Dobré dopoledne, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Čtvrteční ráno patřilo v Prostějově prvnímu prezidentovi samostatné Československé republiky, kterým se 14. listopadu 1918 stal Tomáš Garyk Masaryk. Za účasti nejvyšších představitelů města, dále pak velitelů státní i městské policie a vojenských útvarů si všichni i letos na po něm pojmenovaném náměstí mohli připomenout vznik společného státu. Slavnostní akt kladení věnců k pomníku T.G.M. však bohužel sledovalo jen pár přihlížejících...

Primátorka statutárního města Prostějov Alena Rašková ve svém projevu vyjádřila potěšení, že i po rozpadu jednotného státu dokážeme být hrdí na tradice společného soužití a že si dokážeme připomenout ty nejlepší tradice Československa, které začal budovat na troskách rakousko-uherské monarchie právě „Prezident Osvoboditel“ T. G. Masaryk. „Zůstává v nás kus zdravého vlastenectví,“ pousmála se první žena radnice. To koneckonců dokumentovala i následná hymna, kdy byly odzpívány obě části tedy česká i slovenská.

Smutnou stránkou celé akce byla slabá účast občanů. Argumenty o nevhodném čase pietního aktu neobstojí, jelikož mládež už byla na podzimních prázdninách, řada lidí měla pracovní volno, což dokumentovaly ve stejné době narvané super a hypermarkety až k prasknutí... Tudíž ani tyto nářky neobstojí. Spíše se jen potvrzuje fakt, že konzum a nezájem vítězí nad vlastenectvím, národní hrdostí i tradicemi. Nezájem o věci veřejné koneckonců nedávno potvrdila i slabá účast u krajských voleb.

Lze pak jen smutně dodat, že po hysterii, kdy velké „obchoďáky“ musely na státní svátek 28. října zavřít, se hned v sobotu ráno plnila parkoviště u všech marketů tak zběsilým tempem, že by si ani Usain Bolt nestyděl. Kam jsme to jen dopracovali...

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-