Ani v kvalifikaci o extraligu se prostějovským basketbalovým juniorům nedařilo. V turnaji čtyř týmů získali jediné vítězství a v tabulce skončili mimo postupové pozice. K záchraně byli přitom hodně blízko. Stačilo udržet vedení ve druhém zápase proti Chomutovu, v němž ještě dvě minuty před koncem vedli o tři body.

„Jsme strašně zklamaní. Za celou kvalifikaci nemůžu klukům nic vytknout. Bojovali, rvali se, co to jen šlo. Bohužel to nestačilo, i když jsme na palubovce nechali všechny síly,“ hodnotil svůj tým trenér Michal Pešta.

V prvním utkání mladíOrli po vyrovnané úvodní čtvrtině v dalších minutách dlouho marně dotahovali menší ztrátu. Dvě a půl minuty před koncem prohrávali o pět bodů 54:59, pak ale Varsík trefil důležitou trojku a Kalish třicet vteřin před koncem vyrovnal. Litoměřice poslední útok pokazily a po ztrátě Strády rozhodl po výhře Prostějova Sabol.

Proti Chomutovu Hanáci nezvládli první čtvrtinu, pak ale zabrali a v poločase prohrávali pouze o dva body. Ve třetí desetiminutovce skóre dokonale otočili, do poslední periody vstupovali za příznivého stavu 62:55 a ještě necelé dvě minuty před koncem vedli o tři body. Od tohoto okamžiku ale nedokázali bodovat a soupeř toho využil.

Do rozhodujícího střetnutí proti domácímu výběru vstoupili Orli mizerně a sedm minut nedali do stavu 0:16 koš. Pak se zlepšili a ve třetí čtvrtině se dokonce dostali do vedení. Pak ale přišel další střelecký výpadek a děčínská šňůra třinácti bodů. Na tento úder už hráči Prostějova odpovědět nedokázali a nakonec prohráli 57:75. „Celý program byl hodně náročný, v závěru už nám docházely síly,“ posteskl si kouč Orlů.

Kvalifikaci o extraligu vyhráli bez porážky Válečníci Děčín. Další tři týmy získaly jedno vítězství, o pořadí rozhodlo skóre. Díky tomu druhou postupovou příčku obsadily Litoměřice před Prostějovem a Chomutovem.

BCM Orli Prostějov – Slavoj BK Litoměřice

61:59 (15:14, 27:32, 44:47)

Nejvíce bodů: Kaštil, Sabol 17, Varsík 14, Kalish 9, Kratochvíl 4 – Žalud 20, Hornický 12, Stráda 9. Trojky: 5:4. Fauly: 17:17. Trestné hody: 10/16 – 11/14. Doskoky: 43:55

BCM Orli Prostějov – BK Levharti Chomutov

72:74 (20:29, 39:41, 62:55)

Nejvíce bodů: Kaštil 22, Kalish 17, Varsík 16, Žvátora 12, Sabol 5 – Polák, Čermák 23, Slabihoud 22. Trojky: 8:4. Fauly: 20:22. Trestné hody: 8/19 – 10/21. Doskoky: 36:51

BCM Orli Prostějov – Válečníci Děčín

57:75 (11:18, 29:33, 43:57)

Nejvíce bodů: Varsík, Sabol 15, Kalish 11, Čechmánek 7, Kaštil 4, Daranský 3, Kratochvíl 2 – Kolář 14, Kučera 12, Rajchl 11, Žižka 10. Trojky: 6:7, Fauly: 30:21. Trestné hody: 13/20 – 20/36. Doskoky: 45:55