Dobrý podvečer, dnes je neděle 26.1.2020
svátek slaví Zora,
zítra Ingrid
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V noci z 27. na 28. září dojde k úplnému zatmění Měsíce od nás pozorovatelnému téměř v celém svém průběhu. Nejatraktivnější část, zvanou úplné zatmění, pozorujte v Prostějově během příštího pondělního rána od čtvrté hodiny a takzvané maximální fáze zatmění se dočkáte o 37 minut později. Ve čtvrt na šest úplné zatmění skončí. Pro přesnost je třeba podotknout, že úplnému zatmění Měsíce předchází a po něm následuje zatmění částečné, pouhýma očima nespatřitelné.

„Abychom takový úkaz spatřili, musí se Země dostat na spojnici Slunce s Měsícem. Zeměkoule pak za sebou vrhá sbíhavý plný stín a rozbíhavý polostín. Ve chvíli, kdy do něj Měsíc vstoupí, lze za bezmračné oblohy pozorovat, jak se postupně stmívá. Při průchodu zemským stínem výrazně ztmavne, díky zemské atmosféře však nikdy zcela nezmizí,“ uvedl Jiří Prudký z Městské hvězdárny Prostějov.
Vzdušný obal Země láme podobně jako optický hranol sluneční světlo do vnitřku zemského stínu. Na Měsíc ale dopadá jen červená - dlouhovlnná - část spektra slunečního světla, neboť vzdušné molekuly modrou barvu rozptýlí už v atmosféře, díky čemuž také vděčíme za blankyt denní oblohy. Měsíc tak „chytne“ zvláštní naoranžovělou, cihelně červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. „Zpravidla nejzajímavější bývá zabarvení na počátku a před koncem fáze úplného zatmění, kdy se na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemskou ozonovou vrstvou. Ten k načervenalému zabarvení ztemnělého Měsíce dodává světle šedý až namodralý nádech,“ prozradil dále Prudký s tím, že tento „tyrkysový“ jev poprvé popsal v roce 2007 klimatolog Richard Keen z Univerzity v Coloradu a byl pozorovatelný u celé řady předchozích měsíčních zatmění.
Barvu a sytost Měsíce v zemském stínu mohou ovlivnit dvě věci. „Jednak stav znečištění zemské atmosféry; především po silných pozemských sopečných erupcích může být Měsíc při zatmění velmi tmavý. Druhým faktorem je jeho poloha v zemském stínu. Je-li na okraji stínu, má často naoranžovělou či světle červenou barvu. Naopak uprostřed stínu, kam dopadá nejméně slunečního světla lámaného zemskou atmosférou, bývá barva úplňku až nahnědlá,“ konstatoval známý odborník a na závěr dodal: „Dalšího úplného zatmění Měsíce se na Prostějovsku dočkáme 27. července 2018!“

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Pomáhající děti.

Hezkým činem začali rok 2020 na ZŠ E. Valenty v Prostějově, kde žákyně třídy 6. B zorganizovaly dobrovolnou sbírku na pomoc rodině z Mostkovic, které před nedávnými Vánocemi shořel dům. A vybralo se rovných dvacet tisíc korun! Tomu se rozhodně říká dobrý skutek s velkým „S“ hodný následování. Přidáte se?

Kanibalismus na Prostějovsku.

Pěstní souboje jsou vcelku běžným prostředkem k vyřizování sporů, ovšem aby se lidé navzájem pojídali, to jsme tu ještě neměli! V uplynulých dnech jsme zaznamenali dva případy, kdy jeden muž ukousl rivalovi při rvačce dolní ret, na druhého pak pořvávala tlupa spoluobčanů, že si „pochutnal“ na šestnáctileté slečně…

Total Comments

Osobnost týdne

PETR KOUKAL
04 koukal img 4104
Historicky nejlepší český badmintonista se musel porvat s diagnózou rakoviny varlat. Po konci kariéry založil Nadaci Petra Koukala, jejímž hlavním projektem je STK pro chlapy. Ten si klade za cíl, aby se o muži o své zdraví začali starat stejně jako o své auto. V Prostějově na plesu společnosti Koutný převzal šek na 250 tisíc korun, které vzešly z prodeje žiraf uháčkovaných zaměstnanci této oděvní firmy.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„V PROSTĚJOVĚ UŽ SE NETANČÍ, ALE JENOM SKÁČE“


Taneční mistr Jiří Šindler, známý z působení v Domě služeb v Olomoucké ulici, si v exkluzivním rozhovoru takto postěžoval na kvalitu a (ne)zájem nejen o kurzy.

Total Comments