Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 20.6.2019
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Hospoda v Malenách se o uplynulém víkendu stala epicentrem masopustního veselí. Tradiční průvod si tu uspořádali už před týdnem, díky čemuž se s patřičným odstupem i plným nasazením mohli pustit do masopustní merendy. V jejím závěru pak za velikého žalu pochovali basu. Už v sobotu tak v Malenách skončilo období hodování i veselí a nastala doba půstu. V Malenách masopustní rejdy organizují už pátým rokem.

„Letošní průvod začal bez problémů, úžasně pokračoval a skončil hrozně,“ shrnul dění s vševědoucím úsměvem stárek, který převzal vládu nad obcí. V průběhu večera pak za asistence kopařů chválil i trestal všechny z celkem jednadvaceti účastníků průvodu.

Pochvaly se dostalo zejména nevěstě, která během chození od stavení ke stavení dokonce porodila malého Zdeněčka. Na druhou stranu pokárání si od velmi přísného stárka vysloužili téměř všichni. Jako vůbec největší hříšník vynikl klokůň, což bylo prazvláštní stvoření s tělem klokana a hlavou koně. Klokůň sice zpočátku průvodu poskakoval i řehtal přesně, jak měl, v průběhu dne se však dopustil několika nepřístojností, což završil tím, že ztratil svoji koňskou hlavu. Za to si vysloužil ránu právem na zadek a jako odškodnění též jednu „rychlou“ štamprli.

V průběhu celého velice přátelského a veselého večera přítomní tancovali na písničky v podání Václava Procházky hrajícího na kytaru, klávesy i tzv. panovu flétnu. Jeho závěr ovšem ovládla zádušní mše za zcela jiný hudební nástroj. Během obřadu za zemřelou basu se smuteční řečníci s nadsázkou ohlédli za uplynulým rokem v obci, vzpomenuli na ty, kteří v jeho průběhu zemřeli, a v motlitbě vyslovili celou řadu velice bohulibých přání jako například, aby se „ženy se špičatými jazyky nerodily“.

Za velikého nářku pak všichni dali base sbohem, čímž ukončili období všeobecného veselí. O tom, že pochování basy nebylo pouze symbolickým aktem a s radovánkami je skutečně amen, se někteří obzvláště rozjaření hosté nepochybně přesvědčili už v neděli ráno. „Chtěl bych všem, kteří se na přípravě a oslavách masopustu u nás v Malenách podíleli moc poděkovat. Díky jejich aktivitě, kreativitě a potřebě bavit sebe i ostatní staré tradice nejen přežívají, ale hlavně tvoří i základ pro příjemné obveselení všech, co o to mají jen trochu zájem,“ vyjádřil se pro Večerník jeden z organizátorů malenských oslav Zdeněk Pecha.  

09 10 basa2 09 10 basa309 10 basa1 


Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ CANALL?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments