Příjemnou noc, dnes je sobota 18.11.2017
svátek slaví Romana,
zítra Alžběta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Před měsícem navštívil prostějovské muzeum známý herec, dabér, básník a skvělý malíř Jan Kanyza za účelem představení své výstavy veřejnosti. K jeho významnému životnímu jubileu zde byla uspořádána sbírka asi pěti desítek děl, která byla k vidění v prostějovském muzeu do 3. září. Nyní přichází chvíle, kdy se Večerník, jakožto exkluzivní mediální partner, mohl za touto neobyčejnou výstavou ohlédnout.

Pozdní sběr je výstava oslavující umělcovy sedmdesáté narozeniny a putuje po celé České republice. Po uplynulých třicet dnů se výtvory mohli nabažit Prostějované, kde výstavu společně uspořádali Muzeum a galerie v Prostějově, Galerie umění Prostějov a její majitel Jindřich Skácel. Záštitu převzala prostějovská primátorka Alena Rašková.
Vše odstartovala slavnostní vernisáž s osobní účastí Jana Kanyzy, která proběhla ve dvou sálech s jeho obrazy 7. srpna. Možnost vidět tvorbu slavného herce z filmů nebo třeba seriálu Hospody si nenechalo ujít tolik lidí, že se v prvním patře muzea nedalo skoro ani pohnout. „Přišlo neuvěřitelných tři sta návštěvníků,“ prozradil Večerníku Jindřich Skácel.
Pozdní sběr zachycuje Kanyzovy pocity z pobytů v prosluněné Provence, kde část roku tvoří a maluje, část kreseb zobrazuje symbolický návrat do dětství nebo ukazuje jeho emoce, nálady a prožitky. Alespoň takto svou tvorbu představil na slavnostní vernisáži sám umělec. Předminulou neděli se pak dveře muzea otevřely pro tato díla naposledy.
„Byla to jedna z nejlepších výstav a také nejnavštěvovanějších,“ pochvalují si nyní organizátoři. „Přesná čísla ještě neznáme, ale v prvních dvou týdnech si přišlo obrazy prohlédnout pět set lidí, ve druhé polovině jich bylo minimálně také tolik. To z výstavy činí tu nejlepší, na které jsem se spolupodílel,“ pochvaloval si Jindřich Skácel. „Největším hitem letní výstavní sezóny je výstava herce, dabéra a malíře Jana Kanyzy Pozdní sběr, kterou jsme zahájili za účasti autora a při zcela rekordní návštěvnosti,“ potvrdila Kamila Husaříková, zástupkyně ředitele muzea.
Kromě hraní a dabování, jimž se v nejbližší době Kanyza neplánuje věnovat, také maluje. A méně známé je o něm pak to, že i fotí. „Pan Kanyza se po dobu slavnostního večera i celé výstavy choval jako stoprocentní profesionál, kterým bezesporu také je. Zatím to není úplně jisté, ale ve výhledu tří let máme v plánu uspořádat i výstavu jeho fotografií,“ nastínil Skácel další plánovanou spolupráci s Janem Kanyzou.
Kdo tuto netradiční umělcovu tvorbu v Prostějově nestihl, může se vydat do nedaleké Olomouce a prohlédnout si jeho dílo v Galerii města Olomouce, která nyní převzala štafetu. Do místního muzea pak mohou příznivci umění vyrazit na výstavu Pod kůží Marsya a po jejím skončení se připravuje v souvislosti s oslavami sto desátého výročí otevření Národního domu projekt Umění Secese, který představí kolekci obrazů, plastik, plakátů či skla z tohoto výtvarného směru.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

-1 #1 muf 2017-09-12 22:48
byl sem se tam podívat a musím říct po pravdě že je to hrůza....žák zvláštní školy jako kdyby to dělal...a ty částky za to jak tam taky u toho jsou..né díky
Citovat
  • fynsis
  • optika
  • agel
  • Fischer Automotive
  • JH Reality
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Myslíte si, že by v centru Prostějova měla být nabídka služeb sadomasochistického salónu?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Lidé mají dobré srdce.

Po celou sobotu trvala v supermarketu Billa celostátně pořádaná Národní potravinová sbírka. A jak se přímo na místě i Večerník přesvědčil, Prostějované jsou vůči bezdomovcům velmi štědří. Každou hodinou přibývaly ve prospěch Azylového centra desítky kilogramů potravin. 

 

Žádná sebereflexe.

Na pondělním mimořádném jednání prostějovského zastupitelstva se Josef Augustin (KSČM) konečně dostal k tomu, aby se vyjádřil ke své možné rezignaci na svůj mandát. Pravomocně odsouzený advokát však nevyslyšel četných výzev svých kolegů a bez většího komentáře stroze sdělil, že zastupitelem zůstává...

Osobnost týdne

TŘI SESTRY
46 02 trisestry copy copyParádní představení a sál Společenského domu v Prostějově narvaný k prasknutí. Co více si přát? V bouřlivé atmosféře zde odehrála uplynulý pátek večer svůj koncert legendární skupina Tři sestry v čele s Lou Fanánkem Hagenem.   

Číslo týdne

47000

Kultura, historie a společenské akce. To je spojení, které přitahuje pozornost i v prostějovském regionu. A tak si už druhou úspěšnou sezónu může odškrtnout zámek v Čechách pod Kosířem. Zatímco loni jej navštívilo přes třicet tisíc lidí, letos to i díky řadě doprovodných akcí bylo celkem sedmačtyřicet tisíc osob!

Výrok týdne

KLIDNĚ PŘIJĎTE

NA KAFE, ABYSTE

POZNALI, V JAKÉM

ŽIJEME BRAJGLU!“

Na setkání s radními se jedna z obyvatelek

Okružní ulice rozčilovala kvůli hluku

z automobilové dopravy, který je prý děsný.