Dobré poledne, dnes je čtvrtek 21.9.2017
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Před měsícem navštívil prostějovské muzeum známý herec, dabér, básník a skvělý malíř Jan Kanyza za účelem představení své výstavy veřejnosti. K jeho významnému životnímu jubileu zde byla uspořádána sbírka asi pěti desítek děl, která byla k vidění v prostějovském muzeu do 3. září. Nyní přichází chvíle, kdy se Večerník, jakožto exkluzivní mediální partner, mohl za touto neobyčejnou výstavou ohlédnout.

Pozdní sběr je výstava oslavující umělcovy sedmdesáté narozeniny a putuje po celé České republice. Po uplynulých třicet dnů se výtvory mohli nabažit Prostějované, kde výstavu společně uspořádali Muzeum a galerie v Prostějově, Galerie umění Prostějov a její majitel Jindřich Skácel. Záštitu převzala prostějovská primátorka Alena Rašková.
Vše odstartovala slavnostní vernisáž s osobní účastí Jana Kanyzy, která proběhla ve dvou sálech s jeho obrazy 7. srpna. Možnost vidět tvorbu slavného herce z filmů nebo třeba seriálu Hospody si nenechalo ujít tolik lidí, že se v prvním patře muzea nedalo skoro ani pohnout. „Přišlo neuvěřitelných tři sta návštěvníků,“ prozradil Večerníku Jindřich Skácel.
Pozdní sběr zachycuje Kanyzovy pocity z pobytů v prosluněné Provence, kde část roku tvoří a maluje, část kreseb zobrazuje symbolický návrat do dětství nebo ukazuje jeho emoce, nálady a prožitky. Alespoň takto svou tvorbu představil na slavnostní vernisáži sám umělec. Předminulou neděli se pak dveře muzea otevřely pro tato díla naposledy.
„Byla to jedna z nejlepších výstav a také nejnavštěvovanějších,“ pochvalují si nyní organizátoři. „Přesná čísla ještě neznáme, ale v prvních dvou týdnech si přišlo obrazy prohlédnout pět set lidí, ve druhé polovině jich bylo minimálně také tolik. To z výstavy činí tu nejlepší, na které jsem se spolupodílel,“ pochvaloval si Jindřich Skácel. „Největším hitem letní výstavní sezóny je výstava herce, dabéra a malíře Jana Kanyzy Pozdní sběr, kterou jsme zahájili za účasti autora a při zcela rekordní návštěvnosti,“ potvrdila Kamila Husaříková, zástupkyně ředitele muzea.
Kromě hraní a dabování, jimž se v nejbližší době Kanyza neplánuje věnovat, také maluje. A méně známé je o něm pak to, že i fotí. „Pan Kanyza se po dobu slavnostního večera i celé výstavy choval jako stoprocentní profesionál, kterým bezesporu také je. Zatím to není úplně jisté, ale ve výhledu tří let máme v plánu uspořádat i výstavu jeho fotografií,“ nastínil Skácel další plánovanou spolupráci s Janem Kanyzou.
Kdo tuto netradiční umělcovu tvorbu v Prostějově nestihl, může se vydat do nedaleké Olomouce a prohlédnout si jeho dílo v Galerii města Olomouce, která nyní převzala štafetu. Do místního muzea pak mohou příznivci umění vyrazit na výstavu Pod kůží Marsya a po jejím skončení se připravuje v souvislosti s oslavami sto desátého výročí otevření Národního domu projekt Umění Secese, který představí kolekci obrazů, plastik, plakátů či skla z tohoto výtvarného směru.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

-1 #1 muf 2017-09-12 22:48
byl sem se tam podívat a musím říct po pravdě že je to hrůza....žák zvláštní školy jako kdyby to dělal...a ty částky za to jak tam taky u toho jsou..né díky
Citovat
 • Jelínek Svět klobásek
 • Kostelecké vinobraní
 • Atletická velká cena
 • Plumlovské Vinobraní
 • maier
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Jak se vám líbily PROSTĚJOVSKÉ HANÁCKÉ SLAVNOSTI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Fantazii se meze nekladou

O přípravách instalace sochy sedícího Jiřího Wolkera na lavičce na náměstí T. G. Masaryka Večerník již informoval. Autor sochy architekt Miloš Karásek z Bratislavy se ale Večerníku svěřil, že jeho dalším plánem je čůrající Hanačka před Zlatou bránou. Proč ne? Velmi dobrý a originální nápad! 

 

To myslí vážně?! 

I když je na vzestupu a přestože to pod jeho vedením dotáhla na první příčku světového žebříčku, rozhodla se tenistka Karolína Plíšková, že zčistajasna ukončí spolupráci s trenérem prostějovského klubu Davidem Kotyzou. Prý kvůli neshodám ve strategii. Stále více se proslýchá, že tu „strategii“ určuje pouze jistý Hrdlička...

Osobnost týdne

BARBORA POLÁKOVÁ 
Největší hvězdou kulturního programu v rámci Hanáckých slavností na prostějovském náměstí byla bezesporu Barbora Poláková. Herečka a zpěvačka při svém koncertu pochopitelně nemohla opomenout svůj největší hit. „Nafrněné“ tleskalo zaplněné náměstí včetně jejího manžela Pavla Lišky s dcerou. 

38 02 polakova copy

Číslo týdne

86


Do bojů o poslanecké mandáty vysílá v Olomouckém kraji své kandidáty celkem šestadvacet politických stran a hnutí. A na listinách jsme objevili hned šestaosmdesát želízek v ohni z prostějovského regionu. Kdo z nich uspěje a dostane se do Parlamentu ČR? 

Výrok týdne

„NA CO BYCH

SI TU KNÍŽKU

KUPOVALA, KDYŽ

JI NEPOUŽIJI...“

Jedna ze studentek mířících ráno do školní lavice jasně odpověděla kamarádce, proč si nehodlá obstarat jednu z učebnic českého jazyka...