Příjemnou noc, dnes je neděle 25.8.2019
svátek slaví Radim,
zítra Luděk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Hospoda v Malenách se o uplynulém víkendu stala epicentrem masopustního veselí. Tradiční průvod si tu uspořádali už před týdnem, díky čemuž se s patřičným odstupem i plným nasazením mohli pustit do masopustní merendy. V jejím závěru pak za velikého žalu pochovali basu. Už v sobotu tak v Malenách skončilo období hodování i veselí a nastala doba půstu. V Malenách masopustní rejdy organizují už pátým rokem.

„Letošní průvod začal bez problémů, úžasně pokračoval a skončil hrozně,“ shrnul dění s vševědoucím úsměvem stárek, který převzal vládu nad obcí. V průběhu večera pak za asistence kopařů chválil i trestal všechny z celkem jednadvaceti účastníků průvodu.

Pochvaly se dostalo zejména nevěstě, která během chození od stavení ke stavení dokonce porodila malého Zdeněčka. Na druhou stranu pokárání si od velmi přísného stárka vysloužili téměř všichni. Jako vůbec největší hříšník vynikl klokůň, což bylo prazvláštní stvoření s tělem klokana a hlavou koně. Klokůň sice zpočátku průvodu poskakoval i řehtal přesně, jak měl, v průběhu dne se však dopustil několika nepřístojností, což završil tím, že ztratil svoji koňskou hlavu. Za to si vysloužil ránu právem na zadek a jako odškodnění též jednu „rychlou“ štamprli.

V průběhu celého velice přátelského a veselého večera přítomní tancovali na písničky v podání Václava Procházky hrajícího na kytaru, klávesy i tzv. panovu flétnu. Jeho závěr ovšem ovládla zádušní mše za zcela jiný hudební nástroj. Během obřadu za zemřelou basu se smuteční řečníci s nadsázkou ohlédli za uplynulým rokem v obci, vzpomenuli na ty, kteří v jeho průběhu zemřeli, a v motlitbě vyslovili celou řadu velice bohulibých přání jako například, aby se „ženy se špičatými jazyky nerodily“.

Za velikého nářku pak všichni dali base sbohem, čímž ukončili období všeobecného veselí. O tom, že pochování basy nebylo pouze symbolickým aktem a s radovánkami je skutečně amen, se někteří obzvláště rozjaření hosté nepochybně přesvědčili už v neděli ráno. „Chtěl bych všem, kteří se na přípravě a oslavách masopustu u nás v Malenách podíleli moc poděkovat. Díky jejich aktivitě, kreativitě a potřebě bavit sebe i ostatní staré tradice nejen přežívají, ale hlavně tvoří i základ pro příjemné obveselení všech, co o to mají jen trochu zájem,“ vyjádřil se pro Večerník jeden z organizátorů malenských oslav Zdeněk Pecha.  

09 10 basa2 09 10 basa309 10 basa1 


Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments