaného cihlového domu, o nějž jeho majitelé příliš zájmu nejeví. Večerník se vypravil na místo tragické událsti podívat minulý pátek.
Od pondělí do pátku minulého týdne přibylo v Olomouckém kraji 903 osob pozitivně testovaných na covid-19. Je to o 242 případů víc než za stejné období předchozího týdne. Na zvyšující se nebezpečí zareagovala také prostějovská nemocnice. I přesto, že oproti předminulému týdnu zde ubyl jeden z dvanácti hospitalizovaných pacientů s nákazou covid-19, vedení špitálu přistoupilo k zákazu návštěv na některých odděleních.
Havárii motorkáře řešili dopravní policisté na silnici mezi Nezamyslicemi a Těšicemi. Padesátiletý řidič silného motocyklu fatálně chyboval a po prudkém zabrzdění přední brzdou v zatáčce upadl i se strojem a skončil v příkopu a následně v poli. Zraněného muže převezla sanitka do nemocnice.
Po dovolených se prostějovští radní opět vrací k jednacímu stolu. V úterý 2. srpna v deset hodin dopoledne začne další schůze Rady statutárního města Prostějova. Ta se uskuteční v jednací síni rady v přízemí prostějovské radnice. Vůbec poprvé se konšelé budou zabývat podklady pro sestavení rozpočtu města na příští rok.
Od dnešního dne dochází k přechodu na druhou fázi rekonstrukce vozovky v Jednově. Z důvodu úplné uzavírky silnice od Labutic po křižovatku v Jednově dojde od pondělí 1. do středy 3. srpna k výraznému omezení autobusové dopravy.
Zbrusu nový dům se sociálními byty se otevírá v Plinkoutě, místní části Dlouhé Loučky na Uničovsku. První nájemníci se do rekonstruované budovy nastěhují začátkem srpna. Nové bydlení si v úterý 26. července prohlédl také hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a jeho náměstek pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.
Dobojováno. Jitka Žilinčíková z Kostelce na Hané zemřela v úterý 26. července. Pozitivně naladěná maminka dvou dětí se týden předtím po pěti měsících vrátila z Londýna, kde podstoupila léčbu agresivní rakoviny jater. „Rozhodla jsem se, že se vrátím domů, kde mi teď už bude nejlépe a budu se svojí rodinou,“ napsala pětatřicetiletá dáma nedlouho před svou smrtí.
Zatímco si děti a učitelé užívají zasloužené letní prázdniny, na některých školách příliš klidu nemají. Stejně jako každý rok využívá zřizovatel dvou měsíců volna k tomu, aby na školách realizoval potřebné rekonstrukce i drobnější opravy. Letos se prostějovský magistrát rozhodl investovat přes patnáct milionů korun do těch nejzásadnějších rekonstrukcí. Jak Večerníku potvrdil náměstek primátora pro školství v Prostějově Jan Krchňavý, budou se kromě předem naplánovaných záležitostí řešit i některé havarijní stavy na školách i v mateřinkách.
(Adam Knesl, tiskový mluvčí společnosti Agel) Nemocnice AGEL Prostějov úspěšně obhájila statut certifikovaného pracoviště využívajícího koncept Bazální stimulace. Tuto alternativní léčebnou metodu využívají zdravotníci ve spolupráci s rodinnými příslušníky u těžce nemocných či postižených pacientů, kterým pomocí známých hlasů, písní, vůní, chutí či předmětů napomáhají k aktivizaci. Koncept Bazální stimulace využívá nemocnice od roku 2007 a za tuto dobu pomohla již stovkám pacientů.






