Ve svém domovském azylu pro soutěžní ročník 2023/2024 v olomoucké městské části Holici přivítali fotbalisté Prostějova v rámci 10. kola druhé nejvyšší soutěže Varnsdorf, který byl před aktuálním dějstvím jediným klubem s ještě horší bilancí než eskáčko.

Veledůležitý zápas o to, kdo se dostane zpátky na dostřel klidnému středu tabulky F:NL, ukázal, že oba celky měly v hlavách tíhu okamžiku a k pohledné bitvě z minulého týdne to mělo opravdu daleko. Bojovný výkon i fakt, že ani neproměněná penalta a neuznaná branka nerozhodily domácí hráče, podtrhly, že vítězství bylo zcela zasloužené.

Od úvodního hvizdu bylo jasně patrné, že ve hře jde o hodně. Oba celky hrály především na jistotu s tím, že nechtějí udělat zbytečnou chybu. To vedlo k řadě nepřesností a častému přelévání hry. O něco aktivnější domácí se k první vážné šanci dostali ve 14. minutě, kdy sudí nařídil pokutový kop po zákroku na Elbela. Míč si postavil Bartolomeu, ale jeho záměr skvěle přečetl brankář Vaňák a míč vytáhl na roh.

Zatímco domácí se snažili dopředu tvořit, lepší příležitosti nepřicházely. Hosté čekali na rychlé přechody, které však dopadaly velmi podobně. Nemastnou a neslanou první polovinu za mírného deště dokázal v 35. minutě pozměnit domácí Jaroň, kterého našel Koudelka přesnou přihrávkou a z ideální pozice se hbitý ofenzivní hráč zapůjčený do Prostějova z Baníku Ostrava nemýlil – 1:0. Pro talentovaného záložníka se jednalo už o třetí zásah ve třech duelech. Do konce poločasu už si eskáčko vše ohlídalo.

Do druhé půle ale měli daleko lepší vstup hostující hráči, kteří byli nebezpečnější a Prostějov jim k tomu pomohl svým nedůrazem i špatnou organizací. Firbacher mohl srovnat hned v 47. minutě, jeho hlavičku ale vytáhl Vejmola nad břevno. Poté se ukázalo, proč jsou hosté v krizi, kdy z dalších pokusů nedokázali zamířit mezi tři tyče. Naopak pojistku sice eskáčko přidalo, ale branka byla po velmi dlouhém čase zkoumání odvolána. Centr Koudelky sklepával Malec, který našel jednoho z beků, od nějž se míč odrazil k Habustovi, ten jej uklidil kolem brankáře. Půl minuty radosti pak přešlo v hněv, kdy najednou sudí zvedl praporek a odmával ofsajd. Protesty nezabraly a většina obecenstva i hráčů jen nechápavě kroutila hlavami. Brzy nato mohlo být srovnáno, kdy se ve stejné pozici jako předtím Jaroň ocitl Kříž, ale branku „domácích“ vůbec netrefil. Závěr si i přes tlak Varnsdorfu bez větších starostí Prostějov pohlídal a může tak slavit první vítězství po osmi kolech. Po nedělní výhře sparťanské rezervy nad Jihlavou to ovšem na odpoutání se ze sestupových příček nestačilo, eskáčko tak zůstává nadále patnácté.

Pavel ZAVADIL – 1.SK Prostějov:

„Jsem nesmírně šťastný za kluky, ale i celý realizační tým. My jsme tuto výhru extrémně potřebovali. Tlak byl na klucích jasně patrný, ale řekl bych, že se s tím dobře vypořádali. První poločas jsme měli skvělou organizaci a hráli jsme pozorně. Neproměnili jsme penaltu, což se stává, ale snažili jsme se nadále hrát stejně, branka nám velmi pomohla. Vstup do druhé půle byl špatný, nemohli jsme se z toho vymanit, ale byla tam obrovská bojovnost a nasazení. Těší mě, že to pro nás dobře dopadlo.“

Petr PAPOUŠEK (asistent trenéra) – FK Varnsdorf:

„Hodnotí se mi utkání opravdu těžko, protože jsme opět prohráli… První poločas měl z naší strany k ideálu daleko. Nechtěli jsme hrát a propadali jsme v soubojích, z čehož těžil soupeř. Ve druhém poločase jsme tam měli velmi dobrý vstup, kdy jsme měli závary, ale branku jsme nedali. Druhý už však byl dobrý. Zápas jsme si ale prohráli během úvodního poločasu. Nemáme ani štěstí, že by nám pomohla třeba šťastnější branka.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 10. kolo

1.SK Prostějov – FK Varnsdorf

1:0 (1:0)

Branka: 35. Jaroň. Rozhodčí: Všetečka – Kubr, Pečenka. Žluté karty: 30. Schaffartzik, 62. Bartolomeu, 77. Malec, 80. Elbel – 30. Firbacher, 74. Kříž. Střely na branku: 4:4. Střely mimo branku: 4:9. Rohové kopy: 5:11. Držení míče: 49 % : 51 %. Diváků: 421.

Sestava Prostějova: Vejmola – Spáčil, Schaffartzik, Látal – Elbel, Habusta, Slaměna (76. Macháček), Koudelka (63. Šimek), Bartolomeu – Malec, Jaroň (90. Gábriš). Trenér: Pavel Zavadil.

Sestava Varnsdorfu: Vaňák – Ambler, Kubista, Kouřil, Zálešák (84. Švanda) – Kříž (84. Omon), Samko – Kosař (68. Podzimek), Stránský (76. Hodek), Gembický (76. Dufek) – Firbacher. Trenér: Miroslav Holeňák.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

10. kolo: Táborsko – Příbram 0:1 (0:0). Branky: 90.(+1). Skopec (vlastní). Žluté karty: 7. Skopec – 44. Hušbauer, 55. Nkwinga. * Chrudim – Žižkov 2:2 (1:1). Branky: 17. Záviška, 84. Míka – 6. Rosa, 51. Richter. Žluté karty: 55. Látal, 74. Skwarczek – 75. Mulema. * Dukla Praha – Kroměříž 3:1 (2:0). Branky: 13. Peterka, 22. a 71. Matějka – 82. Chwarscz. Žluté karty: 54. Hrubeš, 90+3. Vondrášek – 7. Oulehla, 61. Jeleček, 73. Jaroň. * Vlašim – Opava 1:1 (0:1). Branky: 68. Šubert – 16. Blecha. Žluté karty: 45.(+4) Nogha, 45.(+4) Lebík, 64. Musil – 45.(+2) Helebrand, 45.(+4) Rezek, 64. Málek, 86. Omale. * Brno – Vyškov 0:1 (0:1). Branky: 18. Štěpánek. Žluté karty: 90.(+1) Klusáček – 73. Mafwenta, 83. Souare, 85. Lahodný. * Sparta Praha „B“ – Jihlava 2:1 (0:1). Branky: 67. Hranoš, 75. Mokrovics – 11. Kaštánek (vlastní). Žluté karty: 61. Hodouš – 54. Fila, 64. Selnar. Sigma Olomouc „B“ – Líšeň 0:1 (0:0). Branky: 74. Vlasák. Žluté karty: 17. Čermák, 64. Otrísal (oba L).

1. Vyškov                          10          7             2             1             23:12    23

2. Dukla Praha                 10          6             2             2             21:11    20

3. Brno                               10          6             1             3             13:9       19

4. Vlašim                           10          4             6             0             15:10    18

5. Táborsko                      10          5             2             3             11:10    17

6. Opava                           10          4             3             3             11:9       15

7. Líšeň                              10          4             3             3             10:10    15

8. Jihlava                           10          4             2             4             18:14    14

9. Příbram                        10          4             1             5             11:15    13

10. Žižkov                            10          3             2             5             18:19    11

11. Chrudim                       10          2             5             3             18:21    11

12. Sigma Olomouc „B“ 10          3             2             5             12:17    11

13. Kroměříž                      10          3             1             6             11:15    10

14. Sparta Praha „B“       10          2             3             5             13:18    9

15. 1.SK Prostějov          10          2             3             5             12:20    9

16. Varnsdorf                    10          0             4             6             13:20    4

KAM PŘÍŠTĚ

11. kolo, sobota 30. září, 16.00 hodin: Příbram – Chrudim (pátek 29. 9., 18.00), Opava – Brno, Líšeň – Táborsko, Kroměříž – Vlašim, Viktoria Žižkov – Sparta Praha „B“ (neděle 1. 10., 10.15), Varnsdorf – Vyškov (neděle 1. 10., 16.00), Jihlava – Prostějov (neděle 1. 10., 17.00), Sigma Olomouc „B“ – Dukla Praha (pondělí 2.10., 17.30, PP ČT SPORT)