Primátor Prostějova František Jura (ANO 2011) je znám svými zásadami a také přímými názory. Věci dokáže často pojmenovat pravými jmény, přestože se mnohdy může dostávat do konfliktu s názory jinými. V posledním interview zhodnotil první muž Prostějova nejen Hanácké slavnosti či slavnostní ceremoniál k předávání Cen města Prostějova, ale dotknul se také ožehavých témat, jakými jsou například vládní úsporný balíček, hrozba omezení stavebních investic v Prostějově či „děravá“ střecha na zimáku.

* Město má za sebou letošní hody. Jak se za akcí ohlížíte?

„Myslím, že tradice zděděné po našich předcích máme ctít a pokud možno uchovávat pro další generace. Proto mají prostějovské Hanácké slavnosti mou podporu a moc rád se jich účastním. Ale nejen to. Je to především opravdu krásná akce, která je mi velmi blízká. Vyrostl jsem na hanáckém venkově a na nic důležitého ze svého mládí jsem nezapomněl. Na podobných akcích si vždy znovu uvědomím, jak důležitou roli hrála v životě našich předků půda, kolik sil museli vynaložit během dřiny na polích, jak byli závislí na počasí a jak důležité bylo zajistit základní živobytí pro členy své rodiny. Dnes jsme obklopeni moderní technikou, ale bez zemědělství se stále neobejdeme. A Hanácké slavnosti oslavující konec žní na polích nám to znovu a znovu připomínají. Zároveň mám radost, že se kulturní tradice daří udržovat i u nejmladší generace. Je skvělé vidět všechny folklórní soubory, potkávat Hanáky a Hanačky všech generací v krojích a poslouchat krásnou hudbu, která přetrvala staletí. Všechno to k Prostějovu a Prostějovsku patří.“

* Minulý týden byly rozdány Ceny města Prostějova za loňský rok. Jaké jsou vaše dojmy z této akce?

„Bylo to velmi důstojné, velmi dojemné a velmi povznášející. Důstojnost celému ceremoniálu dodávají nejen nádherné prostory naší obřadní síně, ale také oceňované osobnosti. Já jsem samozřejmě jejich medailonky četl mnohokrát, protože zářijovému předávání cen předcházely nominace, výběr a schválení laureátů. Ale pokaždé mě znovu potěšilo, kolik osobností je spojeno s naším městem. Dojemné bylo vzpomínání na osobnosti, které už si cenu nemohly převzít osobně, protože nejsou mezi námi. Chybějí nejen svým blízkým, ale nám všem. A povznášející byla mimo jiné řeč herecké legendy Ladislava Županiče, jenž se při závěrečném poděkování vyznal ze své lásky k rodnému Prostějovu a krásně vzpomínal na své mládí, první lásky i první divadelní role. V jeho slovech byl pevný vztah k rodnému městu, ale také nadhled a životní moudrost. Moc mě to dojalo a musím mu i touto cestou za jeho slova poděkovat.“

* V posledních dnech v médiích rezonoval také dopis primátorů statutárních měst nejvyšším ústavním činitelům varující před takzvaným vládním úsporným balíčkem. Co vás vedlo k jeho podpisu?

„Především to byla obava o rozpočet našeho města. Musím zopakovat, že Prostějov dlouhodobě hospodaří velmi dobře. Nemáme žádné dluhy, naopak se nám na účtech podařilo naspořit zhruba 300 milionů korun určených například na investice nebo na mimořádné výdaje. My tyto peníze v zásadě potřebujeme na spolufinancování projektů z různých dotačních programů, na kterých se finančně podílíme, jinak bychom se o ně vůbec nemohli ucházet. To je myslím pro každého pochopitelné.“

* Ale proč ten dopis?

„Stát se nám chystá výrazně omezit příjmy. Pokud vláda chce konsolidovat veřejné finance, a já s tím v zásadě souhlasím, měla by začít primárně u sebe. A to se bohužel neděje. Ve zmíněném balíčku, ale také v dalších opatřeních připravuje například změny v oblasti daně z nemovitosti a ve výnosech ze sázení a chce přenést povinnosti placení asistentů ve školách na obce. Má v plánu snížit také příspěvek na takzvaný výkon státní správy, což jsou peníze pro náš magistrát. Když naši odborníci odhadli celkový dopad všech opatření, dostali se až k částce 150 milionů korun ročně. To je pro nás naprosto neakceptovatelné. Mohlo by to výrazně zasáhnout do hospodaření města včetně vynucené redukce investic, a s tím myslím žádný rozumně uvažující zastupitel našeho města nemůže souhlasit. To přece nemůže nikdo myslet vážně. A nejde jen o naše občany, Prostějov je centrum celého regionu. Kam budou jezdit obyvatelé Bedihoště, Olšan nebo třeba Konice za kulturou?“

* Mohl by takzvaný úsporný balíček omezit také investice Prostějova?

„Naše město je každoročně schopno investovat z našeho rozpočtu asi 200 milionů korun, ostatní položky tvoří mandatorní výdaje. Úspěšní jsme v žádostech o dotace, kdy ještě v letošním a příštím roce očekáváme možné dotace až ve výši 300 milionů korun. Abychom mohli nadále zvelebovat naše město a poskytovat všechny služby jako doposud, nemůžeme s takovým návrhem souhlasit. Naprosto zarážející jsou komentáře poslankyně Hany Naiclerové, která by jako člen hnutí STAN měla hájit zájmy obcí a měst. Je zřejmé, že paní poslankyně pro naše město a region nikdy nic neudělala a taky neudělá. Viz můj osobní dopis, kdy jsem ji žádal, aby intervenovala u ministra Rakušana v otázce rušení poboček České pošty u nás v Prostějově. Neudělala samozřejmě vůbec nic. Tak jako hlasovala o změně zákona o valorizaci penzí a tím naše důchodce obrala o zákonný nárok na zvýšení jejich důchodů. Bohužel i takoví poslanci zastupují naše město a náš region.“

* Velkým tématem posledních dní je nedohrání hokejového zápasu domácích Jestřábů s béčkem Pardubic. Důvodem bylo protečení vody ze střechy zimního stadionu až na hrací plochu. Už víte, co se přesně stalo?

„Především musím odmítnout zvěsti o tom, že je střecha našeho zimního stadionu v havarijním stavu, dokonce že město zanedbalo její údržbu, tak to není. Bohužel došlo k souběhu několika jevů, které na sebe běžně nenavazují. Nejprve panovaly velmi vysoké teploty, které střechu rozpálily. Materiál, v tomto případě kov, se mírně roztáhl a přestal dokonale těsnit a do toho přišel opravdu silný déšť. Problém se samozřejmě netýkal celé střechy, ale ke vzniku situace stačil lokální problém. Všem je nám samozřejmě líto, že se to stalo. Situací se zabýváme a budeme ji řešit.“

* Jaké to řešení bude?

„V první řadě už střechu prohlédli odborníci na práci ve výškách, aby poškozené místo opravili. To už se stalo a žádný podobný problém proto aktuálně neočekáváme. Kromě toho samozřejmě nechceme jen zalátat jedno místo a čekat na možné opakování situace. Stav celé střechy proto necháme posoudit odborníky, kteří nám poradí, jak dále postupovat.“

* Přikláníte se k možnosti vyměnit celou střechu?

„Zatím rozhodně ne. Výměna střechy by znamenala obrovskou investici. Bavíme se o částce od šedesáti do sto milionů korun. Rozhodnout o takové věci na základě jednoho zatečení střechou mi nepřijde racionální. Vybudování nové střechy by mimo jiné znamenalo, že bude hala jednu sezónu mimo provoz. V současné situaci mi to nepřijde možné. Až bude jednou stát druhá menší hala, bude to přece jen snazší. Ale nyní by se všechny hokejové týmy a všichni sportovci využívající ledovou plochu na rok museli přesunout někam jinam. Dále je střecha stadionu jednou z unikátních dominant města, o kterou bychom se neměli nechat jen tak lehkovážně připravit. A v neposlední řadě ještě na současnou podobu nevypršela autorská práva a s jakoukoliv změnou by museli souhlasit dědicové architekta, který dílo navrhl. Když dám toto všechno na misku vah a na druhou misku dám jednu konkrétní událost, kdy střechou zatekla voda, není pro mě těžké říci, že s výměnou střechy prozatím nepočítám.“

* Jaké investice město v posledních letech v případě zimního stadionu udělalo a kolik to zhruba stálo?

„Během několika posledních let jsme do hokeje vložili asi 120 milionů korun. Postavili jsme zázemí se šatnami pro všechny hokejové týmy asi za 90 milionů korun, dalších téměř 30 milionů stála výměna takzvaných skleněných kopilitů a kompletní výměna sedaček pro diváky. To jsou obrovské peníze. Nyní byla v plánu rekonstrukce střechy za dalších zhruba 50 milionů, nicméně určitě neměla přijít na řadu letos ani příští rok, to byl spíše výhled do budoucna. Uvidíme, co nám na stav střechy řeknou odborníci a jaká budou jejich doporučení. My jsme samozřejmě připraveni udělat maximum pro to, aby provoz haly běžel dál pokud možno bez přerušení.“