Minulé pondělí proběhlo ve Společenském domě v Prostějově setkání členů vedení města s podnikateli působícími v památkové zóně. Město akci pořádalo ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou. Prostějovského primátora Františka Jury se Večerník zeptal, co si z akce odnesl. 

 
* Pane primátore, jak jste byl spokojen s účastí na středečním setkání?

 
„Na mou výzvu reagovalo na čtyřicet podnikatelů, kteří se ohlásili, že na setkání s námi přijdou. Nakonec jich ale dorazilo zhruba šedesát, což bylo příjemné překvapení. Myslím, že taková účast byla optimální. Při větším počtu lidí už bychom těžko zvládli odpovědět na většinu položených otázek. I tak na některé podněty v diskusi nedošlo, naštěstí nám je účastníci napsali do připravených formulářů nebo vyplnili příslušný dotazník elektronicky.“


* Co bylo pro vás největším překvapením?

 
„Vlastně jsem nějak zásadně překvapený nebyl, protože hlavním tématem byla doprava v centru města, dostatek parkovacích ploch a také režim vjezdu na naše náměstí T. G. Masaryka. To jsou témata, kterými už se nějakou dobu zabýváme a hledáme to správné řešení. Bylo ovšem velmi důležité slyšet všechny názory ‚pro‘ i ‚proti‘ týkající se například vybudování nového náměstí v místě křížení Uprkovy, Koželuhovy a Kostelní ulice. Také jsme vnímali připomínky k možnému budoucímu umístění farmářských a dalších trhů nebo třeba k umožnění krátkodobého stání přímo na náměstí. Opět se ukázalo, že pro některé provozovny je opravdu důležité, aby se k nim lidé dostali autem. V opačném případě zákazníci pojedou raději jinam, například do obchodního centra na okraji města.“

 
* Kdo chodí centrem města, ten si nemůže nevšimnout chování části lidí, kteří zde posedávají na lavičkách. Došlo i na toto téma?

 
„Samozřejmě došlo. Hlavní slovo měl ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík, který vysvětloval, jaké jsou pravomoci strážníků a kdy mohou podle zákona zasáhnout. Se současnou situací určitě nejsme spokojeni a budeme hledat další cesty, jak dosáhnout změny. Chování některých lidí v centru města je ale až na konci celého řetězce, který často začíná změnou některého z prostějovských domů na ubytovnu a sestěhováváním velkých rodin na jedno místo. My si to uvědomujeme, ale není to jen na samosprávě, tady musí přijmout odpovědnost i další lidé včetně majitelů příslušných nemovitostí.“

 
* Co dalšího si ze setkání odnášíte?

 
„Nabídli jsme podnikatelům nějakou formu marketingové podpory, aby lidé věděli, co v centru najdou, jaké jsou otevírací lhůty provozoven a podobně. Z dotazníků se zdá, že je tato pomoc zaujala. Město má v tomto směru přece jen větší možnosti než majitel malého obchůdku nebo drobný provozovatel služeb. Také jsme zaznamenali pozitivní ohlasy na kulturní akce pořádané v centru i náměty, jak náměstí během sezóny dále oživit. A vnímáme i snahu majitelů restaurací o co nejpřívětivější systém povolování předzahrádek.“

 
* A jaké pocity ze setkání máte vy osobně?


„Já osobně si odnáším také přesvědčení, že dialog s podnikateli má velký smysl. Určitě jsme se neviděli naposledy. Mohu slíbit, že získané náměty nezapadnou. Každým z nich se budeme v následujícím období zabývat.“