Dobrý večer, dnes je pátek 24.1.2020
svátek slaví Milena,
zítra Miloš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Svůj filmový vrchol mají Karlovy Vary, tak proč ne Sobotín? Letošní, v pořadí už jedenáctý ročník tábora v Sobotíně opětovně pořádalo Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově za spolupráce s Divadlem Point a Městskou knihovnou Prostějov. Záštitu tradičně převzal první náměstek hejtmana Olomouckého kraje a prostějovský radní Alois Mačák. Večerník vám pak přináší nejen přímou reportáž, ale na internetových stránkách www.vecernikpv.cz najdete i obsáhlou fotogalerii.

Uplynulý čtvrtek zažil dětský filmový tábor svůj absolutní vrchol. Do Sobotína ležícího patnáct kilometrů za Šumperkem se v horkém srpnovém podvečeru sjížděli příbuzní, přátele i kamarádi více jak šesti desítek účastníků. Všichni se těšili nejen na setkání se svými blízkými, které pár dnů neviděli, ale i na výsledek jejich snažení. V improvizovaném „letním kině“ pod hvězdami zářícími na masivy blízkých Jeseníků se totiž promítala neuvěřitelná patnáctka filmů, která se zrodila během jedinečného setkání studentů
s nezaměnitelnou i nezapomenutelnou atmosférou. Letošní téma přitom bylo velmi atraktivní: FENOMÉN JAMES BOND! „Série filmových představení se mimořádně vydařila a nadšený aplaus obecenstva byl velkou odměnou pro všechny malé tvůrce,“ mnul si ruce spokojeností Aleš Procházka, který je duchovním otcem celého tábora. Věrný patron akce Alois Mačák jen přikyvoval. „Člověk měl v tu chvíli velmi příjemné pocity. Panovala skutečně nádherná atmosféra a všichni mohli shlédnout úžasná představení!“
Letošního ročníku se zúčastnilo přes šedesát dětí ve věku od deseti do sedmnácti let z celé České republiky. Mnozí z nich přitom byli na táboře již poněkolikáté. Odborné vedení poskytli zkušení lektoři Miroslav Ondra, Magdalena Jansová, Jakub Hyndrich, Pavlína Novotná, Martin Dědoch či již zmíněný Aleš Procházka. Sobotínská premiéra filmů proběhla ve čtvrtek 6. srpna a to od sedmi hodin večer. Více než sto padesát diváků zhlédlo patnáct filmových projektů, které vznikly v průběhu tábora. „Každá tvůrčí skupina musela vytvořit nejprve scénář, dále připravit vše k natáčení a nakonec i sestřihat,“ popsal podmínky, za kterých se malí filmaři mohli přihlásit do festivalové soutěže, Aleš Procházka.
Z chování všech táborníků bylo už při přípravách závěrečného večera patrné, že se tu sešli lidé, kteří si dokážou navzájem vyjít vstříc. „Když se ohlédnu za letošním ročníkem, tak musím stejně jako loni mít jen příjemné pocity. Nemělo to absolutně chybu! Všichni vzájemně skvěle spolupracovali a myslím, že se tato skutečnost výrazně projevila i na kvalitě výsledných snímků, která je určitě nadprůměrná,“ neskrýval nadšení současný šéf Městské knihovny v Prostějově i šéf Divadla Point. Během desetidenní mise všichni jeho svěřenci nakoukli pod pokličku důležitých filmových dovedností. Hledali námět, psali scénář, vyráběli dekorace, kostýmy a masky, vybírali hudbu, vytvářeli choreografii, hráli, natáčeli či stříhali. Realizovali přitom krátké snímky dle pravidel různých filmových žánrů. Vše činili pod vedením ostřílených lektorů.
Sobotín se za deset let své existence stal skutečným pojmem. Nelze se vůbec divit, že organizátoři s naplněním kapacity rozhodně nemají problém. Většina účastníků se na filmový tábor totiž pravidelně vrací. Vše tak nasvědčuje tomu, že tábor má skvěle našlápnuto i ve druhém desetiletí své existence. „Je to tak rozjeté, že by byla obrovská škoda toho nechat. Dokud budeme dýchat, tak chceme tuto akci pořádat,“ usmál se Aleš Procházka.
Podobně je na tom i náměstek hejtmana Olomouckého kraje, který byl uplynulý čtvrtek jako každoročně přítomen. „Když se řekne Sobotín, vybaví se mi především skvělá parta lidí, která se tu každý rok sejde. Za těch už jedenáct let jsme zde společně prožili tolik neuvěřitelných věcí, které by nás nečekaly ani na té nejexotičtější dovolené. To vše jsme shrnuli do našeho hesla, které zní: ´Ať je září nebo leden, Sobotín je jenom jeden! Byla to prostě paráda,
i návštěvnost předčila moje očekávání,“ unášel se na vlnách euforie Alois Mačák. „Jsem velmi rád, že již jedenáct roků mohu mít tento filmový tábor pod svojí záštitou a navíc v krásném místě,
o které se starám od roku 1992.“ A jak vůbec vznikl nápad pořádat tábor právě v Sobotíně? „Jsem také předsedou ZO OS Kovo Železáren Prostějov, která působí u deseti firem. A právě této odborové organizaci tábor a rekreační zařízení Hotel Dolte patří, a přestože tomu doba nepřeje, rozhodli jsme se tady dlouhou tradici dětských táborů udržet. Jsem pevně přesvědčen, že se všichni na tomto místě sejdeme opět
i za rok,“ uvedl prostějovský radní.
Kdo do Sobotína nedorazil, ten si bude moci letošní filmy vychutnat v divadle Point, které sídlí v Olomoucké ulici. Prostějovská premiéra proběhne na konci září. A pozor, diváky přijde navštívit dokonce sám James Bond!

32 sobotin1

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments