Jak jsme předeslali ve speciální příloze ŽIVOT VE MĚSTĚ, událo se toho v Prostějově během prvního pololetí opravdu dost. Zmíněný přídavek byl součástí tištěného vydání Večerníku minulé pondělí, ale k dispozici je i v těchto dnech ve všech městských institucích jako je například Informační centrum u radnice, kino Metro 70, Městské divadlo a další. Ukázkou tohoto výjimečného díla je pak část exkluzivního rozhovoru s prvním mužem radnice. František Jura (na snímku) je ve funkci již pátým rokem. Lídr hnutí ANO 2011 v Prostějově kromě jiného prozradil, že v průběhu energetické krize magistrát velice správně zareagoval na vývoj cen energií a ušetřil tak zhruba 70 milionů korun na provozních výdajích. Řeč se stočila i na celkové výsledky hospodaření města, naplánované investice i na vztahy mezi koalicí a opozicí v rámci prostějovského zastupitelstva.

* Celá Evropa má za sebou velmi těžké období, kdy například energetická krize a inflace postihly samozřejmě i naše město. Jak se podle vás Prostějov vyrovnal s těžkostmi této doby?

„Doba je opravdu mimořádně složitá. Sotva skončilo covidové období, musíme se vyrovnávat s následky probíhající války na Ukrajině a hospodářskými problémy. Nicméně naši občané nám ve volbách dali důvěru právě proto, že jsme v předcházejících letech problémy zvládli. Proto je nemůžeme zklamat. S kolegy děláme maximum pro to, aby se nám ve městě žilo dobře. K tomu patří uvážlivé hospodaření samosprávy i připravenost podat pomocnou ruku těm nejpotřebnějším, což mohou být jak občané, tak třeba i organizace působící na území města.“

* Ovlivnila energetická krize s inflací nějak negativně rozpočet města Prostějova?

„Prudký růst ceny energií se samozřejmě nevyhnul nikomu a město Prostějov v tomto není výjimkou. Ale díky našemu zodpovědnému přístupu se podařilo dosáhnout maxima možného. Samospráva tak například za elektřinu pro všechny městské budovy v Prostějově zaplatí asi o třicet milionů korun více než v předcházejících letech. V jednu chvíli byly ovšem ceny takové, že nám hrozil nárůst o sto milionů, což už by byla pro rozpočet velká rána! Ale my jsme se neunáhlili, počkali jsme na vhodnou chvíli, kdy stát ceny zastropoval, a pak jsme je zafixovali. Považuji to za mimořádně vydařené řešení složité situace. Asi nás za to nikdo nepochválí, protože jsme se s tím nikde příliš nechlubili, ale ušetřili jsme takto městu asi sedmdesát milionů korun na provozních výdajích, které můžeme dát například na investice.“ (pousměje se) Velkou zásluhu na tomto skvělém výsledku má tým zaměstnanců našeho magistrátu, zejména pak Kateřina Vosičková pracující jako energetik města.“

* Co se podle vás v Prostějově během prvního pololetí tohoto roku nejvíce povedlo a na co jste nejvíce hrdý?

„Už druhé volební období kladu mimořádně velký důraz na vzdělání, ve kterém vidím klíč k budoucnosti našeho města. A proto mám velkou radost, že se nám letos podařilo získat velkou dotaci na modernizaci učeben základní školy v Palackého ulici. Žáci budou díky tomu pracovat s moderní technikou a připravovat se na svět, který se nám mění doslova před očima. Bude to stát celkem třiadvacet milionů korun, ale pětaosmdesát procent nákladů pokryje evropská dotace. Jsme také na dobré cestě získat příští rok ještě padesát milionů korun na modernizaci učeben pro další čtyři základní školy. Projekty počítají i s vybavením pro praktické vyučování. Tyto dvě dotace jsou zásadním vkladem pro modernizaci výuky prostějovských dětí a já věřím, že se to na kvalitě jejich vzdělání v dobrém smyslu slova projeví.“