Od neděle 27. prosince jsou v platnosti opět tvrdší vládní opatření v souvislosti s nebezpečím nákazy nemocí covid-19. Když pomineme opětovné uzavření obchodů a služeb, to nejrazantnější, co se týká omezení pohybu osob, je noční zákaz vycházení. A to již od jedenadvacáté hodiny. A jak na dotaz Večerníku připomíná šéf prostějovských strážníků Jan Nagy, policie bude dodržování tohoto nařízení velice přísně hlídat hlavně během Silvestra.
Železniční neštěstí vždy přitahovala pozornost velkého množství lidí. Nejvíce obětí v prostějovském regionu si vyžádala srážka dvou vlaků na nádraží ve Vrbátkách, k níž došlo 11. září 1957. Šedesát let od této tragédie, při níž zahynulo 15 lidí, jste se o ní mohli dočíst i na stránkách Večerníku. Tehdy se nám podařilo dokonce získat i výpověď očité svědkyně. U další nehody, k níž došlo 1. prosince 1922 se to však zřejmě již nepodaří. Tento STÍN MINULOSTI se tak již pomalu noří do tmy zapomnění...
Zástupci Hospodářské komory o víkendu jednali s vicepremiérem, ministrem průmyslu a dopravy Karlem Havlíčkem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou o úpravě kompenzačních programů pro podnikatele. Ti své návrhy na podporu české ekonomiky představili také na jednání tripartity.
Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný se na začátku minulého týdne musel na ministerském křesle snad obracet! Covid – necovid, i přes důrazná varování se supermarkety a další obchody dusily pod návalem nakupujících. To samé platilo i v Prostějově.
Rekonstrukce silnice mezi Domamyslicemi a výpadovkou na Kostelec na Hané známá jako Tichá byla zahájena letos v srpnu. Opět byla zprovozněna v pátek 18. prosince.
Onemocnění covid a s ním spojené komplikace si vybraly svoji daň i v prostějovském regionu. „Zasáhla mě informace, že během jednoho měsíce zemřelo v Plumlově dvanáct lidí.
V Nového pomocníka mají od minulého týdne v prostějovské Charitě. Její představitelé převzali v pondělí 21. prosince elektromobil, který by měl sloužit pro městský provoz. Slavnostního aktu se osobně účastnil také primátor statutárního města Prostějov František Jura, pořízení automobilu za necelých 340 tisíc korun se uskutečnilo za přispění magistrátu.
Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje v závěru každého roku tradičně informuje o úsměvných případech, které tu a tam strážci zákona řeší. Jak ovšem pro Večerník uvedl tiskový mluvčí Libor Hejtman, letos si policisté zrovna moc srandy neužili... Přes množství daleko vážnějších okamžiků, zejména v souvislosti s nákazou covid-19, se ale přece jen veselejší události objevily. A některé z nich jsou opravdu velice originální, že by je ani tvůrci Četnických humoresek nezdokumentovali lépe...
Co krásnějšího si na Ježíška přát než miminko? Manželům Kláře a Romanu Ježkovým z Brodku u Prostějova se to vyplnilo do puntíku!
Dva typické vánoční požáry jsme řešili během letošních svátečních dnů. Oba se naštěstí obešly bez vážnějších následků. Celkově jsme vyjížděli ke 41 událostem v celém Olomouckém kraji. Nejvíce nás zaměstnávaly technické zásahy a požáry.
Parkování v centru města stále patří k nejožehavějším tématům Konice. Kromě hlavního náměstí se tu řadu let téměř nikde jinde stát nedalo. Přitom vmáčknout se na parkoviště před prodejnou Jednoty bylo často nemožné. Letos v květnu zde spustili revoluci, díky níž se zvýšil nejen počet parkovacích míst, ale i cena za hodinové stání. V polovině prosince zde konečně nainstalovali nový parkovací automat, který stále slouží pro celé náměstí.
Hodně rušno bylo na Štědrý den v poledne na čerpací stanici v Plumlovské ulici. Přestože vládní opatření mluvilo jasně o zákazu shromažďování osob ve větším počtu jak šesti, právě tady obezřetnost tak trošku polevila.
Pár prázdných míst okolo paneláků. Dlouho to však trvat nebude a okolo šestnácté hodiny lidé v Anglické ulici nezaparkují. Podobně jako v mnoha okolních. Tento jev je totiž v Prostějově zcela běžný. V případě sídliště Západ dlouho pomáhalo parkoviště u prodejny Lidl, kde se nacházela více než stovka míst. Tomu je však konec, parkoviště u upraveného supermarketu totiž nově uzavírají závory. A kromě nakupujících zde nikdo nezaparkuje. Magistrát tak nyní musí řešit, kam obyvatelé přilehlých sídlišť Svobody a Západ mohou svá vozidla zaparkovat.
Na rozježděnou cestu podél bistra u Matesa v biokoridoru Hloučela si stěžují místní obyvatelé, zejména ze Sadové ulice v Prostějově. „V rámci prošetření situace ohledně stavu terénu od ulice Sadová do lesoparku Hloučela k bistru u Matesa bylo zjištěno, že terén byl zapraven provizorně po výkopových pracích při vybudování vodovodní přípojky k výše zmíněnému bistru.
Vlastně se nic nestalo! Takto hodnotí rozsáhlý policejní zásah ze soboty 12. prosince u hotelu Avion na náměstí E. Husserla oficiální tisková zpráva ze složek strážců zákona. Na místě se přitom dle svědků mělo vyskytovat několik desítek mužů, z nichž někteří měli být vyzbrojeni baseballovými pálkami. Mělo jít o vyřizování účtů mezi olašskými Romy. Proti nim včas zasáhli policisté včetně těžkooděnců se samopaly, situace se záhy uklidnila. Někteří z nich ale zastavovali a kontrolovali projíždějící auta dokonce i následující den. Proč? Těžko říct. K jakémukoliv narušení veřejného pořádku dle policejního mluvčího totiž v tomto případě prý nedošlo. Obyvatelé náměstí E. Husserla však s tímto tvrzením vyjadřují velký nesouhlas a s obavami čekají, kdy se budou nepokoje zase opakovat...






