Dobré ráno, dnes je pondělí 19.2.2018
svátek slaví Patrik,
zítra Oldřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V dalším díle Večerník oslovil jednoho z nejdéle sloužících komunálních politiků Václava Šmída. Jako bývalého krajského zastupitele jej stále zajímají i regionální témata, proto jedna z otázek směřovala i na nejnovější problém v hromadné dopravě. Člen KSČM také krátce nastínil priority pro zbývající měsíce tohoto volebního období.

* Aktuálně hýbe městem záležitost provizorního parkoviště v prostoru bývalé sodovkárny ve spojitosti s vleknoucí se kauzou Manthellan. Co říká na nejnovější vývoj?
„Svévolné odstranění zátarasů z odstavné plochy po sodovkárně, přičemž nejedná se o oficiální parkoviště, jedním z opozičních zastupitelů mohu přirovnat ke ´klukovině´, kterou v následujících jednáních s městem Manthellan určitě využije ve svůj prospěch. Nevím, co ve skutečnosti zastupitel Navrátil a jeho přátelé akcí sledovali, ale zpřístupnění v té době již uzavřené, částečné rozkopané a neurovnané plochy používané pro odstavení vozidel nebylo dle mého názoru jejich hlavním cílem, jak uvádějí. Možná, že toto nezákonné jednání byla jejich první předvolební akce... Argument, že smlouva o nájmu pozemků skončila dne 31. prosince 2017, je jen jedním z výkladů podepsané smlouvy. A i kdyby již smlouva opravdu neplatila, nemůže přece občan města, tím méně jeho zastupitel, bez předchozího povolení a projednání na magistrátu nakládat s městským majetkem, jak uzná sám za vhodné! Představte si, že obyvatelé našeho města si vezmou příklad z části našich opozičních zastupitelů a po jejich vzoru vezmou ´správu majetku města´ do svých rukou?! Může to vést k jedinému - k anarchii!“
* A jaký je váš obecný názor na celou záležitost?
„Výstavba Galerie společností Mantellan se již nejen dle mého názoru neúměrně zpožďuje. Může za to nejednoznačná smlouva o její výstavbě na straně jedné, ale z velké části i investor. Zastávám názor, že ten kdo chce - cestu najde, kdo nechce - hledá problémy. V případě, že by byl zájem něco rychle postavit, některé objekty již mohly sloužit svému účelu. Nebo se skrývá za celou kauzou úplně něco jiného?“
* Počátkem ledna spoustu občanů rozladily zfušované změny jízdních řádů. Snažíte se nějakým způsobem, byť v omezených možnostech, lidem pomoci?
„Otázka by měla spíše směřovat k Olomouckému kraji, který za koordinaci jízdních řádů zodpovídá a má k tomu zřízenou organizaci. Vím, že tato organizace pracovala v době, kdy jsem byl krajským zastupitelem, celkem dobře, vykazovala dobré výsledky. Nevím, co se za poslední tři roky přihodilo, s provedenou výměnou ředitele budou jistě následovat další opatření ke zlepšení současného stavu. Vzniklou situaci jsem projednal s krajským zastupitelem, který jistě těchto poznatků využije.
* Jak vnímáte tlak na podnikání drobných místních dopravců ze strany nadnárodní společnosti?
„Vzniklou situaci vnímám tak jako každý občan, kterého se nové jízdní řády dotkly. Tedy reálně... (pousměje se) Je třeba si uvědomit, že žijeme v kapitalistické společnosti, ve které nemilosrdně vládne neviditelná ruka trhu. Je to obdoba tlaku supermarketů na malé prodejny. Projedete-li se po regionu, zjistíte, kolik kdysi prosperujících prodejen a venkovských hospůdek je uzavřených, protože nemohou cenami konkurovat silným obchodním řetězcům. Obdobné je to i v dopravě. I když zde je situace pro malé dopravce příznivější, protože mohou dosáhnout na různé dotace, bez kterých jak nadnárodní společnosti, tak i oni nemohou existovat.“
* Vám stejně jako ostatním zastupitelům zbývá tři čtvrtě roku mandátu. Jak jej ještě hodláte využít, tedy čeho byste chtěl do konce volebního období dosáhnout?
„Je to téměř neuvěřitelné, ale další volební období končí. Vzhledem k tomu, že jsem v komunální politice s krátkou přestávkou od roku 1981, již ani nevím kolikáté. Mám-li jej krátce zhodnotit, myslím si, že se ve městě udělalo kus poctivé práce. Město je ve srovnání s jinými městy upravené, čisté, realizovaly se rozsáhlá výsadba a údržba zeleně, nastartovala se revitalizace sídlišť a dalších částí města. Byly provedeny stovky investičních akcí ve prospěch občanů, desítky dalších se připravují. Nemalé prostředky jsou vydávané na kulturu, sport, do sociální oblasti a formou dotací na činnost různých organizací, ale i jednotlivců.
Ve zbývajícím volebním období se budu snažit naplňovat základní dokument města, což je jeho rozpočet, ve kterém jsou obsažené cíle pro letošní rok, a samozřejmě budu usilovat o plnění volebního programu KSČM. Vedle realizace akcí plánovaných na tento rok bude třeba aktivně vstupovat do jednání se společností Manthellan, ve spolupráci s krajem pohlídat výstavbu severního obchvatu, připravovat výstavbu aquaparku s krytým bazénem, dalšího komunitního domu, opravy komunikací a pracovat na přípravě mnoha dalších akcí, které již bude projednávat nové zastupitelstvo města.“

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

+2 #10 MARX 2018-02-10 16:59
ANARCHIE komunistická byla nejhorší.Soudru h si dělal co chtěl a sr.al na právní stát.Tento vytlemený vyblitec by měl oidtáhnout
Citovat
+1 #9 rašková .ml. 2018-02-10 10:04
Cituji Zatloukal Miroslav:
Komunisticky hova.. ma drzet komunistickej rypa.

