Bez tradičního kapitána Adama Klepače a jediného klasického pivota Radima Havla se basketbalisté Prostějova představili na půdě svitavských Turů. S favoritem střetnutí Orli v nedělním podvečeru prohráli 64:90, když nezvládli první čtvrtinu, kterou ztratili o sedmnáct bodů. A Přestože se pak výrazně zlepšili, nedokázali se v utkání 10. kola skupiny LVýchod“ 1. ligy basketbalistů ani jednou dostat do vedení.

V polovině čtvrté minuty Komárek vyrovnával na 6:6 a o chvíli později se pokusil nápor domácího týmu zastavit trojkou Nosek (12:9). Tím ovšem odpor prostějovského týmu skončil a Tuři toho patřičně využili. Užívali si bezradnost útoku soupeře i prostupnost jeho obrany a v dalším pokračování čtvrtiny se soustředili na získání vysokého náskoku. První čtvrtina skončila 26:9 po sérii čtrnácti svitavských bodů v řadě.

Tuři Orlům na začátku druhé části pomohli výrazným prostřídáním sestavy. Po třech minutách se Hanáci propracovali ke korekci výsledku na 22:31 a domácí brali oddechový čas. Hosté pak ze svého manka ukrojili ještě další dva body. Pak už domácí vrátili do hry obvyklé opory, povzbuzení basketbalisté Prostějova ale pokračovali ve zlepšeném výkonu a v poločase prohrávali přijatelným rozdílem 36:43.

Ve třetí čtvrtině se Orli snažili duel zdramatizovat střelami z dálky, při zakončení se jim ale nedařilo a úspěšní nebyli ani na útočném doskoku. Svitavy pak několikrát v řadě využily následné rychlé brejky ke zvýšení svého vedení na 61:45 ve 26. minutě. Hosté nepřestali pálit na koš protivníka z trojkové vzdálenosti, jejich úspěšnost po třiceti minutách byla pouze patnáctiprocentní, čemuž odpovídal nepříznivý stav 51:71 na konci periody.

Unavená prostějovská sestava v závěru jen velice obtížně odolávala nájezdům domácích hráčů, kteří díky pravidelnému střídání drželi vysoké tempo a dostávali se ke snadným košům po otevřených střelách. Přesto se Orli ještě v úplné koncovce dokázali zvednout pod vlastním košem a naznačili, že v plné sestavě mohou konkurovat i zkušeným výběrům.

ÚSTY TRENÉRA

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Za předvedený výkon se stydět určitě nemusíme. Byly tam situace, kdy nám soupeř utekl, hlavně ve třetí čtvrtině. Ale přesto se zápas jen nedohrával. Kluci nic nezabalili, prali se do poslední minuty. Navázali na výkon proti Zlínu, byť se tentokrát odměny nedočkali. Ale pokud vydrží, projeví se to i v příštích výsledcích. Škoda že nám chyběli dva důležití hráči. Adam Klepač bere antibiotika a Radim Havel nemohl s naraženým prstem ani pořádně driblovat.“

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ, SKUPINA VÝCHOD – 10. kolo

Tuři Svitavy – BCM Orli Prostějov

90:64 (26:9, 43:36, 71:51)

Nejvíce bodů Svitav: Slezák 20, Novák, Jurka 17

Sestava a body Prostějova: Nosek 24, Komárek 18, Slavík 13, Sabol, Kaštil 3, Müller 2, Varsík 1, Jenčík, Kalish. Trenér: Michal Pešta

Trojky: 7:6. Fauly: 16:21. Trestné hody: 21/30 – 12/15. Doskoky: 52:43.

1. BASKETBALOVÁ LIGA

Ostatní výsledky 10. kola: FASTAV Zlín – BC Nový Jičín 87:74 (27:10, 57:37, 74:54), Královští sokoli – BK Opava „B“ 97:73 (31:14, 59:37, 82:54), BASKET Brno U23 – BK VIVIDBOOKS Pardubice 73:59 (20:14, 39:32, 58:43), Basketbal Olomouc – Snakes Ostrava 90:62 (17:13, 41:26, 73:45).

10. Prostějov 10        2          8          746:923          12

11. kolo, pátek 24. listopadu, 19.00 hodin: BCM Orli Prostějov – Brno U23, BK Opava B – Basketbal Olomouc (19:30), Pardubice – Královští sokoli (20:00), Tuři Svitavy – Zlín (neděle 26. 11., 18:00), Snakes Ostrava – Nový Jičín (neděle 26. 11., 18:00)