Dobré ráno, dnes je pátek 19.7.2019
svátek slaví Čeněk,
zítra Ilja
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Připravit program pro návštěvníky celorepublikové akce NOC KOSTELŮ není nic jednoduchého. Zvlášť, pokud se to dělá pořádně, jako ve vrahovickém kostele sv. Bartoloměje. Večerník se u příležitosti letošního ročníku zajímal, jak je to nejen s organizací samotné události, ale i co všechno se ve zdejší farnosti chystá. K diktafonu jsme si pozvali toho nejpovolanějšího, administrátora farnosti Petra Matulu.

Po kolikáté už otevíráte dveře zdejšího kostela pro účastníky Noci kostelů?

„Letos je kostel sv. Bartoloměje ve Vrahovicích v rámci Noci kostelů zpřístupněn návštěvníkům počtvrté. Jeden rok jsme si dali pauzu, abychom získali trochu odstup a načerpali nové informace."

Jak náročné je připravit se na tuto celorepublikovou akci?

„Vždy záleží na tom, jestli má člověk kolem sebe lidi, kteří mají chuť do toho jít. V naší farnosti děláme celoročně spoustu věcí, připravujeme spoustu aktivit, takže dát dohromady přípravný tým bylo o poznání snazší než na začátku, kdy nikdo pořádně nevěděl, co od Noci kostelů čekat. Teď už víme, co všechno to obnáší a kolik času příprava zhruba zabere. Takže si rozdělíme různé aktivity a každý si pak připravuje tu svou a o to jde všechno rychleji.“ (úsměv)

U vás se pro zpřístupnění některých historických zajímavostí o kostele a farnosti užívají moderní technologie. To není příliš obvyklé...

„Kromě práce v kostele ještě učím na gymnáziu, kde jsou tyto prostředky běžné. Takto se dají informace zpřístupnit napříč generacemi, tak proč je nevyužít?“

Měli jste tu pro návštěvníky připravený velmi bohatý program, mimo prohlídky kostela i výstup na věž, četbu z kroniky, něco z hanáčtiny, výstavu biblí, zpěvníků a historických fotek kostela. Dá se říct, že je historie vaším koníčkem nebo tohle vše prostě patří k vaší profesi?

„Historie mě vždycky zajímala. Myslím si, že to souvisí s takovým tím všeobecným poznáním. Člověk potřebuje znát svou identitu, touží po pochopení, proč se tak lidé chovají, a to poznají právě z naší historie. Mně byla historie vždy blízká, takže když jsem sem přišel jako farář, tak jsem se snažil pro tu historii něco udělat. Jedním kroků byla digitalizace farní kroniky, vydáváme časopis Bartolomějské listy, kde předkládáme čtenářům na pokračování zdejší historické skutečnosti, vydali jsme pohlednice a záložky s tématikou zdejšího kostela a nyní jsme došli k takovému vysněnému cíli, jímž je vydání publikace. Podobná publikace o zdejším kostele dosud vydána nebyla, takže jde o první krůček, který by mohl odstartovat další zkoumání historie této oblasti.“

Prozradíte našim čtenářům, kdy bude publikace o kostele sv. Bartoloměje ve Vrahovicích dostupná veřejnosti a co bude jejím obsahem?

„Publikaci zpracovává pan doktor Karel Kavička, který už zpracoval spoustu obdobných publikací o jiných kostelích. Poslední v řadě byla kniha o poutním místě ve Křtinách, a když tuto publikaci dokončil, tak se mi poštěstilo dohodnout s ním spolupráci na knize o zdejším kostele. Od toho počátečního shromažďování informací z archivu a doplňování fotografií k výsledné publikaci to trvá zhruba rok, kdy přibližně čtrnáct dní trvá pak vytištění výsledku. Publikace bude ve formátu A5, měla by mít sto dvacet černobílých stran a čtyřiadvacet stran barevné přílohy. Uvidíme, jak se vše podaří, protože informace o Vrahovicích obecně nejsou zpracované, takže panu doktorovi dle jeho slov dělá značné potíže nezabřednout do moc velké hloubky tématu. Publikace by měla obsahovat kontinuitu všech zdejších farářů od čtrnáctého století do současnosti, bude tam zachycena i stručná historie Vrahovic od počátku do dnešní doby. Bude zahrnovat celou historii kostela a farnosti, výčet všech křížů a kaplí na území Vrahovic a Čehůvek. Chybět však bude část Držovice, která sice spadá pod farnost Vrahovice, ale v tak krátké době by nebylo v lidských silách možné zpracovat tak obsáhlé téma. Držovice mají totiž mnohem starší kořeny. Publikace bude obsahovat soustu zajímavých souvislostí. Dne 23. srpna budou tady ve Vrahovicích hody a v devět hodin hodová mše svatá, na jejímž závěru knihu slavnostně představíme a zájemci budou mít možnost si ji zakoupit."

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments