Dobré dopoledne, dnes je středa 16.10.2019
svátek slaví Havel,
zítra Hedvika
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Připravit program pro návštěvníky celorepublikové akce NOC KOSTELŮ není nic jednoduchého. Zvlášť, pokud se to dělá pořádně, jako ve vrahovickém kostele sv. Bartoloměje. Večerník se u příležitosti letošního ročníku zajímal, jak je to nejen s organizací samotné události, ale i co všechno se ve zdejší farnosti chystá. K diktafonu jsme si pozvali toho nejpovolanějšího, administrátora farnosti Petra Matulu.

Po kolikáté už otevíráte dveře zdejšího kostela pro účastníky Noci kostelů?

„Letos je kostel sv. Bartoloměje ve Vrahovicích v rámci Noci kostelů zpřístupněn návštěvníkům počtvrté. Jeden rok jsme si dali pauzu, abychom získali trochu odstup a načerpali nové informace."

Jak náročné je připravit se na tuto celorepublikovou akci?

„Vždy záleží na tom, jestli má člověk kolem sebe lidi, kteří mají chuť do toho jít. V naší farnosti děláme celoročně spoustu věcí, připravujeme spoustu aktivit, takže dát dohromady přípravný tým bylo o poznání snazší než na začátku, kdy nikdo pořádně nevěděl, co od Noci kostelů čekat. Teď už víme, co všechno to obnáší a kolik času příprava zhruba zabere. Takže si rozdělíme různé aktivity a každý si pak připravuje tu svou a o to jde všechno rychleji.“ (úsměv)

U vás se pro zpřístupnění některých historických zajímavostí o kostele a farnosti užívají moderní technologie. To není příliš obvyklé...

„Kromě práce v kostele ještě učím na gymnáziu, kde jsou tyto prostředky běžné. Takto se dají informace zpřístupnit napříč generacemi, tak proč je nevyužít?“

Měli jste tu pro návštěvníky připravený velmi bohatý program, mimo prohlídky kostela i výstup na věž, četbu z kroniky, něco z hanáčtiny, výstavu biblí, zpěvníků a historických fotek kostela. Dá se říct, že je historie vaším koníčkem nebo tohle vše prostě patří k vaší profesi?

„Historie mě vždycky zajímala. Myslím si, že to souvisí s takovým tím všeobecným poznáním. Člověk potřebuje znát svou identitu, touží po pochopení, proč se tak lidé chovají, a to poznají právě z naší historie. Mně byla historie vždy blízká, takže když jsem sem přišel jako farář, tak jsem se snažil pro tu historii něco udělat. Jedním kroků byla digitalizace farní kroniky, vydáváme časopis Bartolomějské listy, kde předkládáme čtenářům na pokračování zdejší historické skutečnosti, vydali jsme pohlednice a záložky s tématikou zdejšího kostela a nyní jsme došli k takovému vysněnému cíli, jímž je vydání publikace. Podobná publikace o zdejším kostele dosud vydána nebyla, takže jde o první krůček, který by mohl odstartovat další zkoumání historie této oblasti.“

Prozradíte našim čtenářům, kdy bude publikace o kostele sv. Bartoloměje ve Vrahovicích dostupná veřejnosti a co bude jejím obsahem?

„Publikaci zpracovává pan doktor Karel Kavička, který už zpracoval spoustu obdobných publikací o jiných kostelích. Poslední v řadě byla kniha o poutním místě ve Křtinách, a když tuto publikaci dokončil, tak se mi poštěstilo dohodnout s ním spolupráci na knize o zdejším kostele. Od toho počátečního shromažďování informací z archivu a doplňování fotografií k výsledné publikaci to trvá zhruba rok, kdy přibližně čtrnáct dní trvá pak vytištění výsledku. Publikace bude ve formátu A5, měla by mít sto dvacet černobílých stran a čtyřiadvacet stran barevné přílohy. Uvidíme, jak se vše podaří, protože informace o Vrahovicích obecně nejsou zpracované, takže panu doktorovi dle jeho slov dělá značné potíže nezabřednout do moc velké hloubky tématu. Publikace by měla obsahovat kontinuitu všech zdejších farářů od čtrnáctého století do současnosti, bude tam zachycena i stručná historie Vrahovic od počátku do dnešní doby. Bude zahrnovat celou historii kostela a farnosti, výčet všech křížů a kaplí na území Vrahovic a Čehůvek. Chybět však bude část Držovice, která sice spadá pod farnost Vrahovice, ale v tak krátké době by nebylo v lidských silách možné zpracovat tak obsáhlé téma. Držovice mají totiž mnohem starší kořeny. Publikace bude obsahovat soustu zajímavých souvislostí. Dne 23. srpna budou tady ve Vrahovicích hody a v devět hodin hodová mše svatá, na jejímž závěru knihu slavnostně představíme a zájemci budou mít možnost si ji zakoupit."

Total Comments

 • GJW
 • Jaro pojištění
 • Ski půjčovna
 • ME korfbal
 • Dyne
 • Sad Smržice
 • Hokej Florýk
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments