Dobrý podvečer, dnes je sobota 20.10.2018
svátek slaví Vendelín,
zítra Brigita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V dalším díle Večerník oslovil jednoho z nejdéle sloužících komunálních politiků Václava Šmída. Jako bývalého krajského zastupitele jej stále zajímají i regionální témata, proto jedna z otázek směřovala i na nejnovější problém v hromadné dopravě. Člen KSČM také krátce nastínil priority pro zbývající měsíce tohoto volebního období.

* Aktuálně hýbe městem záležitost provizorního parkoviště v prostoru bývalé sodovkárny ve spojitosti s vleknoucí se kauzou Manthellan. Co říká na nejnovější vývoj?
„Svévolné odstranění zátarasů z odstavné plochy po sodovkárně, přičemž nejedná se o oficiální parkoviště, jedním z opozičních zastupitelů mohu přirovnat ke ´klukovině´, kterou v následujících jednáních s městem Manthellan určitě využije ve svůj prospěch. Nevím, co ve skutečnosti zastupitel Navrátil a jeho přátelé akcí sledovali, ale zpřístupnění v té době již uzavřené, částečné rozkopané a neurovnané plochy používané pro odstavení vozidel nebylo dle mého názoru jejich hlavním cílem, jak uvádějí. Možná, že toto nezákonné jednání byla jejich první předvolební akce... Argument, že smlouva o nájmu pozemků skončila dne 31. prosince 2017, je jen jedním z výkladů podepsané smlouvy. A i kdyby již smlouva opravdu neplatila, nemůže přece občan města, tím méně jeho zastupitel, bez předchozího povolení a projednání na magistrátu nakládat s městským majetkem, jak uzná sám za vhodné! Představte si, že obyvatelé našeho města si vezmou příklad z části našich opozičních zastupitelů a po jejich vzoru vezmou ´správu majetku města´ do svých rukou?! Může to vést k jedinému - k anarchii!“
* A jaký je váš obecný názor na celou záležitost?
„Výstavba Galerie společností Mantellan se již nejen dle mého názoru neúměrně zpožďuje. Může za to nejednoznačná smlouva o její výstavbě na straně jedné, ale z velké části i investor. Zastávám názor, že ten kdo chce - cestu najde, kdo nechce - hledá problémy. V případě, že by byl zájem něco rychle postavit, některé objekty již mohly sloužit svému účelu. Nebo se skrývá za celou kauzou úplně něco jiného?“
* Počátkem ledna spoustu občanů rozladily zfušované změny jízdních řádů. Snažíte se nějakým způsobem, byť v omezených možnostech, lidem pomoci?
„Otázka by měla spíše směřovat k Olomouckému kraji, který za koordinaci jízdních řádů zodpovídá a má k tomu zřízenou organizaci. Vím, že tato organizace pracovala v době, kdy jsem byl krajským zastupitelem, celkem dobře, vykazovala dobré výsledky. Nevím, co se za poslední tři roky přihodilo, s provedenou výměnou ředitele budou jistě následovat další opatření ke zlepšení současného stavu. Vzniklou situaci jsem projednal s krajským zastupitelem, který jistě těchto poznatků využije.
* Jak vnímáte tlak na podnikání drobných místních dopravců ze strany nadnárodní společnosti?
„Vzniklou situaci vnímám tak jako každý občan, kterého se nové jízdní řády dotkly. Tedy reálně... (pousměje se) Je třeba si uvědomit, že žijeme v kapitalistické společnosti, ve které nemilosrdně vládne neviditelná ruka trhu. Je to obdoba tlaku supermarketů na malé prodejny. Projedete-li se po regionu, zjistíte, kolik kdysi prosperujících prodejen a venkovských hospůdek je uzavřených, protože nemohou cenami konkurovat silným obchodním řetězcům. Obdobné je to i v dopravě. I když zde je situace pro malé dopravce příznivější, protože mohou dosáhnout na různé dotace, bez kterých jak nadnárodní společnosti, tak i oni nemohou existovat.“
* Vám stejně jako ostatním zastupitelům zbývá tři čtvrtě roku mandátu. Jak jej ještě hodláte využít, tedy čeho byste chtěl do konce volebního období dosáhnout?
„Je to téměř neuvěřitelné, ale další volební období končí. Vzhledem k tomu, že jsem v komunální politice s krátkou přestávkou od roku 1981, již ani nevím kolikáté. Mám-li jej krátce zhodnotit, myslím si, že se ve městě udělalo kus poctivé práce. Město je ve srovnání s jinými městy upravené, čisté, realizovaly se rozsáhlá výsadba a údržba zeleně, nastartovala se revitalizace sídlišť a dalších částí města. Byly provedeny stovky investičních akcí ve prospěch občanů, desítky dalších se připravují. Nemalé prostředky jsou vydávané na kulturu, sport, do sociální oblasti a formou dotací na činnost různých organizací, ale i jednotlivců.
Ve zbývajícím volebním období se budu snažit naplňovat základní dokument města, což je jeho rozpočet, ve kterém jsou obsažené cíle pro letošní rok, a samozřejmě budu usilovat o plnění volebního programu KSČM. Vedle realizace akcí plánovaných na tento rok bude třeba aktivně vstupovat do jednání se společností Manthellan, ve spolupráci s krajem pohlídat výstavbu severního obchvatu, připravovat výstavbu aquaparku s krytým bazénem, dalšího komunitního domu, opravy komunikací a pracovat na přípravě mnoha dalších akcí, které již bude projednávat nové zastupitelstvo města.“

Total Comments

  • finsys
  • kostelec n h
  • stavebniny
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s novou vládou prostějovské radnice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Babí léto v plné kráse.

Po celý uplynulý týden panovalo v  prostějovském regionu příznivé počasí, které svádělo k podzimním procházkám. Leckde dokonce padaly i rekordní teploty, když se rtuť teploměru vyšplhala až k 23 stupňům. Nechme se překvapit, jak dlouho prosluněné nebe vydrží.

Vůně punče se prodražila.

Je to zřejmě to nejlepší pro každého návštěvníka, tak proč tomu nedat za ucho? Prostějovští radní schválili navýšení poplatku pro prodejce alkoholu během vánočního jarmarku, tudíž letos stánkaři prodávající punč a další alkoholové dobroty zaplatí až 1 250 korun za den.

Total Comments

Osobnost týdne

BOLEK A VLADIMÍR POLÍVKOVI
polivkovi copyKonečně! Po mnoha peripetiích a dvou odkladech dorazil do Prostějova Bolek Polívka se synem Vladimírem. V Městském divadle v Prostějově jim aplaudovalo dlouho dopředu vyprodané hlediště, protože jejich kus Šašek a syn je opravdu famózní.

Total Comments

Číslo týdne

 1725
Přesně tolik lidí bez zaměstnání eviduje aktuálně Úřad práce v Prostějově. Z uvedeného počtu je 990 žen. Pozoruhodným faktem je, že jako v jednom z mála měst v republice je zde počet hlášených volných míst větší než počet nezaměstnaných! .

Total Comments

Výrok týdne

„PTEJTE SE, NA CO CHCETE,
ODPOVÍM, NA CO CHCI JÁ!“

S úsměvem od ucha k uchu přivítala novináře na středeční tiskové konferenci rady města primátorka Alena Rašková

Total Comments