Čtvrtou porážku v řadě zapsali na své konto prvoligoví basketbalisté Prostějova. Na palubovce BK Vividbooks Pardubice na svého soupeře v rámci 8. kola východní skupiny 1. ligy bohužel nestačili. A to jednoznačně. Tomu odpovídal výsledek 82:107, přičemž o velkém bodovém rozdílu rozhodla především třetí část utkání.

Nevyrovnané pasáže ovlivnily průběh první čtvrtiny, v níž se sice Orli rychle ujali vedení 6:4, pak ale doplatili na chyby v obraně a v průběhu čtvrté minuty prohrávali 7:16. Pak přišly lepší okamžiky hostů a po dalších třech minutách snižoval na 17:19 svým desátým bodem v zápase Klepač. O možný obrat se hráči Prostějova vzápětí sami připravili. Nebyli dostatečně pozorní při rozehrávce a v rychlém sledu se dopustili čtyř ztrát. Navíc jim scházel důraz na obranném doskoku. Pardubice tak první čtvrtinu vyhrály 34:23, když často bodovaly z opakovaných střeleckých pokusů.

Jednu z dalších ztrát potrestal ke zvýšení domácího náskoku na 43:19 Lukeš, od poloviny čtrnácté minuty se však Orli začali vracet do utkání. Bodovým příspěvkem pomohl Sabol a Kaštil a po brejku Noska s Klepačem najednou necelé čtyři minuty před pauzou prohrávali pouze o šest bodů – 40:46. Ofenzivní představení obou soupeřů pokračovalo až do konce druhé čtvrtiny, po které Východočeši vedli 56:47.

Jakékoliv myšlenky na obrat vzaly ze své hned na začátku druhého poločasu. Pardubice rychle odskočily na 63:49 a jejich ofenzivu nezastavil ani oddechový čas soupeře. Po něm to bylo rychle 70:49 a hra Orlů se naprosto rozpadla. Necelé dvě minuty před koncem periody ztráceli třicet bodů a před poslední částí střetnutí prohrávali 60:88, když třetí čtvrtinu prohráli o devatenáct bodů.

V úvodu závěrečného dějství Orli po necelých čtyřech minutách snížili na 72:92 a snažili se uhrát alespoň přijatelný výsledek. Pod dvacet bodů se dostali v jediném krátkém okamžiku, přesto alespoň poslední čtvrtinu vyhráli, byť jen o tři body.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Byla to taková naše klasika. Dlouho jsme hráli docela dobře, téměř celý poločas. Ale po pauze přišel výpadek. Snažil jsem se zastavit domácí nápor oddechovým časem, ani to nepomohlo. Dvacet minut jsme dělali, co jsme měli v plánu, pak si asi řekli, že když to funguje, přestaneme to dělat. Možná se někteří kluci trošku lekli sestavy Pardubic, ve které byl Lukeš, Vrábel nebo Svojanovský. Je to škoda, protože v poslední čtvrtině už šel zase výkon nahoru. Zase jsme zápas ztratili během několika minut.“

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ ČR; SKUPINA VÝCHOD – 8. kolo

BK Vividbooks Pardubice – BCM Orli Prostějov

107:82

(34:23, 56:47, 88:60)

Nejvíce bodů Pardubic: Lukeš 22, Svojanovský 21, Vlček 13, Simonides 12

Sestava a body Prostějova: Klepač 25, Nosek 20, Sabol 11, Kaštil 8, Slavík 7, Havel 5, Müller, Varsík, Komárek 2. Trenér: Michal Pešta

1. BASKETBALOVÁ LIGA

Ostatní výsledky 8. kola: BC Nový Jičín – Královští sokoli 68:90 (18:22, 37:44, 51:72), BK Opava B – Tuři Svitavy 99:101 (20:20, 40:42, 59:51, 75:75, 87:87), Snakes Ostrava – Basket Brno U23 79:88 (19:23, 39:40, 57:63), FASTAV Zlín – Basketbal Olomouc odloženo

PRŮBĚŽNÁ TABULKA:

1. Opava B                 8          7          1          757:634          15

2. Královští sokoli      8          6          2          757:591          14

3. Brno U23                8          6          2          665:559          14

4. Svitavy                   7          5          2          625:566          12

5. Pardubice                8          4          4          660:661          12

6. Nový Jičín             8          3          5          620:652          11

7. Ostrava                   7          3          4          557:591          10

8. Zlín                         7          2          5          569:642          9

9. Prostějov             8          1          7          606:760          9

10. Olomouc               7          1          6          509:669          8

KAM PŘÍŠTĚ:

9. kolo, neděle 12. listopadu, 17.00 hodin: Olomouc – Nový Jičín (10. 11., 19:00), Královští sokoli – Snakes Ostrava (16:30), BCM Orli Prostějov – Fastav Zlín (10. 11., 19:00), Tuři Svitavy – Pardubice, Brno U23 – Opava B (18:00)

Trojky: 11:6. Fauly: 21:21. Trestné hody: 16/21:22/26. Doskoky: 44:32.