Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 20.6.2019
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
Post by: Michal Sobecký

FOTOGALERIE: Místo parku mokřad, z křižovatek se stal rybník. Stejně tak ze zahrady multifunkční budovy. Na středu nebudou obyvatelé Čech pod Kosířem ani Stařechovic vzpomínat v dobrém.

Post by: Michal Kadlec

 Současná dálnice D46 se začala v úseku od Vyškova přes Prostějov až do Olomouce budovat na začátku sedmdesátých let minulého století. Dálnice D46 je dnes podle současné koncepce dálniční sítě dokončena v celé její délce. Její součástí je i na evropské poměry zcela ojedinělá stavba estakády Haná v Prostějově, která patří k nejdelším dálničním přemostěním v České republice.

Post by: Redakce

 Prostějovští zastupitelé se na svém úterním zasedání zabývali také návrhem opozičního hnutí Na rovinu!. Jeho člen Martin Hájek sepsal návrh usnesení, podle kterého by měl primátor města František Jura (ANO 2011) svolávat jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějova každý měsíc mimo prázdnin, nikoliv jen šestkrát do roka. Tento návrh byl však následným hlasováním smeten ze stolu.

Post by: Michal Kadlec

Tyto případy budou v následujících týdnech zřejmě častější. Ve čtvrtek 13. června o půl deváté ráno došlo na komunikaci v lesním prostoru mezi obcemi Drahany a Žárovice k dalšímu střetu osobního automobilu se srncem.
„Ten šestadvacetiletému řidiči Volkswagenu Eos na rovném úseku do cesty z pravé strany vyběhl náhle a muž tak neměl šanci střetu zabránit. Ke zranění osob nedošlo, srnec na místě uhynul. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 51 tisíc korun. Alkohol u řidiče policisté na místě vyloučili provedenými dechovými zkouškami. Uhynulé zvíře si na místě převzal zástupce místního mysliveckého sdružení,“ informoval František Kořínek, tiskový mluvčí Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje.

Post by: Michal Kadlec

 Stane se, vždyť se teprve jen učí... Minulou středu trošičku zazmatkoval žák autoškoly při průjezdu Havlíčkovou ulicí v Prostějově. Ani jeho instruktor na sedadle spolujezdce nedokázal zabránit tomu, že šoférský elév „škrtl“ vozidlem autoškoly o zaparkovanou Hondu u krajnice...

Post by: Redakce

 Že jsou již otevřena obě prostějovská koupaliště, ocenil našinec především na začátku minulého týdne. Dosud nejvyšší zjištěnou teplotou je úterní hodnota 31,2 stupně Celsia, kterou meteorologové naměřili u prostějovské hvězdárny v úterý 11. června ve 14:42 hodin!

Post by: Michal Kadlec


Pouhý kus pozemku v centru Prostějova, ale strhla se o něj bitva jako o Stalingrad! A tato bitva ještě stále není u konce... Večerník už na přelomu let 2017 a 2018 informoval o nečekaném kroku společnosti Manthellan, která betonovými skružemi zablokovala parkoviště mezi Wolkerovou a Komenského ulicí. Podle vyjádření developera se tak stalo proto, aby nedošlok případnému zranění osob při archeologickém průzkumu před plánovanou výstavbou Galerie Prostějov. Více než rok se táhly spory o předmětný kus pozemku. Ovšem betonové skruže zůstávají na místě i poté, co Krajský soud v Brně zrušil platnost veškerých smluv mezi městem a Manthellanem. Proč?

Post by: Michal Kadlec

K vypjaté situaci došlo předminulý pátek 7. června pozdě večer na železničním přejezdu za „myší dírou“ ve Vrahovicích. Do kolejiště poblíž restaurace Na rybníčku si sedl opilý mladík.

Post by: Redakce

Okresní hospodářská komora pořádá tradiční Setkání personalistů prostějovských firem. Tentokrát se zástupci firem potkají ve společnosti HOPI, která poskytuje logistické, skladovací a další služby obchodním partnerům na území celé ČR.
Personalisté budou na setkání seznámeni s projektem Replay realizovaný Společností Podané ruce o.p.s. a také jim bude podrobněji představena činnost společnosti HOPI ČR. Závěrem proběhne komentovaná prohlídka firemních prostor včetně návštěvy mrazírenského skladu. Účastníci budou mít také jedinečnou příležitost projížďky kamionem.
Setkání se uskuteční ve středu 19. 6. 2019 od 13 hodin, je nutná registrace v kanceláři OHK, akce je zdarma.
Více na www.ohkpv.cz.

Post by: Michal Sobecký

Velkou investici do třídění odpadů chystají Přemyslovice. Na dnešním (tj. v pondělí 17. června) jednání zastupitelstva projednají nákup kompostérů, které by měly být k dispozici prakticky pro všechny obyvatele obce. Celkem by mělo jít o pět set kusů. Do projektu s názvem Podpora domácího kompostování se obec zapojuje poprvé.

