Dobré dopoledne, dnes je pondělí 25.5.2020
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Hospoda v Malenách se o uplynulém víkendu stala epicentrem masopustního veselí. Tradiční průvod si tu uspořádali už před týdnem, díky čemuž se s patřičným odstupem i plným nasazením mohli pustit do masopustní merendy. V jejím závěru pak za velikého žalu pochovali basu. Už v sobotu tak v Malenách skončilo období hodování i veselí a nastala doba půstu. V Malenách masopustní rejdy organizují už pátým rokem.

„Letošní průvod začal bez problémů, úžasně pokračoval a skončil hrozně,“ shrnul dění s vševědoucím úsměvem stárek, který převzal vládu nad obcí. V průběhu večera pak za asistence kopařů chválil i trestal všechny z celkem jednadvaceti účastníků průvodu.

Pochvaly se dostalo zejména nevěstě, která během chození od stavení ke stavení dokonce porodila malého Zdeněčka. Na druhou stranu pokárání si od velmi přísného stárka vysloužili téměř všichni. Jako vůbec největší hříšník vynikl klokůň, což bylo prazvláštní stvoření s tělem klokana a hlavou koně. Klokůň sice zpočátku průvodu poskakoval i řehtal přesně, jak měl, v průběhu dne se však dopustil několika nepřístojností, což završil tím, že ztratil svoji koňskou hlavu. Za to si vysloužil ránu právem na zadek a jako odškodnění též jednu „rychlou“ štamprli.

V průběhu celého velice přátelského a veselého večera přítomní tancovali na písničky v podání Václava Procházky hrajícího na kytaru, klávesy i tzv. panovu flétnu. Jeho závěr ovšem ovládla zádušní mše za zcela jiný hudební nástroj. Během obřadu za zemřelou basu se smuteční řečníci s nadsázkou ohlédli za uplynulým rokem v obci, vzpomenuli na ty, kteří v jeho průběhu zemřeli, a v motlitbě vyslovili celou řadu velice bohulibých přání jako například, aby se „ženy se špičatými jazyky nerodily“.

Za velikého nářku pak všichni dali base sbohem, čímž ukončili období všeobecného veselí. O tom, že pochování basy nebylo pouze symbolickým aktem a s radovánkami je skutečně amen, se někteří obzvláště rozjaření hosté nepochybně přesvědčili už v neděli ráno. „Chtěl bych všem, kteří se na přípravě a oslavách masopustu u nás v Malenách podíleli moc poděkovat. Díky jejich aktivitě, kreativitě a potřebě bavit sebe i ostatní staré tradice nejen přežívají, ale hlavně tvoří i základ pro příjemné obveselení všech, co o to mají jen trochu zájem,“ vyjádřil se pro Večerník jeden z organizátorů malenských oslav Zdeněk Pecha.  

09 10 basa2 09 10 basa309 10 basa1 


Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Místní nádraží rozkvetlo.

Na nástupišti prostějovského „místňáku“ se objevily truhlíky s maceškami, květiny vystříhané z papírů pak tvoří i výzdobu notně oprýskaných vstupních dveří do budovy, která je pod rizikem demolice. Do zvelebování nádraží se pustili nadšenci, kterým toto místo přirostlo k srdci. A povedlo se jim to!

Za dobrotu na žebrotu.

Pouhý měsíc fungovala bez problémů u Ptenského Dvorku samoobslužná pivní budka, kterou tam instaloval nadšenec Tomáš Bábek. Projíždějící cyklisté a výletníci se v době koronavirové nouze u ní zastavovali a tišili svoji žízeň pivem či limonádou. Na začátku minulého týdne někdo budku poničil a vykradl!

Total Comments

Osobnost týdne

TOMÁŠ PAVELKA

Česko má nového nejmladšího starostu a je jím teprve jednadvacetiletý student práv z Mořic na Prostějovsku. Zastupitelé jej zvolili do čela obce na svém pondělním zasedání.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

19

O tolik procent se během měsíce dubna zvýšil čistý počet nezaměstnaných na Prostějovsku! Aktuálně je na zdejší pobočce úřadu práce evidovaných 1 995 lidí bez práce, z toho 1 086 žen. Podíl nezaměstnaných se tak zvýšil na 2,7 procenta.

Total Comments

Výrok týdne

„ROZHODLI JSME SE, ŽE 1. MÁJ BUDE V ZÁŘÍ!“

Nový předseda prostějovských sociálních demokratů Bedřich Grulich o zrušené prvomájové veselici v Kolářových sadech.

Total Comments