Dobré odpoledne, dnes je středa 15.7.2020
svátek slaví Jindřich,
zítra Luboš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 Wolker1Třetího ledna roku 1924 zemřel na následky zákeřné nemoci básník Jiří Wolker. Podle mnohých jde dodnes o nejvýznamnější osobnost Prostějova, přestože se tento proletářský umělec dožil pouze čtyřiadvaceti let. U jeho místa posledního odpočinku na Městském hřbitově v Prostějově položili představitelé magistrátu v pátek kytice a uctili tak jeho památku.

„Co si budeme povídat, je to náš nejznámější rodák, i když můžeme polemizovat o tom, že existují i významnější osobnosti. Ale když se jinde v republice zmíníte o Prostějovu, každému druhému se ihned vybaví právě Wolker,“ svěřila se Večerníku Ivana Hemerková, náměstkyně primátora statutárního města, která se pietního aktu u básníkova hrobu zúčastnila společně s primátorem Miroslavem Pišťákem a vedoucím odboru kultury a školství Františkem Říhou.

V roce jubilejního výročí básníkova úmrtí bude letos tak trochu výjimečný i tradiční festival poezie Wolkrův Prostějov. „Výjimečný bude v tom, že na oplátku pozveme na festival zástupce města Vysoké Tatry, neboť nedávno jsme také my absolvovali návštěvu na Slovensku při již padesátém ročníku Wolkrovy Poljanky. Bohužel, poezie a také Wolkerův odkaz se v posledních letech dostaly na pokraj zájmu mladých lidí v Prostějově. Důkazem toho bylo zrušení loňského oblastního kola festivalu pro absolutní nezájem z řad soutěžících. Tomu chceme letos zabránit a festival zatraktivnit. Já osobně jsem přesvědčena o tom, že básně Jiřího Wolkera mají co říct i dnešní mládeži. Vždyť skládal verše o lásce, naději a touze,“ dodala Hemerková. 

01 Wolker2

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-