Dobré dopoledne, dnes je úterý 7.7.2020
svátek slaví Bohuslava,
zítra Nora
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Svůj filmový vrchol mají Karlovy Vary, tak proč ne Sobotín? Letošní, v pořadí už jedenáctý ročník tábora v Sobotíně opětovně pořádalo Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově za spolupráce s Divadlem Point a Městskou knihovnou Prostějov. Záštitu tradičně převzal první náměstek hejtmana Olomouckého kraje a prostějovský radní Alois Mačák. Večerník vám pak přináší nejen přímou reportáž, ale na internetových stránkách www.vecernikpv.cz najdete i obsáhlou fotogalerii.

Uplynulý čtvrtek zažil dětský filmový tábor svůj absolutní vrchol. Do Sobotína ležícího patnáct kilometrů za Šumperkem se v horkém srpnovém podvečeru sjížděli příbuzní, přátele i kamarádi více jak šesti desítek účastníků. Všichni se těšili nejen na setkání se svými blízkými, které pár dnů neviděli, ale i na výsledek jejich snažení. V improvizovaném „letním kině“ pod hvězdami zářícími na masivy blízkých Jeseníků se totiž promítala neuvěřitelná patnáctka filmů, která se zrodila během jedinečného setkání studentů
s nezaměnitelnou i nezapomenutelnou atmosférou. Letošní téma přitom bylo velmi atraktivní: FENOMÉN JAMES BOND! „Série filmových představení se mimořádně vydařila a nadšený aplaus obecenstva byl velkou odměnou pro všechny malé tvůrce,“ mnul si ruce spokojeností Aleš Procházka, který je duchovním otcem celého tábora. Věrný patron akce Alois Mačák jen přikyvoval. „Člověk měl v tu chvíli velmi příjemné pocity. Panovala skutečně nádherná atmosféra a všichni mohli shlédnout úžasná představení!“
Letošního ročníku se zúčastnilo přes šedesát dětí ve věku od deseti do sedmnácti let z celé České republiky. Mnozí z nich přitom byli na táboře již poněkolikáté. Odborné vedení poskytli zkušení lektoři Miroslav Ondra, Magdalena Jansová, Jakub Hyndrich, Pavlína Novotná, Martin Dědoch či již zmíněný Aleš Procházka. Sobotínská premiéra filmů proběhla ve čtvrtek 6. srpna a to od sedmi hodin večer. Více než sto padesát diváků zhlédlo patnáct filmových projektů, které vznikly v průběhu tábora. „Každá tvůrčí skupina musela vytvořit nejprve scénář, dále připravit vše k natáčení a nakonec i sestřihat,“ popsal podmínky, za kterých se malí filmaři mohli přihlásit do festivalové soutěže, Aleš Procházka.
Z chování všech táborníků bylo už při přípravách závěrečného večera patrné, že se tu sešli lidé, kteří si dokážou navzájem vyjít vstříc. „Když se ohlédnu za letošním ročníkem, tak musím stejně jako loni mít jen příjemné pocity. Nemělo to absolutně chybu! Všichni vzájemně skvěle spolupracovali a myslím, že se tato skutečnost výrazně projevila i na kvalitě výsledných snímků, která je určitě nadprůměrná,“ neskrýval nadšení současný šéf Městské knihovny v Prostějově i šéf Divadla Point. Během desetidenní mise všichni jeho svěřenci nakoukli pod pokličku důležitých filmových dovedností. Hledali námět, psali scénář, vyráběli dekorace, kostýmy a masky, vybírali hudbu, vytvářeli choreografii, hráli, natáčeli či stříhali. Realizovali přitom krátké snímky dle pravidel různých filmových žánrů. Vše činili pod vedením ostřílených lektorů.
Sobotín se za deset let své existence stal skutečným pojmem. Nelze se vůbec divit, že organizátoři s naplněním kapacity rozhodně nemají problém. Většina účastníků se na filmový tábor totiž pravidelně vrací. Vše tak nasvědčuje tomu, že tábor má skvěle našlápnuto i ve druhém desetiletí své existence. „Je to tak rozjeté, že by byla obrovská škoda toho nechat. Dokud budeme dýchat, tak chceme tuto akci pořádat,“ usmál se Aleš Procházka.
Podobně je na tom i náměstek hejtmana Olomouckého kraje, který byl uplynulý čtvrtek jako každoročně přítomen. „Když se řekne Sobotín, vybaví se mi především skvělá parta lidí, která se tu každý rok sejde. Za těch už jedenáct let jsme zde společně prožili tolik neuvěřitelných věcí, které by nás nečekaly ani na té nejexotičtější dovolené. To vše jsme shrnuli do našeho hesla, které zní: ´Ať je září nebo leden, Sobotín je jenom jeden! Byla to prostě paráda,
i návštěvnost předčila moje očekávání,“ unášel se na vlnách euforie Alois Mačák. „Jsem velmi rád, že již jedenáct roků mohu mít tento filmový tábor pod svojí záštitou a navíc v krásném místě,
o které se starám od roku 1992.“ A jak vůbec vznikl nápad pořádat tábor právě v Sobotíně? „Jsem také předsedou ZO OS Kovo Železáren Prostějov, která působí u deseti firem. A právě této odborové organizaci tábor a rekreační zařízení Hotel Dolte patří, a přestože tomu doba nepřeje, rozhodli jsme se tady dlouhou tradici dětských táborů udržet. Jsem pevně přesvědčen, že se všichni na tomto místě sejdeme opět
i za rok,“ uvedl prostějovský radní.
Kdo do Sobotína nedorazil, ten si bude moci letošní filmy vychutnat v divadle Point, které sídlí v Olomoucké ulici. Prostějovská premiéra proběhne na konci září. A pozor, diváky přijde navštívit dokonce sám James Bond!

32 sobotin1

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-