Dobrý podvečer, dnes je sobota 17.11.2018
svátek slaví Mahulena,
zítra Romana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

VIDEO + FOTOGALERIE Něco podobného široko daleko určitě neuvidíte! Uplynulou sobotu dorazilo do areálu bývalé vojenské posádky ve Skřípově nebývalé množství vojenské techniky a tisíce diváků. Všem přítomným bylo jasné, že ve srovnání s předchozími ročníky se oblíbený Military fest zase o hodně posunul. A to nejen z původního prostoru, kde se konal, ale zejména ve své kvalitě. Večerník u toho pochopitelně nechyběl!

Čtvrtý ročník Military festu se rozjel ve velkém stylu. Po dopoledním zahájení napochodovala do ohraničeného prostoru římská vojska a od toho momentu se bylo neustále na co dívat i si leccos na vlastní kůži vyzkoušet. Organizačně nesmírně náročný program měl skutečně nebývalý spád a tak se diváci každou půlhodinu přenesli do jiného století, načež sledovali průběh bitvy mezi dvěma znepřátelenými armádami. Historické rozpětí přitom bylo obrovské, konkrétně od dob starého Říma až po žhavou současnost.

Letos měl navíc Military fest mezinárodní účast. Například při rekonstrukci bitvy, ve které se utkali Francouzi pod vedením Napoleona Bonaparta s Rusy a Prusy se představily i regimenty, které dorazily z Polska. „Ti vojáci mají víc životů, než naše kočka,“ komentoval s úsměvem malý Michal dění na bojišti, kde navzdory neustálé palbě nikdo stále neumíral.

Vskutku pozoruhodná byla rekonstrukce události, ke které skutečně došlo na česko-německých hranicích v předvečer druhé světové války v roce 1938. „Moc se mi líbilo, že akce byla podána jako příběh. Do jeho ztvárnění se zapojila spousta lidí a odsýpalo to. Člověk tak mohl vidět, jak v historii měly malé příčiny velké následky,“ zhodnotil vystoupení jeden z diváků.

Ani to však ani zdaleka nebylo vše, program byl i nadále nabitý. Jeho letošní novinkou byla módní přehlídka šatů z období první republiky, vrcholem celého dne se jako již tradičně stal výjev z konce druhé světové války.  Vedle toho diváci mohli sledovat obrovské množství moderní bojové techniky přímo v akci. V některých obrněncích se rodiče se svými ratolestmi za symbolické jízdné mohli také svézt. K dispozici jim byl dokonce i vrtulník.

Vše odsýpalo ráz na ráz zejména díky „vojensky“ pojaté organizaci. „Letos mě překvapila obrovská návštěvnost. Podle našich odhadů se tu objevilo kolem pěti tisíc lidí! Je to neskutečné číslo, obzvláště pokud si uvědomíte, kolik zajímavých akcí bylo na předposlední prázdninový víkend naplánováno,“ pochvaloval si úspěch sobotní akce Petr Kučera, předseda pořádajícího Association Military Fan (AMF) z Konice.

Faktem je, že akce podobného rozsahu se v celém kraji nekoná. „Bez podpory Olomouckého kraje, ministerstva obrany, řady místních podnikatelů a spousty kamarádů bychom nic podobného pořádat nemohli,“ upozornil Kučera, který na závěr celého programu ze všech stran přijímal poděkování za pořádání výtečného podniku. „V podobném duchu bychom chtěli Military fest udržet i pro příští rok. Jen bychom rádi představili i americké vojáky, kteří se zúčastnili bojů druhé světové války. Řada podnětů od lidí směřovala i k tomu, aby zde účastníci i diváci mohli kempovat. Na tomto ještě budeme muset zapracovat,“ pousmál se Kučera.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments