Další důkaz rostoucí vyrovnanosti extraligy žen ČR 2023/24 poskytlo hanácké derby v rámci 13. kola soutěže mezi prostějovskými a olomouckými volejbalistkami. Průběžně první VK totiž přemohl osmý tým UP (místy však perfektně hrající) až po pěti dramatických sadách, kdy se vývoj duelu pořád přeléval ze strany na stranu.

Začátek byl vyrovnaný, pak udělal domácí tým tři nevynucené chyby za sebou a rázem prohrával o čtyři body (3:3 – 3:7). Úpéčko ostře podávalo, úplně rozložilo prostějovskou přihrávku, dařilo se mu všechno. A neustálým náporem uteklo až na 4:12. Favoritky naopak spadly do hlubokého ponoru, aby se z nejhoršího vyhrabaly snížením na 8:13. Přesto zanedlouho ztrácely zase víc (9:16), načež tato přetahovaná nahoru – dolů pokračovala (13:16 – 13:19). Každopádně hosté byli odvážnější i jistější a zaslouženě jasným způsobem ovládli zahajovací část – 17:25.

Lídr tabulky doplácel na spoustu nepřesností včetně řady hrubek, vůbec mu to nešlo. Teprve zkraje druhého dějství nastala razantní změna, neboť dámy v růžovém pronikavě zlepšily svůj výkon (1:1 – 6:1). Pod značným tlakem se najednou ocitla předtím kralující Šantovka, masivní převaha se přesunula na opačnou stranu sítě. Následnou vyrovnanější pasáž pak vystřídal nový nápor Karin Šunderlíkové a spol. z 15:9 na 19:10, nicméně protivnice nijak nerezignovaly (21:17). Přesto bylo za několik minut setově srovnáno – 25:18.

Za daného průběhu byl hodně důležitý úvod třetího dílu. Chvíli vypadal rovnocenně (3:3), vzápětí trpělivé Matušovovy svěřenkyně zabraly a rychle odskočily z 3:3 na 10:4. V této fázi dominovaly veškerými činnostmi, hlavně se mohly opřít o mnohem kvalitnější obranu, z níž okamžitě přecházely do úspěšných protiútoků. Leč nešlo o status quo, protože vékáčko zle vypadlo z rytmu a rivalky toho pohotově využily (12:10). Táhla je produktivní univerzálka Anna Artyshuk, zatímco Prostějov opětovně kupil zbytečné minely. Po velké korekci na 14:13 se šance obou kolektivů přiblížily, ovšem blesková reakce VK (23:13) měla drtivý rozměr devítibodové série při servisu Raquel Löff – 25:17.

V nástupu do čtvrté periody se probily nahoru bojovné plejerky Olomouce v čele s nadále skvělou Artyshuk (3:3 – 3:9). Byla to v podstatě kopie prvního setu: družstvu UP znovu vyšel obří nápor, jemuž zaskočený mančaft kapitánky Simony Bajusz nedokázal čelit. Postupně nabral pronikavé manko 7:17, z něhož již logicky neměl prostor se vyhrabat – 17:25.

Rozhodoval tedy tiebreak. V lepším (mo)mentálním rozpoložení do něj šly Drešlovy ovečky, avšak start umněji zvládl vedoucí celek soutěže (2:0). Aby hned vzápětí bíle oděná ekipa otočila na 2:3. Drama plné zvratů, hezkých momentů i chyb vrcholilo dalším zhoupnutím skóre (8:6 – 9:11) v režii ohromného vzepětí Šantovky. Úplný finiš od stavu 10:12 ale přece jen patřil papírově silnější partě, při zlomové šňůře pěti bodů v řadě pomohlo parádní podání Šunderlíkové i pevné bloky – 15:12 a 3:2.

Jak se utkání vyvíjelo…

první set: 1:2, 3:3, 3:7, 4:12, 5:13, 8:13, 9:14, 9:16, 13:16, 13:19, 14:20, 16:20, 16:23, 17:25. Druhý set: 1:1, 6:1, 8:4, 11:4, 15:9, 17:9, 19:10, 19:12, 20:14, 21:17, 22:18, 25:18. Třetí set: 2:1, 3:3, 5:3, 10:4, 11:5, 11:7, 12:10, 14:11, 14:13, 23:13, 24:14, 25:17. Čtvrtý set: 1:1, 1:3, 3:3, 3:9, 5:9, 5:11, 6:14, 7:17, 9:18, 9:20, 11:20, 12:22, 14:22, 16:23, 17:25. Pátý set: 2:0, 2:3, 4:5, 6:5, 8:6, 8:8, 9:9, 9:11, 10:12, 15:12.

ZAZNĚLO NA TISKOVCE

Michal Matušov – trenér VK Prostějov

„Viděl jsem čtvrteční zápas Olomouce proti Liberci, kde hrála velmi kvalitně. Proto jsem věděl, že to dnes nebude vůbec jednoduché. Navíc nám vypadla nemocná Klára Faltínová a Pepča Smolková se vrátila po čtyřech dnech soustředění s nároďákem. Soupeř přitom předvedl velice dobrý výkon, hodně odvážný nejen na servisu. Pokud jsme se my trápili na přihrávce, měli jsme v určitých pasážích velké problémy. V prvním i čtvrtém setu se navíc hostům dařilo v útoku, zatímco my jsme touto činností dominovali ve druhém a třetím. Nakonec rozhodoval tiebreak a já jsem i za těsné vítězství rád.“

Jan Drešl – trenér Šantovky Olomouc UP

„Jeli jsme sem s tím, že nemáme co ztratit a že Prostějov chceme určitě potrápit. To se nám podařilo výborně, za což bych chtěl celý tým pochválit. Odvážíme si cenný bod do tabulky, byť mohly být klidně i dva, škoda ztracené koncovky v tiebreaku. Byla tam při našem vedení v závěru jedna zbytečná chyba v útoku, které soupeř využil, ale to se stane. Celkově šlo o zápas hodně nahoru – dolů s oboustrannými výkonnostními výkyvy, s čímž se my potýkáme od začátku téhle sezóny. Dnešek ale ukázal, že snad jdeme herně nahoru.“