Kdo tu se branku KSČM pořád volí ?
Citovat
+2 #8 volič 2018-02-09 12:12
Starý komunista Šmíd 80.r.? od r.1981.je u koryta ,a budoval zde socialismus .Dopadlo to špatně .Od roku 1989 .zde komunistická se branka buduje kapitalismus a Šmíd je opět u koryta .V radě města má plat 30.tisíc ,? důchod 20.tisíc ,? a jeho naivní voliči ( tlučou špačky ) Rudá šlechta ,KSČM patří do Ruska . Tady pouze parazitují na demokracii .
Citovat
+3 #7 Jan Záchrta 2018-02-09 07:17
:-x VYPROVODTE SOUDRUHA ŠMÍDA UŽ KONEČNĚ DO PR.DE.LE ! TAM OD POHLEDU PATŘÍ, TAM SE ZRODILA JEHO STRANA A TAM A´T ROZHODUJE. I ON JE NESTÁRNOUCÍ ODBORNÍK !

A JESTLI SE NEMÝLÍM, KOMUNISTÉ MĚLI VELMI BLÍZKO K ANARCHII, ALE TO TENHLE TUČNÝ ŽABÁK NEVÍ, ON TAM ZASEDÁ NA DOBRÉM BYDLE UŽ OD ROKU 1981. ŹE MU NENÍ STYDNO "
Citovat
+7 #6 Linka 2018-02-08 12:09
Jakpak by pan Šmid pištěl, kdyby někomu zapůjčil byt do třeba 31.12. a ten mu měsíc před ukončením rozvrtal zdi do formy neobyvatelné a ještě si ten byt zabetonoval? Kdyby se rada chovala k majetku města jak se chovají ke svému, vypadalo by to jinak, centrum by bylo dávno dobře zrekonstruováno , tržnice by byla pro tvrdě pracujíci trhovce vhodné místo prodeje, Jezdecká kasárna by sloužila lidem, koupaliště na Kostelecké by fungovalo atd...
Citovat
+3 #5 Linka 2018-02-08 12:04
Kdyby občané města vzali do rukou "správu města", jak se obává tadyten tichý člen Rady, mohla by se zopakovat defenestrace a tadyty nečinné kejvače pěkně vysázet na novou dlažbu před Radnici za ty stromy, co zase vykáceli...
Citovat
+2 #4 HN 2018-02-07 21:51
... Léty prověřený nomenklaturní kádr, co dostal zas nějakou funkci na radnici jako koaliční partner od Pišťáka a Pospíšila... Ach jo už.
Citovat
+3 #3 www 2018-02-03 11:31
Šmíde víš vůbec co je to anarchie?Anartc hie je například to,jak stavíš po městě kanalizační sítě,prd neš to kam tě to napadne v rozporu se zákonem..Ty seš jenom tlučhuba..To je anarchie.Anarch ie je něco co dělají prostějovští politici a nedodržují zákony.To je svévole a libo[zakázané slovo]e.Šmíde,z alez do dír, nevylézej a nech si hloupé komuniatické módra do záchodu
Citovat
+6 #2 Zatloukal Miroslav 2018-02-03 08:28
Komunisticky hova.. ma drzet komunistickej rypa.
Citovat
+6 #1 Šmíd Josef 2018-02-02 21:15
SVÉVOLNÉ AKCE jsou jediné, jak se dá řešit politický bordel.Ostatně Občanský zákoník je právě na situace,kdy politik je k ničemu.Zdar Šmíde,my víme že komunista to nemá v krvi,ale OBČANˇje víc než politik co´problémy neřeší a schovává se za ochrankou
Citovat
 • Purim
 • Hledání kraslic
 • interforst
 • finsys
 • eurooptik
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM LÍBÍ V HOSTINCI NA PŘEMYSLOVCE

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Zlatý Ámos je doma!

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se! 

Politický handl neuspěl.

LNěkteří komunální politici už zřejmě nevědí, co roupama dělat. Prostějovští Piráti oslovili primátorku statutárního města Alenu Raškovou s tím, aby okamžitě odvolala z funkce svého náměstka Jiřího Pospíšila. Výměnou za to by prý celá Změna pro Prostějov podržela radniční koalici až do voleb... A ona to jako koalice potřebuje?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Osobnost týdne

MIROSLAV DONUTIL
Cestou necestou se minulý čtvrtek až do Prostějova vydal jeden z nejpopulárnějších českých herců, bavičů, vypravěčů a také zpěváků. Se svojí show pobavil beznadějně vyprodaný sál Městského divadla v Prostějově. 

donutil copy

Číslo týdne

 19

Tak tohle bude zřejmě také jeden z rekordů! Policisté při běžné kontrole zadrželi za volantem osobního vozidla jednatřicetiletého muže, který má v tuto chvíli hned tři platné zákazy řízení. Celkově jich ale od absolvování autoškoly má už v kartě řidiče neuvěřitelných devatenáct! Otázkou je, proč stále jezdí autem?!

Výrok týdne

NEVÍM, ZDA BY BYLO VHODNÉ HROTIT SITUACI

Náměstkyně prostějovské primátorky Ivana Hemerková si nemyslí, že bývalý vedoucí kina Metro 70Ivan Čech by měl platit škody, které zanechal ve služebním bytě