Post by: Michal Kadlec

Kanec jeden! Do problémů se dostala minulé úterý časně ráno řidička autobusu na silnici mezi Prostějovičkami a Alojzovem. Kde se vzalo, tu se vzalo, do cesty jí vběhlo divoké prase. Srážce se nedalo nijak zabránit, pro mrtvého kaňoura si museli přijet myslivci.

Post by: Michal Sobecký

Estakáda Haná v Prostějově patří k nejdelším dálničním přemostěním v České republice a svojí délkou 794 metrů se řadí i mezi evropské rarity. Stavěla se pět let a plně zprovozněna byla v roce 1989. Možná je to náhoda, ale právě při jejím třicetiletém jubileu se Ředitelství silnic a dálnic Olomouckého kraje rozhodlo ji rekonstruovat. Estakáda byla během provozu velebena i proklínána. V její historii tam došlo k mnoha závažným nehodám, při té největší tragédii v srpnu 2006 zahynulo po srážce s odstaveným nákladním automobilem pět Poláků v jediném osobním vozidle. Estakáda však za poslední roky nadělala spoustu problémů nejen řidičům. Vedení prostějovského magistrátu už dlouhá léta poukazuje na fakt, že právě estakáda a hustý dopravní provoz na ní jsou největším zdrojem znečištění ovzduší ve městě. Jaký tedy bude další osud estakády Haná a pomůže jí skutečně naplánovaná generální rekonstrukce?

Rekonstrukce se blíží, dálniční most prokoukne

 Jen malý provoz, kamiony nezatížená vozovka. A tím pádem i povrch v solidním stavu. To byla dálnice D46 před nějakými dvaceti až pětadvaceti lety. Dnes v roce 2019 je situace jiná. Hustý provoz, obrovské množství kamionů tvořících kolony. A také dálniční mosty pamatující i lepší časy. Zatímco však ten v Brodku u Prostějova už za sebou velkou opravu má, prostějovské přicházejí na řadu letos.
Důvod je prostý: o dobrém stavu se tady dá stěží hovořit. „Bude celoplošně sanována nosná konstrukce, pilíře s novými ložisky a odvodněním. Oprava bude rozložena minimálně na dva roky,“ prozrazuje Jan Studecký, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Při letmém pohledu člověk vidí na mostech korodující železo a opadávající římsy. Jeden úlomek už loni v květnu přistál na skle jedoucího auta, jež rozbil.
První část prací, i když ne přímo na dálnici, už nyní Prostějovany trápí. Kralická ulice je totiž v úseku od Dolní po rondel u železáren uzavřená. A i když jen ve směru z centra, způsobuje omezení kolony aut v přilehlých ulicích a také ve Vrahovické ulici. Důvod uzavírky? Výstavba odvodňovacích žlabů. Řidiče může nyní těšit jen skutečnost, že místem znovu projedou již 19. června.
Dálnice však má i další nedostatky, které objevují denně řidiči. Příkladem mohou být nájezdy. Ty jsou v Prostějově jen velmi krátké, připojovací pruhy zejména na exitu Prostějov – střed nedostatečné. Své o tom ví Oldřich Vitásek mající s hanáckou dálnicí bohaté zkušenosti. „Problém je s nájezdem u Mechaniky, snad po rekonstrukci bude situace lepší,“ míní například. „Nebylo by ale ani špatné, kdyby došlo k odbočce u pivovaru,“ dodal také.
Své ke stavu dálnice a hlavně tomu, jak dokáže potrápit řidiče, ví také Miroslav Charouz. Ten je koordinátorem útvaru BESIP pro Olomoucký kraj. „Sjezd do centra, to je úplná katastrofa. Naprosto tam chybí odbočovací pruh a auta musí přímo na dálnici výrazně zpomalit. Směrem na Olomouc jsou pak připojovací pruhy zase strašně krátké,“ poznamenal pro Večerník. Dokáže si ale představit i jiná opatření pro zvýšení bezpečnosti. „Například proměnné značení, které by v případě problémů informovalo řidiče. Takové, co dokáže reagovat na aktuální dopravní situaci,“ dodal.
Právě třeba exity budou pak jednou z důležitých částí oprav dálnice, která bude navíc nově vybavena v dalších místech také protihlukovými stěnami. „Při sjezdu ve směru od Olomouce se uvažuje o napojení na ulici Kralickou, které je situováno na mostě nad železniční tratí a kde jsou nevyhovující rozhledové poměry s přikázaným odbočením vpravo do průmyslové zóny,“ prozradila náměstkyně primátora Prostějova pro oblast dopravy Alena Rašková k chystaným úpravám dálnice. Jako bonus pak ŘSD přidá v Prostějově další do sbírky rondelů. Ten má zlepšit dopravu u hypermarketu TESCO.
Stavební práce mají začít už letos. Celkové náklady na rekonstrukci jsou počítány v řádu stovek milionů korun.
Tematickou stranu k dálniční estakádě najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které je v prodeji od pondělí 10. června

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ CANALL?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad