Příjemnou noc, dnes je sobota 20.7.2019
svátek slaví Ilja,
zítra Vítězslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

21 noc_kostelu1Celkem jedenáct svatostánků mohli navštívit prostějovští poutníci při letošní v pořadí již čtvrté Noci kostelů. Prohlédnout si skrytá zákoutí zdejších chrámů, dozvědět se něco víc o historii toho či onoho kostela a vyslechnout si hned několik koncertů přišly 24. května stovky účastníků.

Od roku 2005, kdy ve Vídni proběhla Noc kostelů úplně poprvé, aby se následně rozšířila i za hranice, uplynulo pět let a k mezinárodní akci se připojil i Prostějov. Letos jsme se mohli už počtvrté porozhlédnout po zdejších křesťanských modlitebnách a vzhledem k vysoké návštěvnosti tomu tak snad nebylo naposledy.

Kostel Povýšení sv. Kříže

Nejbohatší program už tradičně nabídl kostel Povýšení sv. Kříže, kde celou akci zahájil primátor města Miroslav Pišťák. Pak už ale na návštěvníky kostela čekal kytarový a následně varhanní koncert a velkolepá noční prohlídka kostela při svíčkách, kterou si vzali na starost studenti prostějovské SOŠ podnikání a obchodu. „Po nedávné bouřce jsme tu měli docela vážné problémy s elektřinou a obávali jsme se, jestli se vůbec bude hlavní prostějovský kostel moci zúčastnit Noci kostelů. Nakonec to ale díky malému božímu zázraku a šikovným rukám opravářů dobře dopadlo,“ usmívá se prostějovská organizátorka akce Jana Tobolová.

Prohlídka kostelní věže

Kostel Povýšení sv. Kříže si letos pro návštěvníky připravil opravdovou lahůdku. Úplně poprvé se v rámci této akce mohli ti skutečně tělesně zdatní vydat až na samý vrchol věže a dokonce si zazvonit na tamější zvon, není proto divu, že se před vstupními vrátky do věže tísnily davy zvědavých Prostějovanů, kteří si za žádnou cenu nechtěli nechat ujít unikátní pohled na naše město. I tady se průvodcovských baterek chopili studenti SOŠ podnikání a obchodu, jmenovitě pan Kryštof Halmo, který se nad rámec svých povinností věnoval opozdilcům z řad přítomných návštěvníků.

Kostel sv. Petra a Pavla

Římskokatolickým kostelem dvojice apoštolů Petra a Pavla se s úderem osmé hodiny rozezněl varhanní koncert Prostějovanům dobře známého varhaníka Ondřeje Muchy k poctě Johanna Sebastiana Bacha. „Prozatím máme víc než dvě stě návštěvníků,“ hlásí s úsměvem dobrovolnice zdejšího kostela.

Husův sbor

V křesťanském chrámu, stojícím na místě bývalé synagogy, se myslelo i na nejmenší návštěvníky. Hned po krátké modlitbě se na scéně objevilo prostějovské Divadlo Plyšového Medvídka, jehož herce měl následně vystřídat se svým vystoupením klaun. Ten se sice omluvil, ale děti o zábavu rozhodně nepřišly, navíc si každý mohl vylosovat speciálně vyrobenou hračku z balónků. „Vytáhla jsem si meč,“ chlubila se rodičům malá Eliška, která si podvečer v kostele evidentně užívala.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Kapucínský kostel dvojice věrozvěstů návštěvníky rozhodně nepřipravil o možnost komentovaných prohlídek málokdy přístupných zákoutí kostela. Navíc se tu nezapomnělo ani na mládež, svým vystoupením potěšila mladé i starší studentská folková skupina Chilly Weather. 

Kostel sv. Jana Nepomuckého a klášter Milosrdných bratří

Jediný prostějovský kostel, jehož dveře zůstaly návštěvníkům pro letošek uzavřeny. Z důvodu probíhajících restaurátorských prací se dveře kostela otevřou návštěvníkům znovu až na podzim.  

Ani zbylé svatostánky se nenechaly zahanbit, a tak si návštěvníci kostelů a kaplí v blízkosti svých domovů mohli vyslechnout skladby Bacha a Chopina (Sbor českých bratří), něco málo o historii a symbolice kostela (kostel sv. Josefa) nebo si zazpívat při kytaře (Kaple sv. Anny). Jen ale málokterý z poutníků si nechal ujít jízdu v historickém kočáře v režii známého Muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem. „Přesně tímto kočárem se za několik dní poveze i olomoucký arcibiskup Jan Graubner,“ nechal se slyšet Václav Obr, restaurátor a zakladatel Muzea kočárů, který mezi kostely svezl na unikátním vozítku bezpočet návštěvníků. Letošní nabídka Noci kostelů byla opravdu pestrá, ale i krátká, proto se málo komu povedlo sesbírat do poutnického pasu všechna dostupná razítka. Tak snad příště.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments