Dobrý podvečer, dnes je středa 21.2.2018
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Před měsícem navštívil prostějovské muzeum známý herec, dabér, básník a skvělý malíř Jan Kanyza za účelem představení své výstavy veřejnosti. K jeho významnému životnímu jubileu zde byla uspořádána sbírka asi pěti desítek děl, která byla k vidění v prostějovském muzeu do 3. září. Nyní přichází chvíle, kdy se Večerník, jakožto exkluzivní mediální partner, mohl za touto neobyčejnou výstavou ohlédnout.

Pozdní sběr je výstava oslavující umělcovy sedmdesáté narozeniny a putuje po celé České republice. Po uplynulých třicet dnů se výtvory mohli nabažit Prostějované, kde výstavu společně uspořádali Muzeum a galerie v Prostějově, Galerie umění Prostějov a její majitel Jindřich Skácel. Záštitu převzala prostějovská primátorka Alena Rašková.
Vše odstartovala slavnostní vernisáž s osobní účastí Jana Kanyzy, která proběhla ve dvou sálech s jeho obrazy 7. srpna. Možnost vidět tvorbu slavného herce z filmů nebo třeba seriálu Hospody si nenechalo ujít tolik lidí, že se v prvním patře muzea nedalo skoro ani pohnout. „Přišlo neuvěřitelných tři sta návštěvníků,“ prozradil Večerníku Jindřich Skácel.
Pozdní sběr zachycuje Kanyzovy pocity z pobytů v prosluněné Provence, kde část roku tvoří a maluje, část kreseb zobrazuje symbolický návrat do dětství nebo ukazuje jeho emoce, nálady a prožitky. Alespoň takto svou tvorbu představil na slavnostní vernisáži sám umělec. Předminulou neděli se pak dveře muzea otevřely pro tato díla naposledy.
„Byla to jedna z nejlepších výstav a také nejnavštěvovanějších,“ pochvalují si nyní organizátoři. „Přesná čísla ještě neznáme, ale v prvních dvou týdnech si přišlo obrazy prohlédnout pět set lidí, ve druhé polovině jich bylo minimálně také tolik. To z výstavy činí tu nejlepší, na které jsem se spolupodílel,“ pochvaloval si Jindřich Skácel. „Největším hitem letní výstavní sezóny je výstava herce, dabéra a malíře Jana Kanyzy Pozdní sběr, kterou jsme zahájili za účasti autora a při zcela rekordní návštěvnosti,“ potvrdila Kamila Husaříková, zástupkyně ředitele muzea.
Kromě hraní a dabování, jimž se v nejbližší době Kanyza neplánuje věnovat, také maluje. A méně známé je o něm pak to, že i fotí. „Pan Kanyza se po dobu slavnostního večera i celé výstavy choval jako stoprocentní profesionál, kterým bezesporu také je. Zatím to není úplně jisté, ale ve výhledu tří let máme v plánu uspořádat i výstavu jeho fotografií,“ nastínil Skácel další plánovanou spolupráci s Janem Kanyzou.
Kdo tuto netradiční umělcovu tvorbu v Prostějově nestihl, může se vydat do nedaleké Olomouce a prohlédnout si jeho dílo v Galerii města Olomouce, která nyní převzala štafetu. Do místního muzea pak mohou příznivci umění vyrazit na výstavu Pod kůží Marsya a po jejím skončení se připravuje v souvislosti s oslavami sto desátého výročí otevření Národního domu projekt Umění Secese, který představí kolekci obrazů, plastik, plakátů či skla z tohoto výtvarného směru.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

-1 #1 muf 2017-09-12 22:48
byl sem se tam podívat a musím říct po pravdě že je to hrůza....žák zvláštní školy jako kdyby to dělal...a ty částky za to jak tam taky u toho jsou..né díky
Citovat
 • Purim
 • Hledání kraslic
 • interforst
 • finsys
 • eurooptik
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM LÍBÍ V HOSTINCI NA PŘEMYSLOVCE

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Zlatý Ámos je doma!

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se! 

Politický handl neuspěl.

LNěkteří komunální politici už zřejmě nevědí, co roupama dělat. Prostějovští Piráti oslovili primátorku statutárního města Alenu Raškovou s tím, aby okamžitě odvolala z funkce svého náměstka Jiřího Pospíšila. Výměnou za to by prý celá Změna pro Prostějov podržela radniční koalici až do voleb... A ona to jako koalice potřebuje?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Osobnost týdne

MIROSLAV DONUTIL
Cestou necestou se minulý čtvrtek až do Prostějova vydal jeden z nejpopulárnějších českých herců, bavičů, vypravěčů a také zpěváků. Se svojí show pobavil beznadějně vyprodaný sál Městského divadla v Prostějově. 

donutil copy

Číslo týdne

 19

Tak tohle bude zřejmě také jeden z rekordů! Policisté při běžné kontrole zadrželi za volantem osobního vozidla jednatřicetiletého muže, který má v tuto chvíli hned tři platné zákazy řízení. Celkově jich ale od absolvování autoškoly má už v kartě řidiče neuvěřitelných devatenáct! Otázkou je, proč stále jezdí autem?!

Výrok týdne

NEVÍM, ZDA BY BYLO VHODNÉ HROTIT SITUACI

Náměstkyně prostějovské primátorky Ivana Hemerková si nemyslí, že bývalý vedoucí kina Metro 70Ivan Čech by měl platit škody, které zanechal ve služebním bytě