Dobré odpoledne, dnes je neděle 20.9.2020
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V noci z 27. na 28. září dojde k úplnému zatmění Měsíce od nás pozorovatelnému téměř v celém svém průběhu. Nejatraktivnější část, zvanou úplné zatmění, pozorujte v Prostějově během příštího pondělního rána od čtvrté hodiny a takzvané maximální fáze zatmění se dočkáte o 37 minut později. Ve čtvrt na šest úplné zatmění skončí. Pro přesnost je třeba podotknout, že úplnému zatmění Měsíce předchází a po něm následuje zatmění částečné, pouhýma očima nespatřitelné.

„Abychom takový úkaz spatřili, musí se Země dostat na spojnici Slunce s Měsícem. Zeměkoule pak za sebou vrhá sbíhavý plný stín a rozbíhavý polostín. Ve chvíli, kdy do něj Měsíc vstoupí, lze za bezmračné oblohy pozorovat, jak se postupně stmívá. Při průchodu zemským stínem výrazně ztmavne, díky zemské atmosféře však nikdy zcela nezmizí,“ uvedl Jiří Prudký z Městské hvězdárny Prostějov.
Vzdušný obal Země láme podobně jako optický hranol sluneční světlo do vnitřku zemského stínu. Na Měsíc ale dopadá jen červená - dlouhovlnná - část spektra slunečního světla, neboť vzdušné molekuly modrou barvu rozptýlí už v atmosféře, díky čemuž také vděčíme za blankyt denní oblohy. Měsíc tak „chytne“ zvláštní naoranžovělou, cihelně červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. „Zpravidla nejzajímavější bývá zabarvení na počátku a před koncem fáze úplného zatmění, kdy se na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemskou ozonovou vrstvou. Ten k načervenalému zabarvení ztemnělého Měsíce dodává světle šedý až namodralý nádech,“ prozradil dále Prudký s tím, že tento „tyrkysový“ jev poprvé popsal v roce 2007 klimatolog Richard Keen z Univerzity v Coloradu a byl pozorovatelný u celé řady předchozích měsíčních zatmění.
Barvu a sytost Měsíce v zemském stínu mohou ovlivnit dvě věci. „Jednak stav znečištění zemské atmosféry; především po silných pozemských sopečných erupcích může být Měsíc při zatmění velmi tmavý. Druhým faktorem je jeho poloha v zemském stínu. Je-li na okraji stínu, má často naoranžovělou či světle červenou barvu. Naopak uprostřed stínu, kam dopadá nejméně slunečního světla lámaného zemskou atmosférou, bývá barva úplňku až nahnědlá,“ konstatoval známý odborník a na závěr dodal: „Dalšího úplného zatmění Měsíce se na Prostějovsku dočkáme 27. července 2018!“

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-