Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.6.2018
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Před měsícem navštívil prostějovské muzeum známý herec, dabér, básník a skvělý malíř Jan Kanyza za účelem představení své výstavy veřejnosti. K jeho významnému životnímu jubileu zde byla uspořádána sbírka asi pěti desítek děl, která byla k vidění v prostějovském muzeu do 3. září. Nyní přichází chvíle, kdy se Večerník, jakožto exkluzivní mediální partner, mohl za touto neobyčejnou výstavou ohlédnout.

Pozdní sběr je výstava oslavující umělcovy sedmdesáté narozeniny a putuje po celé České republice. Po uplynulých třicet dnů se výtvory mohli nabažit Prostějované, kde výstavu společně uspořádali Muzeum a galerie v Prostějově, Galerie umění Prostějov a její majitel Jindřich Skácel. Záštitu převzala prostějovská primátorka Alena Rašková.
Vše odstartovala slavnostní vernisáž s osobní účastí Jana Kanyzy, která proběhla ve dvou sálech s jeho obrazy 7. srpna. Možnost vidět tvorbu slavného herce z filmů nebo třeba seriálu Hospody si nenechalo ujít tolik lidí, že se v prvním patře muzea nedalo skoro ani pohnout. „Přišlo neuvěřitelných tři sta návštěvníků,“ prozradil Večerníku Jindřich Skácel.
Pozdní sběr zachycuje Kanyzovy pocity z pobytů v prosluněné Provence, kde část roku tvoří a maluje, část kreseb zobrazuje symbolický návrat do dětství nebo ukazuje jeho emoce, nálady a prožitky. Alespoň takto svou tvorbu představil na slavnostní vernisáži sám umělec. Předminulou neděli se pak dveře muzea otevřely pro tato díla naposledy.
„Byla to jedna z nejlepších výstav a také nejnavštěvovanějších,“ pochvalují si nyní organizátoři. „Přesná čísla ještě neznáme, ale v prvních dvou týdnech si přišlo obrazy prohlédnout pět set lidí, ve druhé polovině jich bylo minimálně také tolik. To z výstavy činí tu nejlepší, na které jsem se spolupodílel,“ pochvaloval si Jindřich Skácel. „Největším hitem letní výstavní sezóny je výstava herce, dabéra a malíře Jana Kanyzy Pozdní sběr, kterou jsme zahájili za účasti autora a při zcela rekordní návštěvnosti,“ potvrdila Kamila Husaříková, zástupkyně ředitele muzea.
Kromě hraní a dabování, jimž se v nejbližší době Kanyza neplánuje věnovat, také maluje. A méně známé je o něm pak to, že i fotí. „Pan Kanyza se po dobu slavnostního večera i celé výstavy choval jako stoprocentní profesionál, kterým bezesporu také je. Zatím to není úplně jisté, ale ve výhledu tří let máme v plánu uspořádat i výstavu jeho fotografií,“ nastínil Skácel další plánovanou spolupráci s Janem Kanyzou.
Kdo tuto netradiční umělcovu tvorbu v Prostějově nestihl, může se vydat do nedaleké Olomouce a prohlédnout si jeho dílo v Galerii města Olomouce, která nyní převzala štafetu. Do místního muzea pak mohou příznivci umění vyrazit na výstavu Pod kůží Marsya a po jejím skončení se připravuje v souvislosti s oslavami sto desátého výročí otevření Národního domu projekt Umění Secese, který představí kolekci obrazů, plastik, plakátů či skla z tohoto výtvarného směru.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

-1 #1 muf 2017-09-12 22:48
byl sem se tam podívat a musím říct po pravdě že je to hrůza....žák zvláštní školy jako kdyby to dělal...a ty částky za to jak tam taky u toho jsou..né díky
Citovat
  • Legendy na Přehradě
  • Hořava cup
  • kvh
  • fokus
  • supersektor
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LÁZNĚ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Léto budiž pochváleno!

To kalendářní sice do Prostějova ještě nedorazilo, ovšem to kulturní ano! Prostějovské léto 2018 začalo uplynulý čtvrtek, a to pěkně zostra. Kapela Slza přilákala na náměstí T.G. Masaryka přes tisícovku mladých lidí, kteří při koncertu vytvořili bouřlivou atmosféru. A to předtím proběhl kurz první pomoci...

Otevřená okna se vymstila.

Kriminální policie vyšetřuje otřesný případ z Kostelce na Hané. Zatím neznámý muž tam předminulý víkend vnikl otevřeným oknem do rodinného domu v centru města a přinutil spící ženu k sexuálním praktikám. Zatím v tuto chvíli není jasné, zda šlo o náhodu nebo šel násilník najisto.

Osobnost týdne

JANA GÁBOROVÁ
Referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu se na popáté dočkala. Bývalá reportérka Českého rozhlasu, která funguje jako tisková mluvčí statutárního města Prostějov, byla zvolena do Rady ČTK, kam ji nominovalo hnutí Svoboda a přímé demokracie Tomia Okamury.

gaborova

Číslo týdne

 -229
Vývoj nezaměstnanosti v Prostějově dospěl k dalšímu rekordnímu číslu a také zajímavému faktu. Aktuálně je totiž bez práce 1 861 lidí, což je historicky nejméně, ale hlavně je tu druhý podstatný fakt. Počet registrovaných volných míst je na „pracáku“ 2160, což je tedy o necelé tři stovky více! Nejsou holt lidi. A hned tak nebudou...

Výrok týdne