Podruhé v sezóně dokázali ve východní skupiny 1. ligy ČR soutěžního ročníku 2023/2024 zvítězit basketbalisté BCM Orli Prostějov a ukončili tak čtyřzápasovou sérii porážek. V domácí hale přetlačili v pátečním podvečeru Zlín 76:73, i když dlouho prohrávali a výsledek otočili až v poslední čtvrtině. Jejich soupeř promarnil dvouciferný náskok a v klíčových okamžicích neodolal nadšenému výkonu Hanáků.

Orli šli hned po úvodním rozskoku do vedení, po třech minutách vedli 10:5 a hosté byli přinuceni obměnit zahajovací sestavu. Od stavu 12:8 se zlínští basketbalisté uklidnili a využívali své zkušenosti. Na soupisce jsou hráči, kteří mají za sebou angažmá v nejvyšší soutěži, což se projevilo především v útoku. Po sérii 1:12 tým Prostějova prohrával 13:20 a do konce čtvrtiny bodový rozdíl nesnížil (15:22).

Zlín byl podle předpokladů úspěšnější na doskoku a dokázal skórovat z druhých šancí. Už po jedenácti minutách měl vysoký veterán Vošlajer na svém kontě deset bodů. Přes výškový hendikep Orli dokázali vyrovnat na 26:26 po trojce Noska. Byla to první úspěšná střela z dálky v podání domácího družstva. Následovala ale druhá slabší pasáž, v níž Prostějov dostal devět bodů v řadě – tomu odpovídal stav 33:40 po prvním poločase.

Domácí se snažili otočit výsledek i v průběhu třetí desetiminutovky. Ve 25. minutě dokonce Klepač po koši s faulem vyrovnal na 46:46, do vedení se ale svěřenci Michala Pešty ještě nedostali. Zlín naopak dokázal kontrovat a vzal si zpět zajímavý náskok. V poslední minutě periody vedl o deset bodů a do poslední fáze střetnutí vstupovali hosté za příznivého stavu 58:50.

V závěrečném dějství se probudili střelci z dálky, kterým se třicet minut nedařilo. Jako první se trefil Nosek, Klepač ve 36. minutě dokonce otočil na 65:63 a po něm se hned dvakrát prosadil Müller. Od té chvíle byli domácí ve vedení, přestože zlínský Dedek dvanáct vteřin před koncem snížil na rozdíl jediného bodu. Pak ale Slavíkovu asistenci využil Komárek a určil konečný výsledek.

ÚSTY TRENÉRA

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Dlouho jsme se hledali v útoku, nedařilo se nám při střelbě z dálky, kterou máme obvykle lepší. Ale na druhou stranu tým bojoval pod vlastním košem. Tam nám sice dělal problémy Vošlajer na útočném doskoku, ale s tím počítá každý, kdo proti Zlínu nastoupí. I tak jsme se drželi na dostřel až do poslední čtvrtiny. V ní nás povzbudila trojka Kuby Noska, po ní jsme začali věřit, že můžeme zápas otočit a vyhrát. Konec byl kdo s koho, šli jsme tomu naproti skvělou obranou. Nedovolili jsme Zlínu opakovanou střelu, to nám hodně pomohlo.“

1. LIGA BASKETBALU, SKUPINA „VÝCHOD“ – 9. KOLO

BCM Orli Prostějov – Fastav Zlín 76:73 (15:22, 33:40, 50:58)

Sestava a body Prostějova: Klepač 20, Slavík 16, Havel, Nosek 10, Müller, Komárek 8, Kalisz 4, Sabol, Varsík, Jenčík, Kaštil. Trenér: Michal Pešta

Nejvíce bodů Zlína: Nehoda 26, Vošlajer, Dedek 13, Jedovnický 12

Trojky: 5:5. Fauly: 22:21. Trestné hody: 15/22 – 16/27. Doskoky: 37:50.

1. BASKETBALOVÁ LIGA

Ostatní výsledky 9. kola: Basketbal Olomouc – BC Nový Jičín 93:83 (29:19, 49:38, 76:62), Královští sokoli – Snakes Ostrava 105:74 (32:21, 52:41, 84:56), Tuři Svitavy – BK VIVIDBOOKS Pardubice 94:76 (24:16, 51:34, 72:56), BASKET Brno U23 – BK Opava B 71:55 (10:11, 25:23, 51:35).

10. Olomouc   8          2          6          602:752          10

10. kolo, neděle 19. listopadu, 17.00 hodin: Tuři Svitavy – BCM Orli Prostějov, Fastav Zlín – Nový Jičín (pátek 17.11., 18:15), Královští sokoli – Opava B (pátek 17.11., 19:00), Brno U23 – Pardubice (15:30), Basketba Olomouc – Snakes Ostrava (18:00)