Marcela Župková (na snímku), náměstkyně primátora Statutárního města Prostějova, která má v gesci sociální oblast, je ve funkci první volební období. Jak sama říká, práce ji naplňuje, stejně jako samotná sociální péče a bytová otázka.

Na této pozici může uplatnit zkušenosti, které po tři období získávala jako členka zastupitelstva, potažmo Rady města Prostějova: „Jsem zvyklá pracovat zodpovědně, po celou dobu jsem se těmto oblastem věnovala, a navíc navazuji na práci mé předchůdkyně Aleny Raškové, která je mi dodnes velmi nápomocná,“ prozradila Župková.

* Pohled do vaší práce začneme těmi nejmenšími. Koho považujete v této oblasti za stěžejního?

„Velmi mě těší, že v Prostějově máme Mateřské centrum Cipísek. Programy pro celé rodiny, které poskytuje už od roku 1999, prošly tisíce dětí a rodičů. Cipísek umožňuje rodičům prožít klíčové první roky rodičovství nejen jako starost, ale jako příležitost k rozvoji dětí i dospělých. Město provoz dotuje pravidelně každý rok, zejména po roce 2018, kdy stát tomuto zařízení razantně snížil příspěvky na provoz. Činnost centra je v našem městě velice potřebná a žádaná, Cipísek je v podstatě po celou dobu provozu maximálně vytížen. Pro letošní rok se od nás dočká finanční injekce dvě stě tisíc korun.“

* Co říkáte na poskytování péče v oblasti mentálně či tělesně postižené mládeže a dětí?

„V Prostějově se angažují dva subjekty, Lipka z.s. a Střední škola, základní škola a mateřská škola Jistota o.p.s. Za vznikem Lipky stála již zesnulá Renata Čekalová, které se za tři desítky let spojením sil rodičů, přátel i odborníků podařilo vybudovat zařízení poskytující dětem s postižením a jejich rodinám adekvátní služby v oblasti zdravotní, rehabilitační, vzdělávací i sociální péče. Navíc se podařilo vybudovat nejen chráněné bydlení, ale i sociálně terapeutickou dílnu v podobě cukrárny. Provoz Lipky město v letošním roce dotuje částkou šest set padesát tisíc korun.“

* Které další prostějovské subjekty ze sociální oblasti město finančně dotuje?

„Velkou měrou podporujeme Charitu Prostějov, která na odlehčovací služby, chráněné bydlení a pečovatelskou službu letos obdrží tři sta devadesát tisíc korun. Charita vyvíjí velmi rozmanitou činnost, a to od zmíněné pečovatelské služby přes odlehčovací službu, rehabilitaci až po provozování charitního šatníku. Její práce je pro naše město a jeho obyvatele nesmírně cenná. Finanční podporu v letošním roce obdržely – ať na jednorázové, či celoroční akce – organizace se sociálním programem. SOS Dětské vesničky, Kompas Prostějov na rodinné mediace ve výši sto patnáct tisíc korun, Podané ruce o.p.s. na tři projekty obdrží čtyři sta devadesát tisíc korun, Pomocná ruka na pomoc starým a handicapovaným občanům, z.s. na osobní asistenci sto padesát tisíc korun a Potravinová banka Olomouckého kraje sedmdesát tisíc korun. Největší finanční injekci pak město přikleplo Azylovému centru, a to osm set tisíc korun na dofinancování provozu pěti sociálních služeb.“

* Co je podle vás největší problém sociální oblasti?

„Sociální služby v Prostějově jsou kvalitní a dostupné, v některých oblastech ale bojujeme s nedostatkem kapacit. Jde zejména o domovy pro seniory, které jsou v Prostějově dva. Jeden v Centru sociálních služeb v Lidické ulici, druhý v Nerudově ulici. Oba jsou dlouhodobě zaplněny a čekací lhůty jsou v řádech měsíců, ne-li roků. I když obě organizace dotujeme, zřizovatelem je Olomoucký kraj. Ani v jeho možnostech není objem zařízení zvýšit. Stejný problém je s umístěním osob s Alzheimerovou chorobou. Domov, který funguje v CSS, je jedním z mála v kraji a je stabilně obsazen. Lidí, kteří by do domova chtěli umístit rodinného příslušníka, jsou desítky. Vyhovět jim ale nelze.

Stejně tak se dlouhodobě potýkáme s umísťováním nemocných bezdomovců. Po pobytu v nemocnici mohou být nějaký čas v léčebně dlouhodobě nemocných, ale jejich další osud je většinou smutný. Nikdo je nechce, nemají příjem, aby si mohli služby zaplatit. Nám se naštěstí povedlo navázat spolupráci s Armádou spásy v Šumperku, která tyto lidi přebírá pod sebe a umísťuje je ve svém zařízení. I proto od nás dostala finanční podporu ve výši dvacet tisíc korun.“

* Kam ještě putují městské peníze?

„Prostějov finančně podporuje i organizaci poskytující nemocným poslední službu. Jde o Hospic na Svatém Kopečku, který je zaměřen na paliativní péči. Nyní se tam starají o pět klientů z Prostějova.

Přispíváme i Domovům seniorů v Soběsukách a Jesenci, finance dostávají Maltézská pomoc, Náruč dětem atd. Ti všichni se rovněž starají o prostějovské klienty.“

* Jak jste zmínila, Azylové centrum dostalo 800 tisíc korun na dofinancování provozu pěti sociálních služeb. Které to jsou?

„V první řadě je to Azylový dům pro muže a ženy, kde je poskytována sociální pobytová služba osobám od 18 do 80 let v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Klienti jsou ubytováni v jedno až třílůžkových pokojích, mají k dispozici kuchyňku, dále pokoj se šatní skříní a válendou. Sociální zařízení včetně sprch je společné. Klienti dostanou ložní soupravu a povlečení a mají k dispozici automatickou pračku. Přednostně jsou ubytováváni muži a ženy z Prostějova a okolí. V Azylovém domě je jedenatřicet míst pro muže a devět pro ženy. Druhou službou je Azylový dům pro osamělé rodiče s dětmi. Tato pobytová služba je určena pro osamělé rodiče od 18 do 64 let s dětmi, kteří se nacházejí ve složité životní a sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Azylový dům je provozován v jedné budově s deseti bytovými jednotkami. Kapacita je deset rodičů a maximálně třicet dětí. Velkým přínosem je sociální pracovník, který pracuje s klienty po dobu jejich pobytu v Azylovém domě, pomáhá řešit jejich sociální situaci a záležitosti v rámci individuálních plánů. Třetí v řadě je pak noclehárna. Klienti mají k dispozici sociální zařízení, sprchy, pračku k vyprání osobního prádla, kuchyňku, kde si mohou uvařit kávu, čaj nebo jednoduché jídlo. Služba je poskytována každý den, v letním období, což je duben až září, od devatenácti hodin do osmé hodiny ranní, v zimním období od října do března pak od sedmnáct do osmi hodin. První noc je zdarma, každá další stojí pětaosmdesát korun za noc u jednolůžkového, pětasedmdesát korun stojí noc u vícelůžkového pokoje. Kapacita nocleháren je jedenadvacet míst pro muže a čtyři pro ženy.“

* To ale není všechno…

„Čtvrtou službou je nízkoprahové denní centrum, které poskytuje ambulantní sociální službu rizikovým skupinám osob, ženám i mužům v nepříznivé sociální situaci se ztrátou bydlení. Poskytuje pomoc při zabezpečení hygieny, stravy a pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a obstarávání osobních záležitostí. V nízkoprahovém denním centru jsou vytvořeny podmínky pro osobní hygienu klientů a možnost vyprání prádla. Služba je poskytována bezplatně. Klienti dostanou oběd formou hotové stravy, polévku, kávu, čaj. Cílem je také snížení kriminality této skupiny obyvatel a navrácení do normálního života. Kapacita nízkoprahového denního centra je patnáct míst pro muže a šest pro ženy. Služba je zcela zdarma, včetně výše uvedené stravy.“

* Poslední službou je terénní program. Jak to vypadá v praxi?

„Jedná se o pomoc potřebným lidem v situacích, jako je stav ohrožení, tísně, krize, nouze, závislosti, jiné oslabení nebo vyloučení člověka z běžného života. Záměrem programu v regionu Prostějov je monitorování výskytu lidí bez přístřeší, jejich vyhledávání, minimalizace rizika jejich způsobu života. Zavedení dialogu s nimi, navázání prvotního kontaktu, nabídnutí konkrétní pomoci – nabídka služeb, v první fázi například návštěvu v NDC. Cílem je také zvýšení informovanosti a orientace lidí žijících dlouhodobě na ulici, orientace v osobní situaci a zvýšení odpovědnosti za svůj vlastní život a dále motivace k řešení situace.“

* Vzhledem k rozsahu činnosti v Azylovém centru se nabízí otázka, zda se nebude rozšiřovat?

„Ano, přibydou nové kontejnery pro sociální bydlení. Budou dva, každý pro pět lidí, ve třetím bude sociální zařízení. Pokud vše dobře půjde, mohly by v centru stát do konce roku.“